Cenckiewicz mówi o kulisach odnalezienia szokującego dokumentu ws. Mazowieckiego

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Sławomir Cenckiewicz pytany o kulisy odnalezienia sensacyjnego dokumentu dotyczącego Tadeusza Mazowieckiego, na antenie Telewizji Republika podkreślił, że znalazł go dopiero dzisiaj. "Wyobraźcie sobie państwo, że ja to dosłownie dzisiaj znalazłem" - oznajmił Cenckiewicz na antenie Telewizji Republika.

Na łamach portalu niezalezna.pl pisaliśmy o ujawnieniu przez Sławomira Cenckiewicza szokującego dokumentu pochodzącego z 1990 roku. Wynika z niego, że ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki podczas wizyty w Londynie nie spotkał się z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim, bo uznał spotkanie z zachowaniem ceremoniału „wejścia prezydenta RP” za... „poniżające wobec prezydenta Jaruzelskiego, swojego rządu i państwa”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wypłynął wstrząsający dokument! Szokujące zachowanie Mazowieckiego wobec prezydenta Kaczorowskiego
 

  Pytany o to, dlaczego tak sensacyjny dokument poznaliśmy dopiero teraz, prof. Sławomir Cenckiewicz na antenie Telewizji Republika odniósł się do kulisów jego odnalezienia.

- Wyobraźcie sobie państwo, że ja to dosłownie dzisiaj znalazłem. Zaręczam państwu, że gdybym wiedział o tych wszystkich dokumentach, miał do nich dostęp, gdybym został dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego powiedzmy już w 1991 roku... ale stało się to dwa lata temu i w związku z tym cały czas rozpoznajemy ten zasób, który przez dziesiątki lat, również dziesiątki lat III RP był po prostu tajny – wyjaśnia prof. Sławomir Cenckiewicz.

Z kolei pytany o to, czy zasoby Wojskowego Biura Historycznego były niszczone, jak archiwa Służby Bezpieczeństwa, prof. Cenckiewicz ujawnił, że wielu z nich brakuje.

- W latach 2000 materiały po prostu ginęły z zasobów archiwalnych, ale nie jesteśmy w stanie do końca dowiedzieć się, kto dokładnie te dokumenty zabrał – mówił Cenckiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus w Belgii. Nowe zakażenia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W ciągu minionej doby w Belgii wykryto 1580 nowych przypadków koronawirusa; 283 osoby zmarły - poinformowało dziś centrum kryzysowe. W sumie do tej pory w tym 11,5-milionowym kraju potwierdzono infekcję u prawie 25 tys. osób. Liczba hospitalizowanych spada.

Od początku kryzysu z powodu Covid-19 odnotowano 2523 zgony. Przez ostatnia dobę do szpitali przyjęto 459 osób, a od rozpoczęcia pandemii 9894. Obecnie w Belgii 1285 osób przebywa na intensywnej terapii (9 osób więcej niż w środę); stan 992 osób wymagał podłączenia ich do respiratora.

- W niektórych miejscach w kraju obłożenie łózek szpitalnych jest znacznie powyżej średniej, która w skali całego kraju wynosi 56 proc. Błędem jest zatem twierdzenie, że wciąż jest dość miejsc na intensywnej terapii. Sytuacja jest dziś bardzo trudna na wielu oddziałach

 - mówił na codziennej konferencji prasowej wirusolog Emmanuel Andre.

W ciągu minionej doby 483 osoby mogły opuścić szpitale, a w sumie od 15 marca leczenie w placówkach szpitalnych zakończyło 5164. Z 283 zgonów minionej doby, 116 odnotowano w szpitalach. Dramatyczna sytuacja jest w niektórych domach opieki. Publiczny nadawca RTBF opisuje historię zgłoszoną przez jednego z odbiorców, który zaalarmował, że w jednej z placówek zaczyna brakować sprzętu do natleniania.

Ze względu na wiek starszych i schorowanych osób będących w placówkach nie przewozi się do szpitali. "W naszych domach opieki zabrakło butli z tlenem" - potwierdził cytowany przez RTBF sekretarz generalny federacji domów opieki Vincent Fredericq.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa i tych potwierdzonych wcześniej jest w we Flandrii (66 proc. z ostatnich 24 godz.), znacznie mniej chorych odnotowuje się w Walonii (23 proc.) oraz Brukseli (9 proc.). Wzrost liczby wykrytych przypadków może się wiązać z rosnącą liczbą przeprowadzanych testów. Oczekuje się, że przepustowość laboratoriów wyniesie w najbliższych dniach 20 tys. próbek dziennie.

W środę król Belgów Filip odwiedził Szpital Uniwersytecki w Brukseli (VUB), aby wyrazić wsparcie dla personelu medycznego, który jest na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts