niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 lipca 2017

Platforma wpadnie w szał. Rymar, Tuleja, Zubik – nie można ich uznać za sędziów TK!

Dodano: 12.01.2017 [23:56]
Platforma wpadnie w szał. Rymar, Tuleja, Zubik – nie można ich uznać za sędziów TK! - niezalezna.pl
foto: Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Prokurator Generalny zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę Sejmu z 2010 roku, dotyczącą wyboru trzech sędziów TK. Zbigniew Ziobro napisał we wniosku, że zgodnie z Konstytucją RP „osoby Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika nie mogą być uznane za sędziów TK”. Według niego, składy orzekające TK z udziałem tych sędziów „można uznać za niezgodne z prawem”, a orzeczenia tych składów – za wadliwe. 

Wniosek Prokuratora Generalnego dotyczy uchwały Sejmu, podjętej 26 listopada 2010 r. w sprawie wyboru trzech wspomnianych sędziów. Jeden z zapisów konstytucji, wskazanych jako podstawa wniosku, mówi, że „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Z kolei inny głosi: „TK składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny”.


Zdaniem Zbigniewa Ziobry, wybór Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika nastąpił wbrew zasadom konstytucji, ponieważ nie został dokonany indywidualnie – uchwała Sejmu wymieniała ich wszystkich trzech, a powinny być trzy oddzielne uchwały oraz trzy oddzielne głosowania, a nie jedno.

Niekonstytucyjność dotyczy zarówno trybu wydania kwestionowanej uchwały, jak i jej treści, z której nie można w żaden sposób wywieść tego, że wybór sędziów TK został dokonany indywidualnie. To powoduje, że akt ten jest wadliwy, a – w ocenie wnioskodawcy – osoby Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika nie mogą być uznane za sędziów TK

– podkreślił Prokurator Generalny.

Według Ziobry, „zgodnie ze standardami demokratycznego państwa prawnego oraz prawem do rzetelnej procedury przed TK, każdy uczestnik postępowania przed TK musi mieć pewność, iż osoba zasiadająca w składzie orzekającym jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego, wybranym do jego składu zgodnie z obowiązującymi zasadami konstytucyjnymi”.

W grudniu 2010 r. kończyła się kadencja czterech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie mogli wówczas wskazać czterech z pięciu kandydatów, nad którymi przeprowadzano głosowanie. Pozostałymi kandydatami byli wówczas Krystyna Pawłowicz, zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość, oraz zgłoszony przez SLD Andrzej Wróbel. Na zgłoszonych przez PO: Tuleję głosowało 348 posłów, a na Rymara – 203, zaś na zgłoszonego przez PSL Zubika – 200. Większość bezwzględna wynosiła 191 głosów. Pawłowicz i Wróbel nie uzyskali wymaganej liczby głosów.

Kandydaci na sędziów TK zostali zgłoszeni 2 listopada 2010 r. Przeciw trybowi ich zgłaszania protestowały organizacje pozarządowe. W ich ocenie zbyt krótki czas od zgłoszenia kandydatów do TK do zaopiniowania ich przez sejmową komisję (18 listopada), a następnie – do głosowania w Sejmie – uniemożliwiał przeprowadzenie monitoringu obywatelskiego.

Na wakujące miejsce 5 stycznia 2011 r. Sejm wybrał zgłoszoną potem przez PO Małgorzatę Pyziak-Szafnicką. Za jej kandydaturą głosowało wtedy 253 posłów. 

Kadencje Rymara, Tulei i Zubika upływają w 2019 roku.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Bez jaj -TK nie ma prawa ingerować swą oceną w uchwały Sejmu -chyba że ZZ właśnie o taką konkluzję chodzi.

Jaką klasę i bezstronność sędziowską prezentuje pan sędzia TK Zubik - proszę sobie zobaczyć w stenogramie rozprawy do skargi konstytucyjnej sygn. akt SK 53/13, strony od 30 do 34, a zwłaszcza pierwsze od góry jego pytanie na stronie 34.
Należy wspomnieć, że skarga dotyczyła sytuacji w której okres przymusowej zasadniczej służby wojskowej pełnionej przed 1999 r. obniża wysokość obliczanego przez ZUS kapitału początkowego, a w efekcie obniża wysokość przyszłej emerytury. W dużym uproszczeniu: jeżeli np. ktoś przez okres 9 lat zarobił 90.000 zł. i od tej kwoty odprowadzone zostały składki, to po doliczeniu jednego pełnego roku zasadniczej służby wojskowej wychodzi że przez te same 9 lat + 1 rok wojska obywatel zarobił już nie 90.000 zł. a 80.000 zł. i od 80.000 zł. zostały odprowadzone składki. Gdzie się podziało 10.000 zł., niech każdy sobie dopowie sam. I tu pan sędzia Zubik dał popis swojej kultury, etyki i bezstronności.
Odnośnik do stenogramu:
http://ipo.trybunal.gov.pl/ipo...
Odnosząc się do pytania tego pana, ze strony 34, należy wspomnieć, że co prawda państwo polskie nie przymuszało skarżącego do tego aby wybrał do wyliczeń okres obejmujący rok służby wojskowej, jednak to państwo polskie przymusiło skarżącego do odbycia tej służby.

"Prokurator Generalny stwierdził, że Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa orzekać w sprawie uchwał podjętych przez Sejm. Jednocześnie umorzył postępowanie, o które wnioskowali posłowie Platformy Obywatelskiej, a które dotyczyło wyboru przez nowy Sejm pięciu sędziów TK."-niezależna.pl
Z grudnia 2016.Rok a taka zmina poglądów.

Z jednej strony "powinny być trzy oddzielne uchwały oraz trzy oddzielne głosowania, a nie jedno." a dalej czytamy że
" Na zgłoszonych przez PO: Tuleję głosowało 348 posłów, a na Rymara – 203, zaś na zgłoszonego przez PSL Zubika – 200." wiec były osobne głosowania.

"....wiec były osobne głosowania."

Teodor widać nie rozumie słowa pisanego, powinny być 3 uchwały sejmowe, dla każdego nazwiska osobno, tak więc głosowanie było, ale nie spełniało podstawowego wymogu, więc było niezgodne z Konstytucją, jest nieważne !!

Konstytucja mówi o indywidualnych głosowaniach a nie indywidualnych uchwałach. Proste?

Nie byłam entuzjastką tego zaskarżenia w pierwszej chwili ale jeśli spojrzymy na ten ruch ministra Ziobry okiem, moim zdaniem, świetnego analityka-p. Janeckiego to może to być nawet mistrzowski ruch Prokuratora Generalnego i korzyść dla PISu.
http://wpolityce.pl/polityka/3...

Należy zlikwidować TK, NSA itp. badziewie. Powołać jeden sąd najwyższy wybierany w wyborach powszechnych wraz z wyborami prezydenckimi.

Sąd wybierany w wyborach? Co to za kuriozalny pomysł? To nie system jest zły, tylko jego egzekucja. Czym mieliby ze sobą konkurować kandydaci? Poglądami?

"...Czym mieliby ze sobą konkurować kandydaci? Poglądami?..."
- Nie. Profesjonalizmem, kulturą osobistą, wiedzą... Jest wiele wartości, których niezlustrowana prosowiecka kasta jest pozbawiona...

Nigdy więcej Nowoczesnej-PO w Sejmie RP
(R)

Po raz kolejny punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Jak PO skarży UCHWAŁĘ do trybunału, to Ziobro twierdzi, że każdy student prawa wie, że to nie leży w jego kompetencjach. Jak PiS skarży, to jest okej. Jak PiS powołuje uchwałą zbiorczo sędziów podczas swojej kadencji, jest okej, jak Platforma, to niezgodne z prawem. Każdy rozumie cel takiego działania, ale nigdy nie byłam zwolenniczką zasady, że cel uświęca środki.

Spadaj na onert ty POsrańcu KOKowany Nowotrolu!!!!M7bWSi

szyszko, spadaj z drzewa do swoich na onet.

Mam w ch..ju w co "wpadnie" Platforma. Mam już serdecznie dosyć mieszania mojej ojczyzny z g..nem!!! KIEDY W R E S Z C I E przegonicie tych zdrajców?!?!?! Na dworzec Gdański i 3 kierunki dla ZDRAJCÓW!: Moskwa, Berlin albo Tel Awiw. Takie to proste, a tak trudne do wykonania...

Obywatelu RP - proszę tak się nie gorączkować. Spokojnie i po kolei. Komisja do Amber Gold odsłoniła dobitnie jacy ludzie pracują w prokuraturze i w sądach. To, że p. Ziobro stoi obecnie na czele prokuratury zapewnia tylko, że będzie skutecznie wymieniana powyższa kadra. Żeby sądy właściwie wymierzały sprawiedliwość trzeba wprowadzić nową ustawę o sądownictwie i zmodyfikować KK. Tego nie da się wykonać w jednej chwili, więc apeluje o więcej cierpliwości, gdyż opór materii jest ogromny. Dopiero 10 miesięcy upłynęło od przejęcia przez p. Ziobrę prokuratury. Obecnie prawie nie ma dnia, żeby nie zatrzymywano łapówkarzy. Ale zaprzyjaźnione sądy wielu wypuszczają. Dla tego sądy trzeba uzdrowić.
To wszystko wymaga czasu. Ale p. Ziobro to zrobi.

Co do zdrajców, to nie potrzeba ich przeganiać, tylko posadzić, a po tym zaprzęgnąć ich do przekopywania Mierzeji Wiślanej. Do roboty w nowoczesnej technologii : łopata, ziemia, kosmos, łopata, ziemia, kosmos...
Obecnie obowiązujące prawo zostało złamane przez PO i Nowoczesną i musi zostać zastosowane w stosunku do nich.
Nie wolno tego tak pozostawić. Pucz się nie udał i oni bezwzględnie muszą siedzieć.

Kieruja mna humanistyczne pobudki i bylbym sklony do wyrokow w zawieszeniu dla calej tej "strajkujacej" ferajny z PO. Wyrok sądowy nawet w "zawiasach" wyklucza dalsze kandydowanie w wyborach do sejmu. Dajmy im szanse i resocjalizujmy tych biednych ludzi wyprowadzonych na manowce przez TVN i GW.

Szanowny Zenku. Jeżeli Polska ma być państwem prawa to wymierzanie sprawiedliwości musi być rzeczywistym wymierzaniem sprawiedliwości a nie wymierzaniem pobłażliwości. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa.
Tak stanowi Konstytucja RP. Szanse na resocjalizację oni dostaną w więzieniu. Będziesz mógł ocenić ich postawy po odsiedzeniu wyroku. Ich dzieci wychowywane zwykle w dotychczasowej atmosferze będą wiedziały na przyszłość, że ich ojcowie albo matki dopuściły się czynów zabronionych i same już się na podobne czyny nie pokuszą, bo to się po prostu nie opłaca. W polityce uczciwość to bardzo wyjątkowa cecha należąca do rzadkości. Każdy obecnie kombinuje co mu się opłaca a co nie. Za swoje czyny trzeba płacić a kara nie może być iluzoryczna, bo wtedy znowu ocenią, że i tak się opłaca. Nie może się opłacać !!!!
Jak mówił Wołodyjowski - TRZEBA PRZYKŁADU.

Czy całe to zamieszanie z TK nie powinno doprowadzić PiS do rozpoczęcia INTENSYWNYCH PRAC nad ZMIANĄ KONSTYTUCJI???

Przecież zawiłość i mętność obecnej Konstytucji służy właśnie dziesiątkom najróżniejszych "interpretacji", "wykładni", "orzeczeń o zgodności i iniezgosności" itd. itp.

Proponuję jako punkt wyjścia projekt Konstytucji zgłoszony ponad 20 lat temu przez Stanisława Michalkiewicza.

Panie Prezesie Kaczyński! ODWAGI! ODBUDOWUJMY Polskę OD PODSTAW!

Pan Michalkiewicz nigdy nie powiedział słowa prawdy o wielkiej Solidarności Andrzeja Gwiazdy i Anny którą opisał Cenckiewicz w książce bodajże Anna Solidarność. Jestes smieszny ze swoim wzorcem. lubisz agentury? poczytaj lepiej M. Zabierowski, M. Natusiewicz, Poseł z Lechistanu jeszcze nie przybył. Czym jest myślenie humanistyczne [w:] „Bezpieczeństwo personalne a bezpieczeństwo strukturalne. Bezpieczeństwo w antroposferze i infosferze”, T. Grabińska, Z. Kuźniar (red.), Wrocław 2016, s. 199-218.

Ziobro kopnął klatkę z małpami.Nie będą się nudzić w czasie przerwy w obradach Sejmu.

już się zaczęło - ciekawa jest zmiana ich poglądu na kompetencje TK o 180 stopni

Po co te dyskusje, sądy są Niezeawisłe. Jak Zawisną będzie Klar.

czekaj Tatka latka - a ja gore!!!

Bardzo dobre posunięcie, skoro budżet nielegalny bo niedopełnione formalności, to trzej sędziowie Trybunału też nielegalni, z tych samych powodów.

Serdecznie życzę Polsce, żeby tych ludzi jak Rymar, Tuleja & Co usunąć jak najszybciej wszelkimi prawnie dostępnymi metodami i poddać - już jako pozbawionych immunitetu - zbadaniu ich działalności przez prokuratora. Wystarczy spojrzeć, co robili, jak trzeba było podjąć ostatnie uchwały już za nowej kadencji Pani Prezes. Nie mieli ochoty wrócić dzień wcześniej z wakacji ! Czy ktoś, kto dostaje za swój wyróżniony wysiłek od społeczeństwa kilkanaście tysięcy miesięcznie nie może przełożyć sobie jednego dnia urlopu na później, bo obowiązek go wzywa ?

Jednak moim zdaniem argument Ziobry jest nieco wbrew dobremu zwyczajowi i wywala tych ludzi takim samym typem argumentu, jako oni stosowali, czyli pustą pozbawioną związku z rzeczywistością formalnością. Przecież Sejm pochylając się na kandydatami musiał rozważyć ich indywidualnie nawet wtedy jeśli zostali spisani na jednej kartce. Czy na prawdę nie było lepszego argumentu przeciwko tym ludziom ?

Wykryty przez ministra Ziobro balagan prawny w wyborze sedziow do TK, tylko potwierdza, ze ci wielcy prawnicy z TK i cala nadzwyczajna "kasta" sedziow, to zwykli ignoranci mianowani na sedziow w Komitetach PZPR w Bufetach.

to jest odpowiedź na tzw. nielegalność budżetu. Skoro opozycja tacy formaliści, to rząd też musi.

Panie Zbigniewie. Jeżeli na wtorek zwołuje się posiedzenie, o którym informuje się we wtorek, to niby kiedy wrócić ? Sędzia przebywający na urlopie prosił o przeniesienie zgromadzenia na następny dzień, ale oczywiście nie uwzględniono wniosku, bo i po co, prawda? A to, że za Tuleją głosował PIS to jak rozumiem również nic nie znaczy, bo po co się zastanawiać. Od myślenia to tylko głowa boli.

No cóż. Totalna opozycja opętana nienawiścią podburzając obywateli odezwą, w której nawoływała Policję i Wojsko do wypowiedzenia władzy posłuszeństwa, usiłowała obalić siłą demokratycznie wybrane władze Polskie.
Pod pretekstem protestu sparaliżowała pracę organu ustawodawczego państwa okupując salę obrad, mównicę oraz stół Marszałka Sejmu. Byli pewni, że obalą siłą legalną władzę. Zdecydowali się na czyny zabronione. Nie uzyskali jednak znaczącego poparcia społecznego.

Przewrót nie udał się.

Hmm.

Teraz należy wyciągnąć surowe konsekwencje.
Powyższe działania wyczerpują treść par. 128 ust. 3 Kodeksu Karnego. Kara to 1 do 10 lat pozbawienia wolności.
Takie są fakty.
Nie sądzę, żeby immunitet poselski mógł chronić ich przed odpowiedzialnością karną.
Muszą za to odpowiedzieć przed sądem. Wszystkich trzeba zatrzymać zanim uciekną z kraju.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl