Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

23 km od brzegu Polska wbija pale w Bałtyk

Stoisz na plaży w Łebie, Ustce albo Władysławowie. Morze wygląda tak samo jak zawsze. Jak okiem sięgasz, na horyzoncie nie widać nic nadzwyczajnego. Ale 23 kilometry od plaż, na których właśnie trwa sezon wakacyjny, na dnie Bałtyku rusza największa operacja budowlana w historii polskiego morza. Polska po raz pierwszy wbija pale w dno własnego Bałtyku.

Tego Polacy jeszcze nie widzieli

W maju 2026 roku rozpoczęła się instalacja monopali dla farmy wiatrowej Baltica 2. Stalowe pale o średnicy kilku metrów i masie setek ton wbijane są w dno Bałtyku przez specjalistyczne statki instalacyjne.

Beata Głuszcz, szefowa komunikacji projektu, powiedziała wprost: "Rok 2026 to przełomowy rok dla Baltica 2, bo właśnie w maju wychodzimy na morze. To moment, w którym projekt przestaje być przygotowaniem, a staje się realną operacją offshore."

Farma powstaje kilkanaście kilometrów od polskiego wybrzeża. Jej moc wyniesie 1,2 gigawata. W ciągu roku wyprodukuje około 4 terawatogodzin energii czyli tyle, ile zużywa rocznie ponad milion polskich gospodarstw domowych. Uruchomienie zaplanowane jest na koniec 2026 roku. To dopiero pierwszy etap przemysłowej zmiany całego wybrzeża. Za Baltica 2 przyjdzie Baltica 3. ORLEN i inne spółki mają koncesje na kolejne obszary polskiego Bałtyku.

Turbiny będą widoczne z brzegu

Każda turbina Baltica 2 osiągnie ponad 200 metrów wysokości. Dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 metrów. Przy dobrej pogodzie kilkadziesiąt takich konstrukcji może być widocznych z brzegu jako drobne punkty na horyzoncie. Jeszcze w 2025 roku to była teoria. W maju 2026 roku potężne maszyny już pracują na morzu.

Wchodzimy na morze

Niemcy mają na Bałtyku ponad 1,5 gigawata mocy z morskiej energetyki wiatrowej. Dania i Szwecja od lat rozbudowują swoje instalacje. Polska przez dekady przyglądała się temu z brzegu. To pierwszy moment, w którym nie tylko patrzymy biernie na morze, ale zaczyna z niego korzystać na skalę przemysłową. 

 

Źródło: niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE Polska