Jarosław Kaczyński zapowiada: „Jeżeli społeczeństwo nam zaufa, to damy radę”

Jarosław Kaczyński / screen z TVP Info

  

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był gościem w programie "Gość Wiadomości" po głównym wydaniu programu informacyjnego TVP 1. Jak podkreślił, polski rząd w odpowiedni sposób pomaga poszkodowanym w powodzi. Zapowiedział również, że Polska nie przyjmie waluty euro, dopóki nie osiągnie poziomu 90 proc. PKB Niemiec.

Rozmowa rozpoczęła się od tematu, który obecnie jest w Polsce jednym z najważniejszych. Mianowicie - powodzi w południowej Polsce, w których poszkodowanych jest mnóstwo osób.

- Ludzi, których dotknęło nieszczęście trzeba współczuć, ale trzeba im pomóc. Na pewno musi pomóc im rząd. Są tam ci, którzy być powinni. Rząd wypełnia swoje obowiązki, wynikłe i z prawa, ale i zwykłej ludzkiej empatii, bo ona ma w życiu społecznym ważne znaczenie

- powiedział Jarosław Kaczyński w "Gościu Wiadomości".

Zapytany został również o wypowiedź Grzegorza Schetyny, który mówił o "kabarecie", jaki rzekomo ma uprawiać rząd w tej kwestii.

- Ta wypowiedź jest skandaliczna. Wyraża nie coś innego, tylko pogardę wobec zwykłego człowieka. Nie pierwszy, raz jeśli chodzi o dzieje tej formacji. To się zaczęło od "moherowych beretów". Ta postawa trwa i to jest niezwykle niepokojące

- dodał prezes PiS.

Kaczyński wskazał również, jak należy oceniać dzisiejsze nagrywanie spotów wyborczych na Podkarpaciu przez Schetynę, Trzaskowskiego i jego ekipę.

- Jeżeli coś jest niewłaściwe, to właśnie to

- powiedział.

Jarosław Kaczyński zapytany został także, o kilka spraw kluczowych dla Polski. Mówił m.in. o wchodzeniu do strefy euro.

W żadnym wypadku nie będziemy tego przyjmować, dopóki nie uzyskamy poziomu rozwoju gospodarczego zbliżonego do Niemiec. Niemcy są przez granicę i jest to państwo, z którym jesteśmy związani gospodarczo. Bez daleko idącego wyrównania, co najmniej 90 procent niemieckiego PKB, przyjęcie euro nie jest możliwe. Wtedy też trzeba się zastanowić, bo euro przyniosło korzyści dwóm-trzem krajom, ale innym nie przyniosło

- podkreślił.

- My nie będziemy wchodzić dla niepolskich interesów do strefy stagnacji. To też strefa ogromnego ryzyka, tu Grecja jest najlepszym przykładem. Nie ma o czym mówić, ale przypomnę, że PO twierdzi, że w ich programie nie ma przyjęcia euro. To wprowadzanie ludzi w błąd, oszukiwanie charakterystyczne dla tej formacji

- zauważył.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o roszczenia żydowskie podkreślił, że "w żadnym wypadku nie będziemy płacili za niemieckie zbrodnie i samo żądanie tego rodzaju jest skandalem". Zaznaczył, że "tylko i wyłącznie rządy Prawa i Sprawiedliwości gwarantują to, że nie będziemy płacili".

- Przedstawiciele środowisk żydowskich, które by chciały uzyskać te pieniądze, bardzo liczą na zmianę władzy w Polsce i wcale tego nie ukrywają

- podkreślił lider PiS w TVP.

Co jeszcze jest stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego? Prezes Kaczyński ma swoją teorię.

- Stawką jest ta nasza wielka polityka społeczna, symbolem jest 500 Plus. Łącznie to jest już 80-kilka miliardów złotych rocznie. Zmieniamy tę niesprawiedliwą politykę, która została w Polsce narzucona po 1989 roku i w żaden sposób się nie sprawdzała. Ta kolejna stawka to nasza polityka rozwoju, która przynosi sukcesy. My wszystko to robimy, to nie jest zadanie łatwe, ale my to realizujemy i jeżeli społeczeństwo nam zaufa, to damy radę

- zaznaczył szef partii rządzącej.

- Będzie co robić, ale my już pokazujemy, że da się różne rzeczy robić, zmieniać

- zakończył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przedwyborczy skandal w Kanadzie. Wynajęto firmę doradczą, by dyskredytować konkurencję

Andrew Scheer, zdjęcie ilustracyjne / By Andre Forget - Andrew Scheer - https://www.flickr.com/photos/andrewscheer/33752905648/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79002691

  

Ostatnia sobota kampanii wyborczej w Kanadzie przebiegła w atmosferze politycznego skandalu, gdy dziennikarze ujawnili, że konserwatyści wynajęli firmę doradczą, by zdyskredytować konkurencję. W poniedziałek Kanadyjczycy wybierają nowy parlament.

Dziennik „The Globe and Mail” podał w piątek wieczorem, że Konserwatywna Partia Kanady (CPC) Andrew Scheera, która w ostatnich sondażach dorównywała rządzącym Liberałom, a Scheer był wskazywany jako potencjalny premier, wynajęła znanego doradcę politycznego Warrena Kinsellę i jego firmę Daisy Group.

Celem było „dopaść i zniszczyć” - jak cytował dziennik, powołując się na dokumenty - Partię Ludową Kanady (PPC) Maxima Berniera. PPC to partia konserwatywna, odwołująca się do populistycznych haseł. Bernier założył ją we wrześniu ub.r., po odejściu z Partii Konserwatywnej, gdy przegrał z Scheerem wybory nowego lidera partii.

Informacje „The Globe and Mail” potwierdziła publiczna telewizja CBC, dodając, że z posiadanych dokumentów wynika, iż firma Kinselli, która stała za kampanią w mediach społecznościowych, miała wspierać kandydatów konserwatystów i rozpowszechniać informacje o ksenofobii kandydatów PPC.

„Dokumenty wskazują pracę wykonaną przez kilku pracowników Daisy Group na rzecz niewymienionego klienta. Źródło „przekazało CBC, że tym klientem była Partia Konserwatywna”

- napisano na portalu CBC. W tzw. „Project Cactus” za ostrymi atakami na Berniera stało czterech pracowników Daisy Group.

Podczas spotkań przedwyborczych Scheera dziennikarze domagali się w sobotę komentarza na temat skandalu. Scheer powtarzał, że „nie komentujemy istniejących bądź nieistniejących kontraktów”.

Bernier podczas sobotniej konferencji prasowej określił Partię Konserwatywną jako „moralnie i intelektualnie skorumpowaną” oraz poinformował, że złożył skargę do Elections Canada, kanadyjskiej komisji wyborczej.

W całej sprawie ważny jest nie tylko fakt czarnego PR, lecz także osoba Warrena Kinselli. To dawny polityk Partii Liberalnej. Z wykształcenia jest prawnikiem, działał w ruchach antyrasistowskich. Cztery lata temu bezskutecznie starał się o nominację Liberałów w jednym z okręgów w Toronto. Znany jest z niewybrednych ataków na polityków. Ostro krytykował Justina Trudeau, jeszcze w tym tygodniu powtarzał „nie głosuj na Trudeau”. W tym roku przez krótki czas, ku zdumieniu kanadyjskich komentatorów, był doradcą partii Zielonych.

O Kinselli mówiono wiele w lutym br., gdy przypisywano mu niepotwierdzony udział w skandalu, który dotknął Trudeau, pierwszym dużego skandalu przed tegorocznymi wyborami. W lutym br. dziennik „The Globe and Mail”, ten sam, który w piątek wieczorem pierwszy opisał skandal #Kinsellagate, napisał, że przedstawiciele kancelarii premiera mieli wywierać naciski na byłą minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould, by zamiast kierować do sądu sprawę budowlanej firmy SNC-Lavalin oskarżanej o łapówki, wpłynęła na zawarcie ugody przez prokuratorów. Trudeau twierdził, że starał się uratować miejsca pracy, ale komisarz ds. etyki stwierdził naruszenie reguł. Ostatecznie sprawa SNC-Lavalin trafiła do sądu, a Wilson-Raybould odeszła z Partii Liberalnej.

Pojawiły się też spekulacje, że to Kinsella miał stać za aferą „brownface”, gdy pod koniec września br., amerykański „Time Magazine” opublikował zdjęcie z 2001 r., na którym Trudeau jest przebrany w kostium Aladyna i ma przyciemnioną twarz. Media i politycy oskarżyli Trudeau o rasizm, on sam wielokrotnie przepraszał. Do dziś nie jest jasne, dlaczego Michael Adamson, jakoby biznesmen z Vancouver, przekazał znalezione w lipcu br. zdjęcie do amerykańskiej gazety.

W sobotę późnym popołudniem Kinsella poinformował, że zamknął konta na Twitterze i Facebooku. W długim wpisie na swoim blogu podkreślał, że jest prawnikiem, dodając, że tylko klient może zwolnić z umowy o poufności.

„Jestem dumny z przeciwstawiania się fanatykom takim jak Bernier, czy to za pieniądze, czy też nie”

- napisał.

Przed dwoma dniami Kinsella zamieścił na blogu wyniki „głosowania” pracowników swojej firmy. On sam typował, że konserwatyści uzyskają 146 mandatów, a liberałowie – 135. PPC, według niego, ma nie wejść do parlamentu.

W ostatnich dwóch dniach w sondażach nieco zyskali Liberałowie. Wg sobotniego raportu Nanos Research, Liberałowie mogą liczyć na 32,6 proc. poparcia, Konserwatyści – 30,3 proc. Również wg CBC Poll Tracker, agregującego różne sondaże, wzrosło poparcie dla Liberałów – do 31,7 proc., spadło dla konserwatystów – do 31,4 proc. Te drobne zmiany przekładają się na liczbę miejsc w Izbie Gmin. Sobotnia prognoza dawała Liberałom 139 miejsc, a Torysom – 121. Do samodzielnego stworzenia rządu potrzeba 170 z 338 miejsc w parlamencie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl