Działki warte 100 mln przejęte za 852 tys. zł! Kulisy afery reprywatyzacyjnej w stolicy

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Cztery działki w Warszawie warte w sumie 100 mln zł, przez nieprawidłowości w działaniach miasta zostały przejęte za 852 tys. zł - wynika z raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego z kontroli nieprawidłowości przy reprywatyzacji, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa. Kontrolerzy CBA, którzy zbadali 50 konkretnych spraw w Warszawie, wykryli 12 przypadków nieprawidłowości dotyczących reprywatyzacji działek i kamienic. W trakcie kontroli skierowano trzy zawiadomienia do prokuratury, gdzie trafił też cały materiał.

Łącznie od stycznia 2010 r., do marca 2016 r. prezydent miasta wydała 1201 decyzji dotyczących reprywatyzacji. 50 przypadków do kontroli wybrano ze względu na lokalizację w samym centrum Warszawy - na placu Defilad i jego otoczeniu oraz poprzez powiązania osobowe - właściciela, pełnomocnika, czy kuratora, a także na podstawie informacji własnych CBA.

Według funkcjonariuszy, w czterech z 12 wykrytych przypadków miasto nie nabyło praw własności (i ewentualnych roszczeń), bo nie uczestniczyło w postępowaniach sądowych - a powinno jako ustawowy spadkobierca. W wyniku tych zaniechań cztery działki, w tym jedna, której warunki zabudowy pozwalają na budowę wysokościowca, o łącznej wartości 100 mln zł, zostały zbyte na rzecz skupujących za kwotę przeszło stukrotnie mniejszą - 852 tys. zł - wskazało CBA w raporcie.

W jednym przypadku już podczas kontroli CBA skierowało wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W raporcie Biuro zaznaczyło też, że z całej sprawy wynikają wnioski systemowe, których zastosowanie w prawie pozwoliłoby w przyszłości utrudnić taki proceder.

Prawie 150-stronicowy raport wylicza wszystkie skontrolowane adresy, w tym wiele nowych, niewymienianych dotąd w mediach. Opisuje ich sytuację prawną i decyzje podjęte przez prezydenta Warszawy. Kontrola obejmowała m.in. działki przy Marszałkowskiej, Siennej, Twardej, Chmielnej, Krochmalnej, Śliskiej, Królewskiej, Pańskiej, Widok, Grzybowskiej, czy Smulikowskiego. Zakres wykrytych przez CBA nieprawidłowości - wynika z raportu - dotyczy także kilku przypadków zwrotu praw do nieruchomości, w których nie uwzględniono, że dawni właściciele zostali objęci układami międzypaństwowymi dotyczącymi utraty mienia - jak w przypadku opisywanej w szeroko mediach sprawy działki na Placu Defilad (dawna Chmielna 70).

Nieprawidłowości ze strony miasta dotyczyły też niesprawdzenia od formalnej strony złożonych pełnomocnictw - a okazało się, że np. złożyła je osoba, która nie miała do tego prawa, lub pełnomocnictwo wcale nie zostało przedstawione w urzędzie. W jednej ze spraw nie sprawdzono, że w latach 50. nie usunięte zostały braki formalne, co nie pozwalało na wydanie decyzji reprywatyzacyjnej. W kilku innych przypadkach ujawniono, że minął termin na złożenie wniosku o odzyskanie działki po przejęciu gruntu przez miasto.

Raport wymienia konkretne osoby kierujące stołecznym Biurem Gospodarowania Nieruchomościami odpowiedzialne za nieprawidłowe decyzje reprywatyzacyjne. CBA negatywnie ocenia też działania prezydent miasta w tych sprawach.

W ocenie kontrolerów CBA nieprawidłowości wynikały z braku procedur w BGN, które skutecznie służyłyby zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa i miasta w konkretnych sprawach. BGN nie przekazywało do Biura Prawnego ratusza informacji o takich sprawach dotyczących nieobjętych spadków. Działo się tak nawet, gdy sąd wzywał przedstawiciela miasta na rozprawę - podkreślili w raporcie kontrolujący sprawę.

Według CBA, prezydent m.in. za mało zrobiła, by ustalić, które nieruchomości zostały objęte międzypaństwowymi układami odszkodowawczymi, co wyłączało takie działki spod reprywatyzacji. Funkcjonariusze przypominają np. że w przypadku znanego adresu Chmielna 70 BGN wiedziało, iż przedwojenny właściciel nieruchomości znajduje się na liście polsko-duńskiego układu odszkodowawczego. Nie sprawdzono też w kilku przypadkach roszczeń załatwionych już w polsko-amerykańskiej umowie odszkodowawczej.

BGN nie miało do 2015 r. formalnych procedur - obowiązku sprawdzenia czy nieruchomości nie są już objęte międzynarodowymi układami odszkodowawczymi, a po 2015 r. nie gwarantowały, że takie sprawdzenie będzie skuteczne - wylicza CBA.

Przekazany miastu protokół pokontrolny nie został podpisany przez przedstawiciela ratusza. Wczoraj wiceprezydent Warszawy Witold Pahl powiedział, że nie zgadza się z zarzutem niedociągnięć przy sprawowaniu nadzoru nad polityką reprywatyzacyjną. Wyjaśnił, że miasto nie zgadza się z tezą - stawianą w oparciu o kilka spraw skontrolowanych przez CBA - że przyjęte w ratuszu procedury kontrolne stanowiły o braku właściwego nadzoru ze strony prezydenta miasta.

Czytaj więcej: HGW cała w strachu. CBA przesłało jej protokół po kontroli w sprawie reprywatyzacji

W sprawie procesów reprywatyzacyjnych zrobiło się głośno, gdy pod koniec sierpnia 2016 r. media opublikowały informacje na temat okoliczności reprywatyzacji działki nieopodal Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.

Na początku września ub.r. na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej. 10 lutego Sejm uchwalił ustawę na mocy której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Na początku marca poprawki do ustawy zaproponował Senat, i w związku z tym ustawą ponownie zajmie się Sejm.
Źródło: PAP,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hiszpania przeznaczy miliardy na modernizację armii

W nadchodzących tygodniach minister obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal przedstawi 15-letni plan inwestycyjny dla Sił Zbrojnych Hiszpanii (Fuerzas Armadas Españolas) mający dostarczyć nowy sprzęt wojskowy oraz poddać modernizacji obecnie wykorzystywany.
Uwzględniając największe potrzeby oraz zdolności bojowe Sił Zbrojnych Hiszpanii nowy plan inwestycyjny składa się z siedmiu programów, których koszty realizacji wynieść mają 10,8 mld euro. 
Siedem programów obejmuje zakup m.in. bojowych wozów piechoty, fregat projektu F-110, nowych samolotów treningowych, modernizacje systemów dowodzenia i kontroli, latających cystern Airbus A330 MRTT, śmigłowców morskich NH90 oraz modernizacji helikopterów transportowych Chinook (na zdjęciu). 
Realizacja tego inwestycyjnego cyklu zastąpi program PEAS zapoczątkowany w latach 90 XX wieku, których realizacja zostanie całkowicie zakończona w 2030 roku. Warto przypomnieć, że ze względu na kryzys gospodarczy w Hiszpanii oraz rosnące koszty niektórych programów, do tej pory aż jedenaście projektów nadal jest realizowanych. Pośród nich należy wspomnieć o rozbudowie floty transportowej Hiszpańskich Sił Powietrznych o nowe ciężkie samoloty transportowe A400M, myśliwce wielozadaniowe Eurofighter, śmigłowce bojowe Tigre oraz okręty podwodne S-80. 
Realizacja programu modernizacji Sił Zbrojnych Hiszpanii w założonym czasie jest zagrożona chociażby poprzez wydatki na obronność Hiszpanii, które w roku ubiegłym wyniosły jedynie 0.92 proc. PKB. Warto przypomnieć że państwa NATO w tym Hiszpania zobowiązały się w 2014 roku na cele obronne przeznaczyć do roku 2024 minimum 2 proc. PKB. Hiszpańska minister obrony w styczniu br. zweryfikowała możliwości swojego kraju informując, że Madryt do roku 2024 przeznaczy jedynie 1.53 proc PKB. 

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl