Szef naukowców z USA: Niemożliwe, by drzwi Tu-154 wbiły się w ziemię w wyniku zwykłej katastrofy

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Grzegorz Wierzchołowski

Współzałożyciel portalu niezależna.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Publikuje również w tygodniku „Gazeta Polska”, dzienniku „Gazeta Polska Codziennie” i miesięczniku „Nowe Państwo”.

Kontakt z autorem

  

- Przenalizowaliśmy różne warianty, jeśli chodzi o prędkość drzwi i twardość gleby. To niemożliwe, by drzwi tupolewa zostały wyrwane z framug i wbiły się w ziemię, a raczej pod ziemię, bez ogromnej dodatkowej energii - mówi portalowi Niezalezna.pl Gerardo Olivares, dyrektor Laboratorium Dynamiki Zderzeń w Narodowym Instytucie Badań Lotniczych Wichita State University. Uczony przewodzi grupie amerykańskich specjalistów badających w Mińsku Mazowieckim katastrofę smoleńską.

Grupa naukowców i ekspertów z Narodowego Instytutu Badań Lotniczych Wichita State University opracowuje - jak podał dziś jako pierwszy portal Niezalezna.pl - trójwymiarowy, wirtualny model tupolewa. Dzięki niemu będzie możliwe odtworzenie ostatnich, kluczowych sekund lotu Tu-154. Do stworzenia modelu ekipa wykorzystuje bliźniaczego tupolewa nr 102, znajdującego się w Mińsku Mazowieckim. Samolot został "wypruty", a Amerykanie przy pomocy laserowych skanerów (działających z dokładnością 0,001 mm!) dokonują pomiarów całego wnętrza.

W jaki sposób stworzony wirtualny model tupolewa pomoże ustalić, co stało się w Smoleńsku?

- Podam przykład. W 2009 r. na lotnisku Schiphol w Amsterdamie na polu w pobliżu pasa lotniska przymusowo lądował Boeing 737 tureckich linii lotniczych. Samolot przełamał się, 9 osób zginęło, wiele zostało rannych. Kilka lat po tej katastrofie nasze laboratorium zrekonstruowało wirtualnie ten samolot, wprowadziliśmy wszystkie konstrukcyjne i niekonstrukcyjne dane samolotu, odtworzyliśmy rodzaj powierzchni, z jaką zetknął się boeing, jego masę, prędkość, z jaką się poruszał itd. Następnie zrobiliśmy symulację, aby przekonać się, jak taka maszyna zachowałaby się po takim zderzeniu. Okazało się, że "zachowanie" naszego modelu w 100 proc. pokryło się z tym, jak wyglądał wypadek na amsterdamskim lotnisku. Identyczne były zniszczenia samolotu, kadłub przełamał się w tym samym miejscu. A zatem - jeśli będziemy mieli pełne i dokładne dane dotyczące tupolewa, to będziemy mogli sprawdzić, czy wersja katastrofy smoleńskiej opisana w oficjalnych raportach jest zgodna z prawdą

- mówi portalowi Niezalezna.pl Gerardo Olivares, dyrektor Laboratorium Dynamiki Zderzeń w Narodowym Instytucie Badań Lotniczych Wichita State University. Uczony przewodzi grupie amerykańskich specjalistów badających w Mińsku Mazowieckim katastrofę smoleńską.

Amerykanie z Uniwersytetu w Wichita zajmują się tematem od około pół roku. 

- Współpracujemy z Wojskową Akademią Techniczną. Badaliśmy m.in. kwestię drzwi samolotu, które zostały wyrwane z kadłuba i wbite w ziemię tak głęboko, że nie było ich widać na powierzchni. Stworzyliśmy ich dokładny model i poddaliśmy analizie, sprawdzając różne warianty, jeśli chodzi o prędkość drzwi i twardość gleby. Okazało się, że to niemożliwe, by drzwi tupolewa zostały wyrwane z framug i wbiły się w ziemię, a raczej pod ziemię, bez ogromnej dodatkowej energii 

- twierdzi Olivares.

Narodowy Instytut Badań Lotniczych Wichita State University zatrudnia ponad 400 osób i prowadzi kilkanaście laboratoriów z najnowocześniejszym sprzętem na świecie. Uznawany jest w USA za najlepszą akademicką placówkę zajmującą się lotnictwem. Współpracuje z NASA, a do jego klientów należą takie firmy jak Boeing, Bombardier Learjet, Cessna, Beechcraft czy Spirit Aerosystems.

 

Więcej jutro w "Gazecie Polskiej Codziennie" i w najbliższym tygodniku "Gazeta Polska"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Berlin boi się wojny w Zatoce Perskiej. Niemiecka dyplomacja w pełnej gotowości

zdjęcie ilustracyjne / karlherl CC0

  

Chodzi o to, by zapobiec wojnie. Na to skierowane są wszystkie wysiłki – stwierdził w wywiadzie dla niemieckiej niedzielnej gazety „Bild am Sonntag” minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. O czym mowa? Dyplomata wskazał na konieczność zapobieżenia przekształceniu się obecnego wzrostu napięcia między Iranem a USA i Wielką Brytanią w Zatoce Perskiej w otwartą wojnę.

- Chodzi o to, by zapobiec wojnie. Na to skierowane są wszystkie wysiłki, podejmowane wspólnie z partnerami europejskimi i państwami regionu (Zatoki Perskiej)

- powiedział Maas. Jak zaznaczył, najnowsze wydarzenia sprawiły, że tamtejsza już i tak trudna sytuacja stała się „jeszcze poważniejsza i jeszcze bardziej niebezpieczna”, a w razie „możliwe, że niedającej się kontrolować konfrontacji militarnej nie będzie żadnych zwycięzców, a tylko przegrani”.

Maas zaapelował do irańskich przywódców, by wykazali się rozsądkiem.

„To właśnie w Teheranie trzeba teraz sprostać własnej odpowiedzialności i nie nakręcać dalej spirali napięcia”, a obecnie przyszedł czas „na głosy rozsądku, by nie oddawać pola podżegaczom”.

W tym celu należy się „posłużyć mądrą dyplomacją, która udostępnia kanały rozmów, znajduje sposoby tworzenia zaufania i rozładowuje napięcia - także wtedy, gdy wydaje się to mozolne”

- podkreślił.

[polecam:https://niezalezna.pl/280789-brytyjski-tankowiec-przejety-przez-iran-w-mediach-podano-co-dzieje-sie-z-zaloga]

USA wraz z Wielką Brytania zagroziły Iranowi poważnymi konsekwencjami po zatrzymaniu przez niego w cieśninie Ormuz i doprowadzeniu do własnego portu brytyjskiego tankowca Stena Impero. Irańczycy twierdzą, że tankowiec nie przestrzegał międzynarodowych przepisów żeglugowych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280745-konflikt-na-linii-iran-wielka-brytania-polska-zabiera-glos-w-sprawie]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl