Trzaskowski obiecywał miejsca w żłobkach. Zmienił zdanie! Nowy projekt forsuje w tajemnicy

Rafał Trzaskowski / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Spore emocje budziły zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego, który jeszcze w kampanii wyborczej obiecywał istną żłobkową rewolucję w Warszawie. Zgodnie z jego deklaracją już od 2019 roku wszystkie dzieci w stolicy miałyby mieć zagwarantowane miejsce w żłobkach – publicznych lub prywatnych, jeśli zachodziłaby taka konieczność. Tymczasem już po wyborze na prezydenta Trzaskowski najwyraźniej zmienił zdanie, a projekty zmian dot. żłobków forsuje zupełnie po cichu unikając medialnego rozgłosu.

„Od 2019 roku wszystkie dzieci w Warszawie będą miały zagwarantowaną opiekę żłobkową. Jeżeli dziecko nie znajdzie miejsca w żłobku publicznym (miejskim), miasto zapłaci za opiekę nad dzieckiem w placówce prywatnej”.
- deklarował przed wyborami Rafał Trzaskowski.

Szczegóły tej obietnicy można znaleźć na stronie 60 jego programu wyborczego.

Tymczasem okazuje się, że w trybie pilnym prezydent stolicy złożył wnioski dotyczące systemu żłobków w Warszawie, które mają być procedowane... już jutro.
 
 Dlaczego tak nagle i panuje wokół nich cisza? Otóż, Prezydent nie przedstawia projektów uchwał, które pozwoliłyby na rozpisanie przetargów na wykup potrzebnych miejsc w żłobkach prywatnych oraz zwolnienia z opłat dzieci w żłobkach publicznych zgodnie ze złożoną obietnicą, ale proponuje się 3 uchwały, których główne założenia to podwyżki i ograniczenia w dostępie do publicznych miejsc żłobkowych .
- tłumaczy portalowi niezalezna.pl stołeczny radny PiS Sebastian Kaleta.

A złożonymi przez Trzaskowskiego projektami warto się nieco bardziej zainteresować. Okazuje się bowiem, że mają się one nijak do wcześniejszych składanych przez niego obietnic wyborczych:
 
druk 152 - wprowadzenie kolejnego stanowiska wicedyrektora Zespołu Żłobków, czyli całego systemu zarządzania żłobkami w Warszawie
 
druk 153 - zmiana systemu punktów - główne zmiany to obniżenie z 13 do 10 liczby punktów dla osób opiekujących się osobami chorymi lub niepełnosprawnymi, wprowadzenie dodatkowej opłaty za nieusprawiedliwioną nieobecność dziecka w żłobku (66 zł dziennie za każdy dzień powyżej 30 nieusprawiedliwionych dni) oraz obowiązek realizacji szczepień
 
druk 156
- podwyższenie opłaty maksymalnej za wyżywienie w żłobku publicznym (z 5,96 zł do 10,00 zł)


Sebastian Kaleta ujawnia, że choć projekty mają być procedowane jutro, jeszcze dziś nie było ich nawet w Biuletynie Informacji Publicznej. Dopiero stołeczni radni PiS zaczęli nagłaśniać całą sprawę.
 

 


SONDA
Wczytuję sondę...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Argumenty Trumpa trafiły do niemieckich polityków? Polubili U.S. Army – „To wspólny interes”

Donald Trump / Fot. Aleksiej Witwicki

  

Po zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczącej przeniesienia części wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski, u naszych zachodnich sąsiadów doszło do politycznej refleksji. Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się dzisiaj za dalszym stacjonowaniem amerykańskich żołnierzy w RFN. Według pani minister "leży to w obopólnym interesie Niemiec i USA".

"Obecność wojsk USA w Niemczech to obopólny interes bezpieczeństwa. Nie mam żadnych sygnałów, że Stany Zjednoczone uważają inaczej"

- oświadczyła Kramp-Karrenbauer w rozmowie z magazynowym niedzielnym wydaniem dziennika "Bild" - "Bild am Sonntag" ("BamS").

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemcy-torpeduja-plan-przeniesienia-baz-usa-do-polski-pisza-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

9 sierpnia ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN Richard Grenell ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj wycofa część żołnierzy znad Renu i przeniesie ich do Polski. To konsekwencja zbyt niskich - w ocenie Waszyngtonu - wydatków Niemiec na obronność.

"To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów (żołnierzy i cywilnej obsługi) w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele"

- oświadczył Grenell w rozmowie z agencją dpa.

Stany Zjednoczone chcą zwiększyć liczbę swoich żołnierzy rozmieszczonych w Polsce z 4,5 tys. do 5,5 tys. Prezydent Donald Trump nie zamierza jednak wysyłać na kontynent europejski dodatkowych sił, lecz przenieść stacjonujące tu już oddziały.

[polecam:https://niezalezna.pl/283155-ambasador-usa-ponownie-ostrzega-niemcy-w-tle-sprawa-us-army-oraz-polski]

W czerwcu oświadczył, że mógłby uszczuplić kontyngent obecny w Niemczech.

W 2014 roku podczas szczytu w walijskim Newport państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Niemcom trudno będzie spełnić nawet własną późniejszą obietnicę - 1,5 proc. Założenia planów budżetowych ministra finansów Olafa Scholza (SPD) na lata 2020-23 przewidują wręcz obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność. W 2023 roku ma on wynieść 1,26 proc. PKB.

Mimo to Kramp-Karrenabeur zapewniła w rozmowie z "BamS", że Niemcy czują się zobowiązani do wypełnienia obietnicy z Newport.

"Do 2024 roku chcemy dojść do wydatków w wysokości 1,5 proc. PKB. Będzie to ważny krok. Ponadto jednoznacznie trzymamy się celu 2 proc."

- zadeklarowała szefowa resortu obrony i jednocześnie przewodnicząca CDU.

[polecam:https://niezalezna.pl/283822-usa-przeniosa-wojska-z-niemiec-do-polski-chodzi-przede-wszystkim-o-odstraszanie-rosji]

Kwestia wydatków na Bundeswehrę jest jednym z tematów budzących największe kontrowersje w rządzącej w RFN koalicji chadeków i socjaldemokratów z SPD. Ci drudzy nie chcą bowiem zwiększać budżetu wojska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl