Towarzysz Cimoszewicz chce likwidacji IPN. "Naukowcy do nauki" - wezwał na antenie TVN24

Włodzimierz Cimoszewicz / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W kręgach Koalicji Europejskiej pojawił się kolejny głos w temacie likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Kiedyś takim postulatem szermował Grzegorz Schetyna, a dziś co nieco w tym temacie powiedział nowy koalicjant Platformy - Włodzimierz Cimoszewicz. - Dojrzewa myślenie, że ta instytucja [IPN] zostanie zlikwidowana - powiedział były premier, który w nadchodzących wyborach ma prawdopodobnie zostać jedynką Koalicji Europejskiej w Warszawie.

– Dojrzewa myślenie, że ta instytucja [IPN] zostanie zlikwidowana. Sprawy dotyczące przeszłości powinny być rozpatrywane w normalnym trybie, przyzwoici prokuratorzy powinni iść do pracy w prokuraturze, a naukowcy do nauki

– powiedział w TVN24 o lnstytucie Pamięci Narodowej Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, a obecnie jedna z twarzy Koalicji Europejskiej. Nieoficjalnie mówi się, że Cimoszewicz miałby być jedynką KE w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu warszawskim.

Cimoszewicz przez długie lata związany był z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a wcześniej - od 1971 r. aż do jej rozwiązania - z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą. Włodzimierz Cimoszewicz pochodzi z resortowej rodziny – jego ojciec był żołnierzem Głównego Zarządu Informacji Wojskowej – formacji powołanej przez Sowietów.

Włodzimierz Cimoszewicz należy do aktywnych krytyków obecnego rządu. W ostatnich latach można było go zobaczyć również m.in. na kontrmiesięcznicy smoleńskiej.

O likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej w kręgach obecnej opozycji mówi się już od dłuższego czasu. 

- Zapowiadam dzisiaj, zlikwidujemy IPN. Badanie historii nie może służyć manipulowaniu faktami, nie możemy pozwolić na to, by niszczono legendy i bohaterów, by urzędnicy pisali historię na zlecenie politycznych mocodawców

- mówił jesienią 2016 r. Grzegorz Schetyna podczas konwencji Platformy Obywatelskiej.

Ostatnio z pomysłem likwidacji IPN wyszedł również lider partii "Wiosna", Robert Biedroń, który upatruje w tym działaniu oszczędności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka, TVN24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wylała Missouri. Są ofiary powodzi

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/AgTechLaura

  

Co najmniej trzy osoby zginęły a jedną uznaje się za zaginioną w wyniku powodzi, która nawiedziła dwa amerykańskie stany - Nebraska i Missouri w środkowo-wschodniej części USA. Wylała Missouri, najdłuższa rzeka w Stanach Zjednoczonych.

Stan alarmowy ogłosiły 64 hrabstwa. "To najbardziej dotkliwa powódź w historii naszego stanu" - powiedział gubernator Nebraski Pete Ricketts. Dodał, że służby ratowniczo-poszukiwawcze udzieliły pomocy 290 osobom. Zalanych zostało 30 domów, a 30 innych konstrukcji budowlanych jest uszkodzonych.

W chwili obecnej straty wycenione są na 400 mln dolarów, ale z pewnością będą dużo większe, bowiem nie oszacowano jeszcze wpływu powodzi na wiosenne zbiory upraw. Stanowy departament transportu przewiduje, że naprawy wymaga kilkaset kilometrów dróg i autostrad.

Od świata odcięte zostało wiele małych wiosek i miejscowości, w niektórych miejscach brakuje wody pitnej.

Wody powodziowe odcięły drogi prowadzące do elektrowni atomowej Cooper w pobliżu Brownville w stanie Nebraska. Miejscowe władze uspokajają, że elektrownia działa bez zakłóceń, ale dostawy do niej odbywają się wyłącznie drogą powietrzną. Woda zalała także część terenów należących do bazy lotniczej Offutt.

Prognozy nie są optymistyczne, bowiem nagłe ocieplenie w tym regionie powoduje szybkie topnienie śniegu, co stwarza ryzyko kolejnych powodzi.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że na miejsce klęski żywiołowej uda się wiceprezydent USA Mike Pence.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl