Dodatkowe patrole, betonowe bariery, wydzielone strefy. Tak będzie wyglądał sylwester w miastach Europy

Zdjęcie ilustracyjne / By Guillaume Sanchez - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51961999

  

Londyn, Paryż, Berlin, Wiedeń, Moskwa. Betonowe bariery, zwiększone siły policji, kontrole, apele o czujność.-Ataki terrorystyczne, do których doszło w ostatnich latach w Europie, sprawiły, że tegoroczne zabawy sylwestrowe w wielu krajach będą odbywały się przy wzmocnionych środkach bezpieczeństwa.

W Londynie policja zapowiedziała realizację ulepszonej strategii bezpieczeństwa podczas nocy sylwestrowej po serii krwawych zamachów w mijającym roku. Bezpieczeństwa mają strzec liczne i uzbrojone patrole policji; na wybranych ulicach w centrum Londynu, gdzie odbywać się będą główne uroczystości z udziałem setek tysięcy osób, ustawione zostaną betonowe bariery blokujące wjazd samochodów. Zamykanie ulic dla ruchu kołowego zacznie się w niedzielę wczesnym popołudniem. W wielu miejscach w śródmieściu powstaną punkty kontrolne, w których sprawdzane będą osoby chcące dostać się na teren zabawy.

Policja, która w celu zabezpieczenia obchodów sylwestrowych będzie współpracowała m.in. z londyńskim przedsiębiorstwem komunikacji publicznej TfL, podkreśliła w piątkowym komunikacie, że "nie ma informacji o konkretnym zagrożeniu". Jednocześnie zaapelowano do mieszkańców o czujność i zgłaszanie wszystkiego, co wyda im się podejrzane.

Ok. 7,9 tys. policjantów i żołnierzy wyjdzie na ulice Paryża i jego przedmieść. Jak wskazała policja w piątek, chodzi o to, by nie dopuścić zarówno do ewentualnego zamachu, jak i zamieszek - w ostatnich latach podczas powitania Nowego Roku podpalane były samochody.

Szczególne środki bezpieczeństwa będą obowiązywać na Polach Elizejskich, gdzie na miejskiej zabawie sylwestrowej oczekiwane są setki tysięcy osób. Na słynnym bulwarze będzie obowiązywał całkowity zakaz spożywania alkoholu, a uczestnicy zabawy muszą liczyć się z koniecznością poddania się kontroli osobistej i przeszukaniu toreb. Ulice prowadzące na bulwar zostaną zablokowane przez wozy sił bezpieczeństwa i betonowe bloki. Ponadto w całym Paryżu obowiązywać będzie jak co roku zakaz odpalania fajerwerków i petard. W całej Francji bezpieczeństwa w sylwestrową noc będzie strzec blisko 100 tys. policjantów i żołnierzy.

W Berlinie organizatorzy największej imprezy sylwestrowej w pobliżu Bramy Brandenburskiej po raz pierwszy utworzą specjalną strefę bezpieczeństwa dla kobiet, które czują się napastowane lub wobec których dopuszczono się nadużyć seksualnych. Policja zapowiedziała zaostrzenie środków bezpieczeństwa - nie będzie można wnosić na teren wydarzenia dużych toreb ani alkoholu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sylwester w Berlinie pod specjalnym nadzorem

To skutek zajść podczas nocy sylwestrowej w 2015 roku w Kolonii, gdzie imigranci, przede wszystkim przybysze z Afryki Północnej, dopuścili się licznych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety, a niewystarczające siły policji przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji.

W stolicy Austrii, Wiedniu, wjazd na teren zabawy sylwestrowej uniemożliwiać będą samochody ciężarowe, a obecność policji zostanie wzmocniona o 240 funkcjonariuszy, wspieranych przez siły porządkowe organizatorów. W całym mieście zakazane jest odpalanie petard i fajerwerków w formie rakiet; za złamanie tego zakazu grożą kary w wysokości kilku tysięcy euro.

W Moskwie w ramach zwiększonych środków bezpieczeństwa przy wejściach do niektórych stacji metra oraz w pobliżu miejsc masowych zgromadzeń służby ustawią ok. 800 betonowych bloków oraz ponad 10 tys. metalowych barierek. Przy wejściach na place, na których będą odbywać się imprezy noworoczne, ustawione będą punkty kontrolne - goście wydarzeń będą sprawdzani za pomocą wykrywaczy metali. Łącznie porządku publicznego w okresie świątecznym (między 30 grudnia a 8 stycznia) będzie strzegło ponad 46 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polsko-amerykańskie porozumienia. Negocjacje trwają! Minister Szczerski ujawnia kulisy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki. - Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego - dodał.

Szef prezydenckiego gabinetu był pytany, czy podczas dwustronnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce 2 września przewidywane jest podpisanie polsko-amerykańskich porozumień, czy deklaracji.

[polecam:https://niezalezna.pl/285039-donald-trump-przyleci-do-polski-poznalismy-szczegoly-wizyty-prezydenta-stanow-zjednoczonych]

Szczerski przekazał, że negocjowanych jest "kilka dokumentów, które są możliwe do podpisania podczas wizyty prezydenta Trumpa".

"Jedno dotyczące współpracy wojskowej, rozwijające porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczące gospodarki i energetyki"

- poinformował.

"Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego. W związku z powyższym także to będzie pewnie odnotowane przez prezydentów, że pod względem prawnym wszystkie wymogi, które były potrzebne do tego, żeby wejść w przyszłości do programu bezwizowego, te prace są zakończone, tych dokumentów już nie musimy negocjować, one są podpisane, myślę, że to też będzie odnotowane"

- mówił Szczerski.

"W sprawie wiz, poza porozumieniami prawnymi, potrzebny jest jeszcze odpowiedni wskaźnik odmów wizowych. Oczekujemy na wyliczenie tego wskaźnika. Także oczekujemy, że wtedy, kiedy ten wskaźnik spadnie poniżej 3 proc. rzeczywiście Polska do programu ruchu bezwizowego zostanie włączona. Byłoby bardzo dobrze, gdyby prezydent Trump w jakiś sposób także to zasygnalizował podczas swojej wizyty"

- dodał szef gabinetu prezydenta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl