Skutki wprowadzenia nowej ustawy o sądach

  

Przydzielanie w drodze losowania wyeliminuje praktykę przerzucania bardzo trudnych spraw na młodych, niedoświadczonych sędziów. Skutkiem tej zmiany będzie zrównoważenie obciążenia poszczególnych sędziów - mówi mecenas Lech Obara. Skomentował on skutki nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Dziś pod ustawą swój podpis złożył prezydent Andrzej Duda.

- Dotychczas o wyborze na prezesa sądu w praktyce decydowały lokalne środowiska sędziowskie. Prezes sądu, uzależniony od środowiska sędziowskiego nie był w stanie przeprowadzać koniecznych zmian w celu usprawnienia organizacji pracy sądu - stwierdził Lech Obara.

Jego zdaniem prezesi sądów, zabiegając o następną kadencję nie byli skłonni do energicznych działań, które mogły narazić ich na krytykę własnego środowiska.

Oderwanie wyboru prezesa sądu od opinii kręgów sędziowskich pozytywnie wpłynie na jego niezależność

- dodał mecenas

Obara podkreślił, że po wejściu w życie nowelizacji, prezes sądu widząc np. ociąganie się sędziego z pisaniem uzasadnień, będzie mógł reagować bez obaw o swój wybór na następną kadencję.

Zmiana ta pozwoli na skuteczniejszą walkę z główną bolączką polskiego wymiaru sprawiedliwości - przewlekłością postępowań. Nowelizacja wprowadza także inne narzędzie walki z przewlekłością - prezes będzie mógł powoływać wizytatorów bez konsultacji z samorządem sędziowskim. Wizytatorzy, czyli sędziowie oceniający kompetencje, sprawność i kulturę pracy innych sędziów będą bardziej niezależni w wykonywaniu swoich obowiązków. Prawidłowa ocena pracy sędziów pozwoli na promowanie najlepszych sędziów, a innych skłoni do wydajniejszej pracy

- stwierdził Lech Obara.

Mecenas przypomniał, że nowelizacja otwiera także drogę awansu dla młodych sędziów.

Odtąd nominację na prezesa sądu apelacyjnego będzie mógł otrzymać sędzia lub prokurator rejonowy. Takie rozwiązanie uniezależni prezesa, „człowieka z zewnątrz” od lokalnych układów samorządowo-towarzyskich

- zaznaczył.

Według Obary ogromne znaczenie ma także wprowadzenie obiektywnych kryteriów przydzielania spraw sędziom.

Przydzielanie spraw w drodze losowania wyeliminuje praktykę przerzucania bardzo trudnych spraw na młodych, niedoświadczonych sędziów. Skutkiem tej zmiany będzie zrównoważenie obciążenia poszczególnych sędziów sprawami oraz zminimalizowanie ryzyka, że wydawane wyroki będą stronnicze

- podkreślił.

Analizując możliwe skutki nowelizacji, chcę także zwrócić uwagę na ryzyko zablokowania wymiany prezesów sądów w sytuacji prezydenckiego weta ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych uzależnia bowiem prawo odwołania prezesów sądów przez Ministra Sprawiedliwości od zgody Krajowej Rady Sądownictwa

- dodał.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraina: Poroszenko oddał głos. "Głosujcie rozumem" - powiedział

Petro Poroszenko / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Kandydat na prezydenta Ukrainy, urzędujący szef państwa, Petro Poroszenko po oddaniu głosu w II turze wyborów prezydenckich, zaapelował, aby jego rodacy uczestniczyli w głosowaniu, kierując się rozumem.

"Bardzo ważne, byśmy podczas głosowania kierowali się rozumem, bo nie jest to śmieszne. Na początku może być trochę śmiesznie, ale żeby potem nie było to bolesne"

– oświadczył.

Konkurentem Poroszenki jest gwiazdor i producent programów kabaretowych Wołodymyr Zełenski. Sondaże mówią, że ten pozbawiony doświadczenia politycznego 41-latek odniesie w wyborach zwycięstwo.

Poroszenko podkreślił, że w wyniku tych wyborów Ukraina nie może zejść z drogi zbliżenia z Zachodem.

"Jestem zdecydowanie przekonany, że podczas tych wyborów powinniśmy zrobić wszystko, co można, aby nasz postęp europejski, a przede wszystkim integracja euroatlantycka, nie zostały zatrzymane. Nikomu na to nie pozwolimy. Nie pozwolimy także na spowolnienie naszych reform"

– powiedział.

Prezydent przyszedł na głosowanie z małżonką Maryną, dwoma synami, żoną jednego z nich oraz wnuczkami. Wcześniej wzięli udział w nabożeństwie w Soborze Michajłowskim w Kijowie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl