"Czyja będzie Polska?" - premier z sentymentem o Janie Olszewskim. Wierny poglądom i odważny

"Jan Olszewski był osobą wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną" - napisał dziś na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w nabożeństwie w intencji śp. Jana Olszewskiego w drugą rocznicę jego śmierci. Szef rządu przypomniał też pytanie, jakie przed laty padło z ust Olszewskiego z mównicy sejmowej: Czyja będzie Polska?

Mateusz Morawiecki podczas mszy św. w intencji śp. Jana Olszewskiego
Adam Guz/KPRM; CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3968164

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 roku - był premierem Polski od grudnia 1991 do czerwca 1992 roku, w okresie PRL-u obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych, w III RP także doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od 2009 r. kawalerem Orderu Orła Białego. W okresie II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów, latem 1944 r. był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim.

Premier RP uczestniczył dziś w w mszy świętej w intencji śp. Jana Olszewskiego w drugą rocznicę śmierci:

Po nabożeństwie Mateusz Morawiecki zamieścił krótkie wspomnienie na Twitterze:

- Dzisiaj druga rocznica śmierci Jana Olszewskiego - premiera wolnej Polski, który wielokrotnie udowadniał swoją niezłomność. Jan Olszewski był osobą wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. CZYJA BĘDZIE POLSKA? 

- napisał na Twitterze szef rządu.

-  Jego słowa „czyja będzie Polska, to się dopiero musi rozstrzygnąć”, wypowiedziane podczas debaty sejmowej 4/5 czerwca 1992 roku, są istotą dziejów III RP. Dla mnie, który miał zaszczyt poznać Pana Premiera, kiedy bronił mego ŚP Ojca, był jasną postacią, godną najwyższego szacunku. Mój Ojciec o Mecenasie Olszewskim mówił, że w Jego sercu i w myśleniu stale gorzał wielki żar chrześcijańskiej miłości bliźniego, przełożony na płomień Solidarności i to on stanowi dla nas pamiątkę po Nim. Nic dodać, nic ująć. W rocznicę śmierci Pana Premiera modliliśmy się za spokój Jego duszy

- dodał na Facebooku.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #Jan Olszewski

albicla.com@ Michał Kowalczyk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo