Jak kłamią na temat reformy sądów? Kaleta: musieliśmy prostować, że nie aresztujemy sędziów

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Przez kilka lat musieliśmy prostować kłamstwa, tłumaczyć, że nie aresztujemy sędziów w Polsce - powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta w programie Doroty Kani w PR24. Wskazał na związek dyskusji o systemie sądownictwa w Polsce i nad nową perspektywą finansową UE.

Wiceminister Kaleta i poseł SLD Andrzej Szejna byli we wtorek rano gośćmi Polskiego Radia 24. Prowadzona przez Dorotę Kanię rozmowa dotyczyła m.in. polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Zdaniem Szejny "Polska od dłuższego czasu, od czasu objęcia rządów przez PiS idzie w pozycji konfliktowej do UE". W jego opinii rząd PiS o to nie dba, a dostaje ostrzeżenia od unijnych instytucji, że łamie prawo europejskie. "Praworządność jest jedną z najważniejszych zasad, do której przestrzegania zobowiązaliśmy się jako Polacy w naszej konstytucji i wchodząc do Unii Europejskiej. Chodzi nie tylko o sądy, ale o wolność słowa" - mówił poseł SLD.

W odpowiedzi wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaznaczył, że w Hiszpanii KRS jest skonstruowany podobnie jak w Polsce. "Hiszpański Sąd Najwyższy, który wydał orzeczenie podważające wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE, jest skonstruowany w taki sposób jak Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Tam można, a w Polsce już problem jest, bo będzie dyskusja o praworządności" - zauważył.

Wskazał też, że w Niemczech wszystkich sędziów Sądu Najwyższego powołują politycy i "to nie jest problemem". Podobnie jak w Słowenii, na Litwie i Łotwie, gdzie nie ma Izby Dyscyplinarnej SN i to parlament odwołuje sędziów wskutek postępowania dyscyplinarnego.

Kaleta skomentował też sytuację w Unii Europejskiej. "Przecież my przez kilka lat musieliśmy wręcz prostować, że my sędziów nie aresztujemy w Polsce, bo takie głosy również na Zachód docierały. Niestety wszyscy wiemy dobrze, że toczy się wielka gra o nową finansową perspektywę unijną. W tej nowej perspektywie unijnej część państw starej Unii chce zmniejszenia finansowania dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, które jeszcze nie dogoniły gospodarczo krajów Europy zachodniej" - podkreślił Kaleta. Jego zdaniem, "pewne preteksty próbuje dostarczać polska opozycja".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Macron przyjedzie do Polski

/ Foundations World Economic Forum [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron złoży państwową wizytę w Polsce w dniach 3-4 lutego - poinformował Pałac Elizejski. W trakcie wizyty francuski przywódca będzie przebywał w Warszawie i Krakowie.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski pod koniec grudnia powiedział, że w lutym spodziewana jest wizyta w Polsce prezydenta Francji.

"Mogę wstępnie zakomunikować, że spodziewamy się w lutym wizyty prezydenta Macrona w Polsce" – przekazał Szczerski. Przypomniał, że Macron i Duda spotkali się na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w Londynie na początku grudnia.

"Efektem tej rozmowy jest przygotowywana wizyta prezydenta Macrona w lutym. Mam nadzieję, że dojdzie ona do skutku i będziemy mogli ją oficjalnie potwierdzić" – powiedział Szczerski

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts