Walka o #GermanDeathCapms. A w międzyczasie Wikipedia znów zmienia hasła

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska; twitter.com/johnbinghamjr

  

Akcja #GermanDeathCamps – niemieckie obozy śmierci wciąż trwa. Mimo, że niemiecki publiczny nadawca ZDF zapowiedział, że wpisy – mówiące prawdę o tym, że były to niemieckie obozy koncentracyjne – będą... usuwane, a ich autorzy blokowani, internauci wciąż dodają nowe wpisy. W międzyczasie na Wikipedii nastąpiła zmiana hasła „obozy zagłady”. Niemieckie obozy zmieniono na „nazistowskie”. 

W sieci internauci rozpowszechniają akcję #GermanDeathCamps – przypominającą, kto zakładał niemieckie obozy koncentracyjne. Ta inicjatywa ma przekonać stację, by przeprosiny byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery umieszczone zostały w widocznym miejscu, a nie skryte na dole strony w zakładce „Doku/Wissen”.

Niemiecka telewizja ZDF przegrała proces i miała przeprosić byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę. Chodziło o użycie haniebnego sformułowania „polskie obozy zagłady”.

Nadawca umieścił przeprosiny – na dole, w zakładce „Doku/Wissen”. Internauci stwierdzili, że miejsce to jest zupełnie niewidoczne, a przeprosiny powinny być lepiej wyeksponowane. Zainicjowano akcję #GermanDeathCamps.

ZDF stwierdziło, że wpisy mówiące o niemieckich obozach koncentracyjnych będą usuwane, a ich autorzy blokowani.

Internautom jednak nie straszne pogróżki niemieckiego nadawcy. Nie poddają się i nadal przesyłają grafiki i tagują swoje wpisy #GermanDeathCapms. W międzyczasie hasło „obozy zagłady” na Wikipedii uległo zmianie.

Z „niemieckich obozów koncentracyjnych” zrobiono „nazistowskie” .Już kiedyś znikały hasła z wikipedii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Monika Olejnik pod specjalną ochroną. Wstydliwy fragment życiorysu?

CZYTAJ WIĘCEJ: Po tekście "GPC" życiorys Olejnik ocenzurowany też na angielskiej Wikipedii

CZYTAJ WIĘCEJ: Wikipedia edytowana na potrzeby polityczne? Atak na wiceministra i zmieniający się wpis o widelcach

Warto przy tym zaznaczyć, że polski oddział „Deutsche Welle” skrytykował postępowanie ZDF.AKTUALIZACJA:

Wikipedia zmieniła hasło „obozy zagłady”. Tym razem napisano, że były to „obozy zorganizowane przez niemieckich nazistów”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Okrzyki "Narodowa Hajnówka" faszystowskie? Sąd uznał absurdalne argumenty Bodnara

Adam Bodnar / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Prokuratura będzie musiała podjąć umorzone dochodzenie w sprawie m.in. propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa podczas tegorocznego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce – uznał tamtejszy sąd, uwzględniając zażalenie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jednocześnie sąd odroczył na 7 dni pisemne uzasadnienie swego postanowienia.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Hajnówki (podlaskie) pod koniec lutego. Organizowany przez środowiska narodowe, m.in. przez ONR, od pierwszej edycji wzbudza emocje, ponieważ upamiętnia m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 r. kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego, zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.

Pobliska Hajnówka w dużej części zamieszkana jest właśnie przez mniejszość białoruską. W ubiegłym roku władze miasta chciały marszu prawnie zakazać, ostatecznie sąd uchylił zakaz.

Po tegorocznej edycji, zawiadomienie dotyczące bezczynności policji, która miała nie reagować na faszystowskie symbole i okrzyki w trakcie marszu, złożył podlaski poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski. Zgłoszenie, dotyczące m.in. możliwości popełnienia przestępstwa publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa, znieważenia mieszkających w Hajnówce osób wyznania prawosławnego przez gloryfikowanie "Burego" oraz pochwalanie jego przestępstw, skierował z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich.

Oba te wątki Prokuratura Rejonowa w Białymstoku umorzyła, uznając, że czyny, o których była mowa, nie zawierały znamion czynu zabronionego. W pierwszym wątku (braku działań policji) postanowienie jest już prawomocne. W związku z drugim rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył w październiku zażalenie, które dzisiaj sąd w Hajnówce uwzględnił i uznał, że należy sprawę zwrócić prokuraturze do prowadzenia dalszego postępowania.

W zażaleniu rzecznik podnosił, że w ocenie dowodów były błędy, analiza zebranych w sprawie materiałów... była wybiórcza i nie uwzględniała kontekstu całego wydarzenia, np. miejsca organizacji marszu. - Postanowienie o umorzeniu pomija fakt, że wznoszenie okrzyków o skrajnie nacjonalistycznym charakterze (np. "Narodowa Hajnówka") w miejscowości zamieszkałej przez osoby utożsamiające się m.in. z narodowością białoruską czy ukraińską ma wyjątkowo wrogi wydźwięk wobec przedstawicieli mniejszości narodowych – argumentował Adam Bodnar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl