Po swojemu interpretują Konstytucję? Szokujący wyrok w sprawie... małżeństw homoseksualnych

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pokusił się o własną interpretację zapisów Konstytucji o ochronie rodziny. I tak, wydając wyrok w sprawie pary homoseksualistów, którzy wzięli ślub w Portugalii, a po powrocie do kraju chcieli dokonać tzw. transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa - oznajmił, że Konstytucja... nie zabrania małżeństw homoseksualnych.

Jak przypomina Wirtualna Polska, para homoseksualistów Jakub Kwieciński i Dawid Mycek wzięli ślub w Portugalii. W Polsce chcieli dokonać tzw. transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. W stołecznym ratuszu spotkało ich jednak rozczarowanie. Odmowę otrzymali od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, a także wojewody mazowieckiego.

Para złożyła więc skargę do Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale ten ją odrzucił. Mężczyźni odgrażali się, że odwołają się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nie będzie to jednak konieczne, ponieważ po analizie zapisów Konstytucji na temat ochrony rodziny WSA stwierdził, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by w Polsce takie małżeństwo zaakceptować.

W uzasadnieniu sąd orzekł, że art. 18 Konstytucji "nie mógłby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa, gdyby w porządku krajowym instytucja małżeństwa jako związku osób tej samej płci była przewidziana".

Art. 18. Konstytucji RP brzmi: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

Powyższy przepis nie zabrania przy tym ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych lub też różnopłciowych, które z sobie wiadomych przyczyn nie chcą zawrzeć małżeństwa w jego tradycyjnym rozumieniu

- dodano w uzasadnieniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dorzeczy.pl niezalezna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wandale wywrócili krzyże w Kuropatach

/ Andrej Kuźniečyk [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Nieznani sprawcy przewrócili czternaście drewnianych krzyży w Kuropatach, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich – podało Radio Swaboda. To kolejny akt wandalizmu na tej mińskiej nekropolii.

Jako pierwszy o zniszczeniu drewnianych krzyży, symbolicznie upamiętniających ofiary represji, poinformował opozycjonista Paweł Siewiaryniec, który uczestniczy w akcji przeciwko mieszczącej się przy Kuropatach restauracji „Pojedziemy, pojemy”.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Na terenie uroczyska w ciągu ostatnich 30 lat powstawał ludowy memoriał, złożony z krzyży stawianych przez aktywistów i obywateli. W sumie jest ich tam ponad tysiąc. Dopiero w 2018 r. z inicjatywy władz umieszczono tam pomnik upamiętniający ofiary.

Niedawno na terenie Kuropat wandale zniszczyli tzw. ławkę Clintona (już po raz trzeci). Granitową ławkę przekazał „w darze od narodu amerykańskiego” prezydent Bill Clinton podczas wizyty w 1994 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl