Z OSTATNIEJ CHWILI

Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym • • •

W warszawskim ratuszu zarabiają nawet trzy razy więcej niż w rządzie! Rekordzistą miejski skarbnik

Dyrektorzy w stołecznym urzędzie miasta zarabiają nawet trzy razy więcej niż członkowie rady ministrów – wynika z oświadczeń majątkowych złożonych przez dyrektorów i opublikowanych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m st. Warszawa.

Rafał Trzaskowski
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Na pierwszym miejscu na liście najlepiej zarabiających urzędników ratusza znajduje się miejski skarbnik, Michał Czekaj. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w oświadczeniu majątkowym zarobił w ubiegłym roku, sprawując swój urząd, prawie 377 tys. zł. Dla porównania minister finansów Tadeusz Kościński zarobił w ubiegłym roku prawie 167 tys. zł.

Niewiele niższy dochód z pracy w urzędzie od skarbnika uzyskał sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat. W 2019 r. jego konto powiększyło się z tego tytułu o 354 tys. zł. Porównując jego zarobki z dochodami, jakie z tytułu zatrudnienia na stanowisku sekretarza Rady Ministrów osiągnął Łukasz Schreiber (142 tys. zł), okazuje się, że w rządzie zarabia się 2,5 razy mniej niż w ratuszu.

Równie niekorzystnie na rzecz posad ministerialnych wypada porównanie np. dochodów dyrektora biura cyfryzacji w urzędzie miasta i ministra cyfryzacji. Pierwszy z nich, czyli Tadeusz Osowski, zarobił 274 tys. zł, a minister Marek Zagórski 170 tys. zł.

Rzecznik prezydenta miasta także miał lepsze uposażenie niż rzecznik rządu. Kamil Dąbrowa, obecnie zastępca dyrektora biura marketingu, a do niedawna rzecznik Rafała Trzaskowskiego, zarobił w ubiegłym roku 196 tys. zł. Natomiast rzecznik rządu w randze ministra Piotr Müller – 137 tys. zł.

Podczas prezydenckiej kampanii wyborczej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta domagał się opublikowania oświadczeń majątkowych dyrektorów urzędu miasta. Wskazywał, że są one dużo wyższe niż członków rady ministrów.

Wówczas rzecznik ratusza Karolina Gałecka w odpowiedzi na pytanie o publikację oświadczeń zwróciła uwagę, że "nie ma przepisów ustawowych, które wskazywałyby termin publikacji oświadczeń majątkowych".

"Mało tego, nie ma konieczności publikacji oświadczeń dyrektorów i wicedyrektorów"

- dodała. Zapowiedziała jednak, że oświadczenia dyrektorów zostaną podane do publicznej wiadomości.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Warszawa #ratusz #władze #płaca #pensja #rząd

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo