To kuriozum podpisali sędziowie! Themis grozi prawnikom, a Iustitia przyklaskuje

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Grzegorz Broński

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl.

Kontakt z autorem

  

Sędziowskie stowarzyszenia Themis i Iustitia znowu uderzyły w dramatyczne tony. Pierwsze wystosowało apel do „wszystkich prawników”, aby nie kandydowali do Sądu Najwyższego. Pojawiły się też inwektywy, a nawet groźby. To wywołało oburzenie wśród sędziów. – Nie życzę sobie, żeby ktoś wydawał mi polecenia jako sędziemu, wywierał presję przy dokonywaniu ocen zgodnie z własnym sumieniem – mówi „GPC” sędzia Barbara Piwnik.

Trwa reforma sądownictwa – w ostatnich dniach Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Politycy opozycji oczywiście darli szaty, ale – co znamienne – gdy przyszło do głosowania, kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL nie wzięły w nim udziału. Z kolei w Monitorze Polskim opublikowano pod koniec czerwca obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym. Okazało się, że do objęcia są łącznie 44 wakaty. Chętni mogą zgłaszać kandydatury w ciągu miesiąca od dnia obwieszczenia.

I z tym się wiąże kuriozalny apel Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Na początku nie zabrakło znanych już z wystąpień polityków opozycji zwrotów o „brutalnym przejęciu Sądu Najwyższego” lub „działaniach bezpośrednio wspierających łamanie konstytucji”. Autorzy oświadczenia poszli jednak znacznie dalej.

„W związku z powyższym wzywamy wszystkich prawników do powstrzymania się od uczestnictwa w tych procedurach, a tych, którzy już zgłosili swoje kandydatury, o ich wycofanie” – czytamy w apelu.

Uwagę komentatorów politycznych, a przede wszystkim prawników przykuł też inny fragment:

nazwiska osób aspirujących do Sądu Najwyższego w warunkach stworzonego obecnie ustawowego bezprawia staną się synonimem służalczości wobec systemu niszczącego państwo prawa”.

Ten zwrot wywołał poruszenie.

Będąc prawnikiem, który w tym roku obchodzi 40. rocznicę rozpoczęcia pracy zawodowej, nie życzę sobie, żeby ktoś wydawał mi polecenia i wywierał presję przed podejmowaniem decyzji w zgodzie z własnym sumieniem

– mówi „Codziennej” była minister sprawiedliwości, sędzia Barbara Piwnik, która dodaje, że uważa takie apele za niestosowne.

W podobnym tonie co Themis wypowiedziało się również Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, które wcześniej wyrzucało ze swojego grona sędziów działających wbrew wyznaczonej linii programowej. Teraz też grozi prawnikom zgłaszającym kandydatury do SN:

„Powinni liczyć się z poważnym zagrożeniem dla swojej zawodowej i obywatelskiej reputacji”.

Oświadczenia Themis i Iustitii są pełne nietolerancji dla drugiego człowieka, kolegi sędziego, który ma czelność widzieć sprawy polskie inaczej niż jaśnie oświeceni włodarze tych instytucji

– ocenił na Twitterze Adam Tomczyński, były sędzia, a obecnie radca prawny. 

Nie bez powodu działalność związków zawodowych jest w sądach zakazana

– podkreślił.

Tekst ukazał się w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus we Włoszech: Ostrożność na lotniskach

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com

  

Choć epidemia koronawirusa najbardziej zagraża krajom azjatyckim, to jest państwo w Europie, które mocno odczuwa skutki tej choroby. To Włochy - wprowadza się tam nadzwyczajne środki ostrożności na lotniskach. Mimo to, wciąż informowani jesteśmy o kolejnych przypadkach koronawirusa w tym kraju.

Do 61 wzrosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem we Włoszech - podały w sobotę służby medyczne. Ognisko zachorowań znajduje się w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska na północy, gdzie zmarły dwie osoby. Jest już też pierwszy chory w Piemoncie.

Włochy są na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby przypadków groźnego wirusa, którego epidemia wybuchła w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków rośnie szybko. W ciągu niecałej doby zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wśród zarażonych są lekarze.

Najwięcej zachorowań - 46, według najnowszych informacji, zanotowano w Lombardii, w tym także w rejonie Mediolanu. Również z Turynu, stolicy Piemontu napłynęła wiadomość o pierwszym w tym regionie chorym.

Wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności. Na nagraniu widzimy, jak służby lotniskowe badają temperaturę ciała podróżnym:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts