Tomasz Sakiewicz w Budapeszcie: Europa coraz mocniej musi słyszeć głos budzących się narodów [PEŁNA TREŚĆ PRZEMÓWIENIA]

/ niezalezna.pl, stream1

  

„Na dyktat się nie godzimy. Możemy powiedzieć europejskim dyktatorom: jeżeli chcecie wspólnej Europy przyjedźcie dzisiaj do Budapesztu i zobaczcie jak to robią Polacy i Węgrzy. Nam nikt niczego nie kazał. Jesteśmy razem, bo tego chcemy i nikt nie zdoła nas podzielić” - powiedział redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz w swoim okolicznościowy przemówieniu w trakcie uroczystości odbywających się pod pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie.

Kluby Gazety Polskiej i sympatycy Strefy Wolnego Słowa wybrali się na Węgry. Dziś obchodzone jest tam święto narodowe w rocznicę wybuchu powstania 1848 roku. W uroczystościach w Budapeszcie upamiętniających rewolucję biorą udział także setki Polaków. Uczestnicy VI Wielkiego Wyjazdu na Węgry przyjechali w tym roku pod patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Zapraszamy na transmisję na żywo z Budapesztu.
 
 
PONIŻEJ PUBLIKUJEMY PEŁNĄ TREŚĆ PRZEMÓWIENIA TOMASZA SAKIEWICZA:

Drodzy Bracia Węgrzy i Polacy, którzy tu przyjechaliście z Klubami "Gazety Polskiej" na zaproszenie ruchu społecznego CET.
 
Od sześciu lat spotykamy się w Budapeszcie, by świętować węgierską wiosnę niepodległości. Ta wiosna, która 170 lat temu przebiegła przez niemal cały kontynent, miała tutaj szczególny charakter: wspólnego polsko-węgierskiego powstania przeciwko imperiom, które ciemiężyły Europę Środkową. Po jednej stronie stanęły wojska węgierskie i polskie pod dowództwem generała Józefa Bema, po drugiej, Habsburgów i Rosji. Polacy widzieli w Waszej wiośnie nadzieję na odrodzenie swojego państwa. Wielu polskich żołnierzy pamiętało jeszcze powstanie listopadowe, które wybuchło w Warszawie w 1830 r. Wasze powstanie było kontynuacją tej walki. Polacy, od utraty niepodległości nie tracili nadziei i podejmowali zrywy przeciwko zaborcom szukając sojuszników. W 1848 r. byliście nam sojusznikiem w walce o naszą niepodległość, choć biliśmy się na Waszej ziemi dając przede wszystkim Wam nadzieję na wolność.
Warto o tym dzisiaj powiedzieć, bo w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania polskiej niepodległości. Na to święto Was szczególnie zapraszamy.
 
Szanowni Państwo,
Tradycja węgierskiego powstania przypomina spór o to, jak powinna wyglądać dzisiaj Europa. W roku 2012, w swoim pierwszym przemówieniu w Budapeszcie, na schodach Muzeum Narodowego, w miejscu gdzie Sándor Petőfi zaczynał Wasze powstanie, powiedziałem, że nadchodzi czas wolnych narodów. Ten czas nadszedł. Węgry umocniły swoją pozycję niezależnego suwerennego państwa w Unii Europejskiej. Od ponad dwóch lat robi to również Polska a powoli dołączają się inne narody. Dzisiaj głosy przyjaźni wobec naszych starań płyną z Litwy i innych krajów tego regionu, jak Estonia i Łotwa. Te wspólne wystąpienia nie mogą być lekceważone. Udało się odbudować współpracę w ramach grupy wyszehradzkiej.
 
Europa coraz mocniej musi słyszeć głos budzących się narodów. Wielu polityków europejskich nie jest z tego zadowolonych. Próbują stosować przeciwko nam różnego typu represje. Ale gnijące drzewa nie zatrzymają silnego strumienia wolności. Bo nam chodzi o wolność, wolność narodów do decydowania o swoich własnych państwach. Nasza wolność niczego nikomu nie zabiera. Chyba, że celem mocarstw europejskich, podobnie jak w XIX wieku, jest dyktat pod różnymi formami przemocy. Na dyktat się nie godzimy.
 
Możemy powiedzieć europejskim dyktatorom: jeżeli chcecie wspólnej Europy przyjedźcie dzisiaj do Budapesztu i zobaczcie jak to robią Polacy i Węgrzy. Nam nikt niczego nie kazał. Jesteśmy razem, bo tego chcemy i nikt nie zdoła nas podzielić.
 
Niech żyje niepodległa Polska,
niech żyją niepodległe Węgry,
niech żyje Europa Wolnych Narodów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„500 plus” dla niepełnosprawnych jeszcze w tej kadencji Sejmu? „Pracujemy nad tym”

/ FLICKR/ DARIUSZ GĄSZCZYK/CC BY 2.0

  

- Pracujemy nad tym, aby projekt w sprawie "500 plus" dla osób niepełnosprawnych jak najszybciej ujrzał światło dzienne. Chcemy żeby został on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

W czasie niedzielnej konwencji w Krakowie politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

[polecam:https://niezalezna.pl/272057-plus-do-piatki-pis-premier-oglosil-propozycje-dla-niepelnosprawnych]

Wiceminister Michałkiewicz w rozmowie z PAP zapowiedział, że projekt w tej sprawie zostanie uchwalony przez Sejm w ciągu najbliższych miesięcy.

Pracujemy nad tym, żeby ten projekt jak najszybciej ujrzał światło dzienne. Chcemy, aby był on uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli w najbliższych miesiącach. Czasu jest naprawdę bardzo mało. Robimy wszystko, żeby jak najszybciej znalazł się w parlamencie

– mówił.

Wiceminister zaznaczył, że świadczenie dostaną osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym "niepełnosprawność nie pozwoliła wypracować w normalnym trybie świadczeń z ubezpieczenia społecznego".

Tak jak mówił pan premier, zależy nam na tym, żeby z tego wsparcia skorzystały te osoby, które nie były w stanie wypracować sobie emerytury, czy renty z tytułu niezdolności do pracy

 - wskazał.

Premier podczas konwencji PiS zapowiedział, że źródłem finansowania dodatku będzie podatek handlowy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl