"Chciałbym Panu bardzo podziękować...". Cenckiewicz publikuje list byłego działacza "S" do Kiszczaka

Sławomir Cenckiewicz; zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Dziś na Twitterze szef Wojskowego Biura Historycznego, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, opublikował list, który w 1990 r. napisał do Czesława Kiszczaka ówczesny minister, znany działacz "Solidarności", Aleksander Hall. "Chciałbym Panu bardzo podziękować za trwającą blisko rok współpracę zapoczątkowaną tak ważnymi dla naszego kraju obradami Okrągłego Stołu" - czytamy w liście.

"Chciałbym Panu bardzo podziękować za trwającą blisko rok współpracę zapoczątkowaną tak ważnymi dla naszego kraju obradami Okrągłego Stołu. Chcę, by Pan Generał wiedział, że przyniosła mi ona wiele osobistej satysfkacji" [pisownia oryginalna]

- pisze w lipcu 1990 r. w liście do Czesława Kiszczaka Aleksander Hall, ówczesny minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. List opublikował dziś na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, szef WBH.

- Ta "magia" Kiszczaka jest nieprawdopodobna! Ileż to ludzi z Solidarności pisało do niego z taką estymą jak przywódca idealnej prawicy w III RP - Aleksander Hall

- pisze Cenckiewicz.

Aleksander Hall od końca lat 70. działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, założył również opozycyjny Ruch Młodej Polski. Był uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., a następnie doradcą Lecha Wałęsy. Do 1989 r. redagował pisma podziemne, zasiadał również w niejawnych władzach "Solidarności". 

Brał udział w obradach okrągłego stołu, a w utworzonym w 1989 r. rządzie Tadeusza Mazowieckiego otrzymał tekę ministra ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami. Z tego okresu pochodzi list opublikowany przez Cenckiewicza. Tydzień przed napisaniem listu przez Halla, Czesław Kiszczak zrezygnował ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych oraz funkcji wicepremiera w rządzie Mazowieckiego.

W latach 90. Hall stał na czele m.in. Forum Prawicy Demokratycznej i Partii Konserwatywnej.

W 2010 r. został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Od 2011 r. zasiadał w kapitule tego odznaczenia. W listopadzie 2015 r. zrezygnował z członkostwa w kapitule po decyzji Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skazani za przemyt ludzi

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Wyroki od dwóch i pół do 11 lat więzienia orzekł sąd w węgierskim mieście Zalaegerszeg dla 10 mężczyzn, którzy działając w międzynarodowej organizacji przestępczej, przemycali ludzi do Unii Europejskiej.

Skazani – obywatele Afganistanu, Pakistanu, Indii, Albanii, Czech i Rumunii – od lata 2016 r. organizowali przerzut migrantów przybywających z krajów bałkańskich na Węgry, a następnie do Europy Zachodniej. Rekrutowali też kierowców i zdobywali samochody osobowe i ciężarowe.

67 razy przerzucili migrantów za pieniądze w grupach po 10-30 osób. Przeprowadzali ich piechotą przez granicę z Serbią na Węgry, po czym małymi samochodami ciężarowymi przewozili do innych krajów Unii Europejskiej.

Główny oskarżony został skazany na 11 lat więzienia, trzech mężczyzn na sześć i pół roku, jeden na cztery i pół roku, jeden na trzy i pół roku, a pozostali na kary od półtora roku do trzech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl