Po swojemu interpretują Konstytucję? Szokujący wyrok w sprawie... małżeństw homoseksualnych

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pokusił się o własną interpretację zapisów Konstytucji o ochronie rodziny. I tak, wydając wyrok w sprawie pary homoseksualistów, którzy wzięli ślub w Portugalii, a po powrocie do kraju chcieli dokonać tzw. transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa - oznajmił, że Konstytucja... nie zabrania małżeństw homoseksualnych.

Jak przypomina Wirtualna Polska, para homoseksualistów Jakub Kwieciński i Dawid Mycek wzięli ślub w Portugalii. W Polsce chcieli dokonać tzw. transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. W stołecznym ratuszu spotkało ich jednak rozczarowanie. Odmowę otrzymali od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, a także wojewody mazowieckiego.

Para złożyła więc skargę do Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale ten ją odrzucił. Mężczyźni odgrażali się, że odwołają się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nie będzie to jednak konieczne, ponieważ po analizie zapisów Konstytucji na temat ochrony rodziny WSA stwierdził, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by w Polsce takie małżeństwo zaakceptować.

W uzasadnieniu sąd orzekł, że art. 18 Konstytucji "nie mógłby stanowić samoistnej przeszkody do dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa, gdyby w porządku krajowym instytucja małżeństwa jako związku osób tej samej płci była przewidziana".

Art. 18. Konstytucji RP brzmi: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

Powyższy przepis nie zabrania przy tym ustawodawcy, by ten mocą ustaw zwykłych zinstytucjonalizował status związków jednopłciowych lub też różnopłciowych, które z sobie wiadomych przyczyn nie chcą zawrzeć małżeństwa w jego tradycyjnym rozumieniu

- dodano w uzasadnieniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dorzeczy.pl niezalezna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Holendrzy już wybrali posłów do PE

  

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

Reuters podkreśla, że wygrana Partii Pracy w dzisiejszym głosowaniu to „zaskakujący rezultat”, który podbudowuje wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, wiodącego kandydata tej siły politycznej.

Agencja odnotowuje, że Rutte bez trudu uporał się z wyzwaniem ze strony antyunijnego i populistycznego Forum Demokratycznego (FvD) Thierry'ego Baudeta. W marcu br. w wyborach prowincjonalnych partia Baudeta wyprzedziła rządzącą VVD.

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że Partia Pracy zdobyła 5 z 26 mandatów w PE przypadających Holandii, VVD - 4, Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) - 4, FvD - 3, a antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa - 1.

Wyniki oficjalne zostaną podane dopiero w niedzielę, po zakończeniu wyborów we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

W 17-milionowej Holandii uprawnionych do głosowania jest 13 mln ludzi. W wyborach do PE w 2014 r. frekwencja wynosiła ok. 37 proc.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl