Senator PSL komentuje zaangażowanie polityczne sędziów. Tym zdaniem zaskoczył wszystkich!

/ PrtSc/ TVP Info

  

Jak to jest z zaangażowaniem politycznym sędziów? Jan Filip Libicki (PSL) zaskoczył wszystkich. Pytany o to, czy sędzia biorący miesiąc temu udział w manifestacji też w obronie sądownictwa i występujący obok Józefa Piniora, którego sprawę rozpatruje, zaangażował się politycznie, czy nie, powiedział: Senator Pinior nie powinien brać udziału w tej manifestacji (...) a z drugiej strony pan sędzia, wiedząc, że państwo, jako media publiczne, stoicie po jednej stronie tego sporu, też nie powinien w towarzystwie Jana Piniora przemawiać. Dopytywany prze Michała Rachonia o to, czy pan sędzia nie powinien brać udziału w manifestacji nie dlatego, że Józef Pinior jest jego podsądnym, a on go sądzi, tylko dlatego, że dziennikarze mediów publicznych i innych mediów tę sytuację obserwują, oparł: "Tak uważam".

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w mediach społecznościowych, że MSZ otrzymało pismo Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunji Mijatović dotyczące kwestii nowelizacji dotyczącej zmian w sądownictwie w Polsce. Jabłoński zapowiedział, że pismo przekazane zostanie marszałkowi Senatu, a następnie podane do publicznej wiadomości.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział na późniejszej konferencji prasowej, że choć trwa w Polsce wizyta Komisji Weneckiej, Dunja Mijatović nie czekając na jej zakończenie i opinię Komisji wyraża w swoim piśmie zdecydowane oczekiwanie wobec marszałka Senatu, że ustawa ws. zmian w sądownictwie powinna zostać odrzucona w całości.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie widzi z kolei w tym nic złego. "W normalnym świecie każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii" - stwierdził.

Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" spod Sądu Najwyższego w Warszawie wyruszył w sobotę Marsz Tysiąca Tóg. Demonstracja została zorganizowana m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy". Jak podała "Iustitia", w zgromadzeniu uczestniczyli także sędziowie z 22 krajów europejskich. Część z nich zabrała głos podczas briefingu prasowego poprzedzającego demonstrację.

O to, czy komisja wenecka nie przyjechała tylko po to, żeby złożyć podpis pod wcześniej wysłaną do marszałka Senatu RP opinią zawartą w liście, pytany był w programie Michała Rachonia senator PSL Jan Filip Libicki.

Być może list komisarz Rady Europy jest jej prywatną opinią albo jakąś opinią, którą ona wyraża formalnie, natomiast - być może - pojawi się druga opinia w tej sprawie

- mówił, dodając, że "problemy diagnozowane są często słuszne".

Pytany o to, czy sędziowie mają prawo i czy powinni się angażować politycznie, powiedział, że nie powinni należeć do partii politycznych.

Czy sędziowie powinni należeć do partii politycznych? Nie, (a to obecny rząd robi). Natomiast występowanie sędziów publicznie w obronie własnej niezawisłości i niezależności wymiaru sprawiedliwości rząd kwalifikuje jako zaangażowanie polityczne, to sędziowie mają prawo i powinni tak robić

- wykazywał w programie "#Jedziemy".

Jak dodał, politycy, którzy szli z sędziami ramię w ramię podczas sobotniego marszu, dla dobra sprawy nie powinni brać w nim udziału.

Senator pytany o to, czy sędzia biorący miesiąc temu udział w manifestacji też w obronie sądownictwa i występujący obok Józefa Piniora, którego sprawę rozpatruje, zaangażował się politycznie, czy nie, powiedział:

Senator Pinior nie powinien brać udziału w tej manifestacji (...) a z drugiej strony pan sędzia, wiedząc, że państwo, jako media publiczne, stoicie po jednej stronie tego sporu, też nie powinien w towarzystwie Jana Piniora przemawiać.

Dopytywany prze Michała Rachonia o to, czy pan sędzia nie powinien brać udziału w manifestacji nie dlatego, że Józef Pinior jest jego podsądnym, a on go sądzi, tylko dlatego, że dziennikarze mediów publicznych i innych mediów tę sytuację obserwują, oparł: "Tak uważam".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejska misja będzie patrolowała cieśninę Ormuz. Ma zapewnić bezpieczną żeglugę

/ flickr.com/@Jacques Descloitres | NASA/ CC BY 2.0

  

Kilka państw Unii Europejskiej zdecydowało się na utworzenie europejskiej misji, która będzie się zajmowała patrolowaniem cieśniny Ormuz - podał dziś szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że ta „zapewni tam bezpieczną żeglugę”.

"Z zadowoleniem przyjąłem inicjatywę niektórych krajów członkowskich: Francji, Holandii, Danii, Belgii, Włoch, Portugalii, Grecji i Niemiec w sprawie utworzenia europejskiej morskiej misji nadzorczej w cieśnienie Ormuz. To wkład w zmniejszenie napięcia w regionie i zapewnianie bezpiecznej żeglugi" - powiedział Borrell na konferencji prasowej w Brukseli. 

Jak zaznaczył, nie jest to decyzja Rady UE, która spotkała się w poniedziałek w formacie ministrów spraw zagranicznych, ale "koalicja chętnych" prowadzona przez Francję, która wyszła z tą inicjatywą.

Borrell zaznaczył, że europejska misja jest czymś innym niż amerykańska, w ramach której również odbywają się partole w tej cieśninie. Wysłanie sił na Bliski Wschód, by zapewnić bezpieczną żeglugę statkom handlowym w takich miejscach jak cieśnina Ormuz, zapowiedziały na początku roku także władze Japonii.

W związku ze wzrostem napięcia w rejonie Zatoki Perskiej również minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace informował na początku stycznia, że brytyjska marynarka wojenna będzie eskortować statki pływające pod banderą Wielkiej Brytanii w cieśninie Ormuz.

W 2019 roku doszło do ataków na tankowce w Zatoce Perskiej, o które USA obwiniały Iran, co doprowadziło do pogorszenia sytuacji w regionie. Władze w Teheranie zaprzeczały, że są odpowiedzialne za ataki, chociaż zatrzymywały tankowce w cieśninie Ormuz - wąskim ujściu Zatoki Perskiej, przez które transportowane jest 20 proc. światowej ropy naftowej i 25 proc. skroplonego gazu ziemnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts