„Małpa z brzytwą wchodzi w jego myślenie”. Refleksje Wałęsy w Wielkim Tygodniu

Zdjęcie ilustracyjne/Lech Wałęsa / autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

  

Sławomir Cenckiewicz pytany o ewentualne szantażowanie Lecha Wałęsy w czasie trwania afery "Olina" ocenił, że - jego zdaniem - były prezydent "zawsze bał się ujawnienia własnej przeszłości". Do stwierdzeń prof. Cenckiewicza postanowił się odnieść Wałęsa. - "Małpa z brzytwą to za mało. (...) Do tych zmyślonych perfidnych kłamstw dołożył teraz jeszcze wchodząc w moje myślenie, samopoczucie. To jest mitomania" - stwierdził pokojowy noblista.

"Uważam, że znajomość psychiki, charakteru i historii Wałęsy, pozwala mi sformułować pogląd, że Wałęsa zawsze bał się ujawnienia własnej przeszłości. A właśnie jej nieujawnienie i sugerowanie w różnych formach, że kompromitujące go dokumenty ktoś posiada, była dla niego prawdziwym piekłem" 

- ocenił prof. Cenckiewicz w rozmowie z Onet.pl.

"Zwłaszcza w okresie prezydentury, kiedy przecież po 4 czerwca 1992 r. Wałęsa uruchomił gigantyczną operację UOP polegającą na zebraniu wszystkich kompromitujących go dokumentów"

- dodał.

Zdaniem dyrektora Wojskowego Biura Historycznego, "UOP nie tylko wyczyścił 99 proc. materiałów SB o Wałęsie jako agencie „Bolku” (ale nie tylko takich), ale gromadził też materiały z zakładów, w których pracował Wałęsa (POM w Łochocinie i Stocznia Gdańska), a nawet jego dokumentację medyczną" 

-czytamy na łamach Onetu.

"Sytuacja, w której pomimo tej operacji, Wałęsa dowiedział się w jakiejś formie, że wciąż ktoś posiada na niego haki, była dla niego wstrząsem. Stąd musiało to odnieść skutek. I moim zdaniem odniosło. Poza tym ludzie SLD doskonale wiedzieli, że Wałęsa czyścił archiwa UOP"

- wskazał Sławomir Cenckiewicz.

Do stwierdzeń prof. Cenckiewicza postanowił się odnieść na Twitterze główny zainteresowany, czyli Lech Wałęsa. Były prezydent ponownie podkreślił, że teczki IPN zostały sfałszowane, a oskarżenia pod jego adresem nazwał pomówieniami.

Lech Wałęsa dodał coś jeszcze. Stwierdził mianowicie, że [Sławomir Cenckiewicz-przyp.red.] "wszedł w jego myślenie i samopoczucie". Wypowiedzi pana Wałęsy trudno ostatnio zrozumieć, ale zważywszy, że trakcie niedawnego spotkania Klubu obywatelskiego zrobił wykład na temat pozagalaktycznych poziomów rozwoju intelektualnego i inwazji, jak to określił wyższej cywilizacji, kondycja noblisty zaczyna nas niepokoić.

"Do tych zmyślonych perfidnych kłamstw  dołożył teraz jeszcze w chodząc w moje myślenie . samopoczucie .To jest mitomania , to jest chora fantazja , to jest co najmniej wszystko niebezpieczne .Takimi ludzmi otaczyli się Kaczyńscy , to fałszerstwa ,to działania ponad prawem"

- dodał były prezydent [pisownia oryg.].

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, onet.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Syria: Strzały mimo zawieszenia broni

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / MichaelGaida

  

W okolicach miasta Ras al-Ajn, na północnym wschodzie Syrii, było słychać dzisiaj odgłosy strzelaniny. Minął zaledwie dzień odkąd Turcja uzgodniła z USA, że na pięć dni wstrzymuje ofensywę w tym regionie Syrii, aby pozwolić wycofać się siłom dowodzonym przez Kurdów.

Reporter agencji Reutera, przebywający w tureckim mieście Ceylanpinar po drugiej stronie granicy na wysokości Ras al-Ajn, słyszał odgłos strzałów z karabinu maszynowego i ostrzału w rejonie tego syryjskiego miasta. Nad jedną częścią Ras al-Ajn pojawił się dym.

Wiceprezydent USA Mike Pence ogłosił w czwartek po rozmowach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że Ankara zgodziła się na zawieszenie broni w Syrii, a sankcje amerykańskie wobec Turcji zostaną zniesione. Strona turecka twierdzi, że otrzymała to, co chciała, czyli tzw. strefę bezpieczeństwa przy granicy.

[polecam:https://niezalezna.pl/293381-wiceprezydent-usa-turcja-zgodzila-sie-na-zawieszenie-broni-w-syrii]

Pence poinformował, że Turcja na 120 godzin, czyli na pięć dni, zawiesi wszystkie operacje militarne, by pozwolić kurdyjskim bojownikom na opuszczenie przygranicznego pasa w północno-wschodniej Syrii, a gdy Kurdowie wycofają się, nastąpi rozejm.

Jak pisze Reuters, nie jest jasne, czy dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) w pełni zastosują się do porozumienia, co oznacza, że odpowiedzialność za obszar, który do tej pory kontrolowały siły kurdyjskie przy wsparciu wojskowym USA, spadnie na wojsko tureckie.

Pence podkreślił też, że prezydent USA Donald Trump zagroził, iż jeśli Ankara nie zawiesi operacji wojskowych, to on nie cofnie sankcji nałożonych na Turcję i pozwoli na wdrożenie następnych.

Turcja nie została jednak zobligowana do wycofania swoich wojsk z Syrii. Według przedstawiciela amerykańskich władz, na którego powoływała się w czwartek agencja AP, oznacza to de facto, że Ankara otrzymała zgodę Waszyngtonu na okupowanie tzw. strefy bezpieczeństwa. Negocjatorzy obu stron wydali komunikat, w którym napisano, że stworzenie strefy "będzie egzekwowane przede wszystkim przez siły zbrojne Turcji".

Wiceprezydent USA zapowiedział, że Ankara i Waszyngton "zobowiązały się do wypracowania pokojowego rozwiązania i przyszłości dla strefy bezpieczeństwa" na północnym wschodzie Syrii, nie podając na razie szczegółów. Jak oznajmił Pence, amerykańskie siły w Syrii zaczęły już ułatwiać Kurdom bezpieczne wycofanie się z przygranicznych terenów.

Przedstawiciel strony tureckiej po negocjacjach powiedział agencji Reutera, że Turcja "dostała dokładnie to, czego chciała". Według Associated Press porozumienie pozwala Turcji uwolnić się od nałożonych już sankcji i uniknąć kolejnych, a to oznacza, że w żaden sposób nie zostanie ukarana za inwazję w północno-wschodniej Syrii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl