Wikipedia edytowana na potrzeby polityczne? Atak na wiceministra i zmieniający się wpis o widelcach

Patryk Lubon / Gazeta Polska

  

Opozycja i sprzyjające jej media podniosły krzyk po wypowiedzi wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego. Chodzi o decyzję francuzów dotyczącą targów Euronaval 2016. Polityk stwierdził, że „są to ludzie, którzy uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu. Być może w taki sposób teraz się zachowują”. Rozpoczęła się afera "widelcowa". Wiceministra zaatakowano za rzekomą niewiedzę. Internauci wskazują, że z Wikipedii zniknął fragment, który dotyczył kwestii wspomnianych przez polityka PiS. Dodają, że „zmodyfikowano treści Wikipedii na potrzeby polityczne”.
 
Wiceminister obrony narodowej w „Jeden na jeden” odniósł się również do ruchu francuzów w sprawie targów Euronaval 2016. Polska delegacja nie będzie traktowana jako oficjalna.

To kompromitacja i pokaz klasy Francuzów niż jakakolwiek wojna dyplomatyczna. To strona francuska zapraszała nas oficjalnie, teraz wypraszają. Można było znaleźć inna formę. Ale to są ludzie, którzy uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu. Być może w taki sposób teraz się zachowują. To oczywista historia…Henryk Walezy, zapraszam do poczytania. To trochę kompromituje stronę francuską. Dla nas niewielka strata

– mówił Bartosz Kownacki w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w TVN24.
 
Opozycja podniosła larum. Platforma Obywatelska jak tylko może broni kontraktu z Francuzami.

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Histeryczna konferencja PO. Co ich tak zabolało? Że nie będzie Caracali

CZYTAJ WIĘCEJ: Ośmiornica PO w zbrojeniówce. Korzyści posłanki Platformy

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Tak PO oplotła zbrojeniówkę. W tle gigantyczny przetarg na helikoptery

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak Platforma Obywatelska doiła zbrojeniówkę

CZYTAJ WIĘCEJ: Wylewny Siemoniak odsłania karty: Krytykować PiS bez względu na wszystko

CZYTAJ WIĘCEJ: Komorowski wpadł w histerię. Bo Francuzi nie dostali "prezentu"

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak rząd Kopacz „negocjował" Caracale. Zobacz ile śmigłowców za tę samą cenę kupiła Turcja

Wytknięto wiceministrowi nieścisłości co do przytoczonej historii z widelcem. Światło na tę sprawę rzucają zmiany dokonywane ostatnio w haśle „Henryk III Walezy” na Wikipedii.
 
NIEPRAWOMYŚLNY fragment hasła z wiki, który dziś zniknął ;-))))”, czy „Modyfikacja treści Wikipedii na potrzeby polityczne” – piszą internauci.

Część osób wchodzi na popularną Wikipedię, ale nic nie znajdują. Czemu? Bo chwilę po wypowiedzi (wiceministra Kownackiego – red.) hasło zostało edytowane” – czytamy na Twitterze.


 

Jak widzimy na zamieszczonym wyżej obrazku, fragment dotyczący kanalizacji i sztućców usunięto.

Tak było:
„Co ciekawe, pod wieloma wsględami ówczesna Polska wyprzedzała Francję. Właśnie na Wawelu Walezy po raz pierwszy zobaczył wychodki, z których nieczystości odprowadzano poza zamkowe mury, i po powrocie do Francji nakazał zbudowanie takich urządzeń w Luwrze i innych pałacach.(…) Tak samo sprawa wyglądała z łaźnią (wanna i kurki z ciepłą i zimną wodą), a także widelcem – tych wynalazków Francuzi również nie znali”.
 
A tak teraz jest:
Z drugiej jednak strony Walezy był oczarowany Wawelem, zamkiem wygodnym i przestronnym, trzy razy większym od ówczesnego Luwru. To na Wawelu Walezy właśnie po raz pierwszy zetknął się z komfortowymi urządzeniami, jak wychodki i kanalizacja. Ówczesna Francja nie znała takich rozwiązań. Arystokracja zamieszkująca francuskie pałace i zamki załatwiała potrzeby fizjologiczne gdzie się dało, najczęściej były to kominki i korytarze. Według legendy czy anegdoty, Walezy uciekając z Krakowa do Paryża, wywiózł ze sobą także komplet widelców, które jakoby poznał w Polsce, a które podobno nie były we Francji znane, jednakże historycy powątpiewają w prawdziwość tej opowieści”.


(Fot. pl.wikipedia.org)

Widzimy, że pojawiło się wiele słów wskazujących na to, że słowa te są tylko przypuszczeniem, że historycy tego nie potwierdzają, oraz że to tylko anegdotki.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wikipedia.org,twitter.com,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zamachowiec ze Strasburga był poszukiwany. Za udział w napadzie, podczas którego doszło do zabójstwa

/ World News Nest

  

Cztery osoby zginęły a 11 zostało rannych we wtorek po południu w strzelaninie, która miała miejsce w Strasburgu. Premier Francji Edouard Philippe uruchomił międzyresortowy gabinet kryzysowy, który ma monitorować sytuację. Napastnik nadal pozostaje nieuchwytny.

Ogień do ludzi w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w centrum miasta otworzył samotny mężczyzna, który był uzbrojony w broń palną i nóż. Zanim zbiegł z miejsca zdarzenia, został postrzelony przez policję, która zaczęła go ścigać.

Śledczy skłaniają się ku koncepcji, że atak miał podłoże terrorystyczne. France TV Info podało, że sprawca miał tzw. kartotekę "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne". W mieście wdrożono tzw. Biały Plan, który oznacza stan pełnej gotowości dla służb ratunkowych i szpitali i wdrażany w wypadku zamachów terrorystycznych, katastrof i epidemii.

Policja ustaliła, że sprawca zamachu to 29-letni mieszkaniec miasta, który był poszukiwany w związku z rabunkiem. Agencje podały, że mężczyzna ten miał być we wtorek rano zatrzymany przez żandarmerię za udział w napadzie rabunkowym, podczas którego doszło do zabójstwa

Tuż po strzelaninie gmach Parlamentu Europejskiego został zablokowany. Nikt nie mógł opuścić budynku, pracowników ostrzeżono SMS-ami. Jednak przewodniczący PE Antonio Tajani wkrótce oświadczył na Twitterze, że Parlament nie przerywa pracy i nie zamierza poddać się terroryzmowi ani dać się zastraszyć.

Słowa potępienia dla tego aktu terrorystycznego wyraził na Twitterze także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który podkreślił, że Strasburg jest miastem ściśle symbolizującym pokój i demokrację. "To wartości, których zawsze będziemy bronić. Komisja całkowicie wspiera Francję" - napisał Juncker.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl