Wandale z Nakła zniszczyli biuro ministra. Sąd wydał wyrok, ale kary... nie będzie

Zniszczone wejście do biura poselskiego Łukasza Schreibera / twitter.com/LukaszSchreiber

  

Małżeństwo, które zniszczyło farbą drzwi biura posła Prawa i Sprawiedliwości i ministra w Kancelarii Premiera Łukasza Schreibera, uniknie kary. Sąd w Nakle nad Notecią uznał ich za winnych, ale zdecydował się odstąpić od ukarania. W rozmowie z naszym portalem minister Schreiber przyznał, że "niszczenie mienia to najgorszy pomysł wyrażania swoich emocji".

W noc sylwestrową w 2017 roku doszło do dewastacji budynku, w którym mieści się biuro poselskie Łukasza Schreibera oraz europosła Kosmy Złotowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Niebieską farbą pomalowano drzwi. Napisano też: „Macie krew na rękach. Piotr Szczęsny zginął przez was!".

Policja zatrzymała w tej sprawie dwie osoby, przedstawiono im zarzuty. W przypadku zarzutu zniesławienia parlamentarzystów, podejrzani nie przyznali się do winy, a prokuratura uznała, że ich działanie nie nosi znamion zniesławienia. Przyznali się za to do umieszczenia napisów.

Wandale uniknęli jednak kary. Uznano ich za winnych umieszczenia w miejscu publicznym, do tego nieprzeznaczonym, napisów bez zgody zarządzającego tym miejscem. Jednocześnie sąd odstąpił od wykonania kary.

- Według mnie, najważniejsze, że sprawcy dzięki policji zostali odnalezieni. To, że musieli się wytłumaczyć mam nadzieję, że podziała w jakiś sposób trzeźwiąco na tych wszystkich, którzy mają podobne pomysły. Niszczenie mienia publicznego to najgorszy pomysł wyrażania swoich emocji. Wyroku sądu nie chciałbym komentować.

- podsumował w rozmowie z portalem niezalezna.pl minister Łukasz Schreiber.

To nie pierwszy raz, gdy sąd uniewinnia osoby zakłócające spokój lub niszczące mienie z powodów politycznych. Podobne wyroki wydawane były m.in. w Warszawie czy Wrocławiu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Narasta spór wokół odbudowy Notre Dame. Macron forsuje "nadanie nowocześniejszego rysu katedrze"

Jedna z propozycji "nowoczesnej" odbudowy autorstwa pracowni Kiss The Architect / kissthearchitect • Instagram

  

We Francji wciąż nie ma porozumienia pomiędzy głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. W spór dotyczący formy odbudowy zaangażowało się wielu ekspertów, historyków czy znawców sztuki. Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu, zaś gen. Jean-Louis Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”.

Proszę się zamknąć” – tymi słowami gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a. Sytuacja miała miejsce podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

[polecam:https://niezalezna.pl/288035-katedra-notre-dame-wciaz-nie-jest-bezpieczna-istnieje-ryzyko-zawalenia-sie-duzego-rusztowania]

Przedmiotem sporu między gen. Georgelinem i głównym architektem Villeneuveem jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Philippe Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje „bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności”. Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności „nadania nowocześniejszego rysu katedrze”. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/267813-macron-zapowiedzial-odbudowe-notre-dame-jest-juz-reakcja-prezydenta-dudy]

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu „La Tribune de l'art”, zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki. Z kolei styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury.

[polecam:https://niezalezna.pl/270210-macron-nie-spiesz-sie-z-odbudowa-notre-dame-prosza-specjalisci]

Przypomnijmy, że niedługo po pożarze Notre Dame, ponad 1000 czołowych konserwatorów, kuratorów, naukowców, architektów i inżynierów podpisało się pod listem otwartym, wzywającym francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by nie spieszył się z odbudową Notre-Dame.

Przyczyna pożaru katedry Notre Dame w Paryżu w dniu 15 kwietnia nie została dotąd wyjaśniona. Śledczy podali wstępnie w czerwcu, że mogło do niego dojść w wyniku awarii instalacji elektrycznej. Wcześniej sugerowano, że do pożaru doszło najprawdopodobniej w trakcie prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl