niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 czerwca 2017

Publikujemy fragment audytu MON. Po rządach PO-PSL armia w dramatycznym stanie

Dodano: 17.03.2016 [21:29]
Publikujemy fragment audytu MON. Po rządach PO-PSL armia w dramatycznym stanie - niezalezna.pl
foto: Piotr Łuczuk
Na antenie TVP Info Michał Rachoń ujawnił pierwsze fragmenty audytu przeprowadzonego w resorcie obrony narodowej. Obraz polskiej armii pod rządami PO-PSL, jaki wyłania się z dokumentów jest wstrząsający. "Wystarczy powiedzieć, iż całościowy stan rzeczy jest taki, że jesienią 2015 r. stan armii nie pozwalał państwu polskiemu na obronienie swojej integralności terytorialnej i niepodległości dłużej niż kilkanaście dni" - mówił dziś w Sejmie minister Antoni Macierewicz.

- Czasami naprawdę nie ma słów, żeby ocenić ten stan rzeczy, jaki zastaliśmy, jeśli chodzi o armię. Wystarczy powiedzieć, iż całościowy stan rzeczy jest taki, że jesienią 2015 r. stan armii nie pozwalał państwu polskiemu na obronienie swojej integralności terytorialnej i niepodległości dłużej niż kilkanaście dni. A stopień korupcji, nieodpowiedzialności, świadomie realizowanego bałaganu, zamieszania w armii przekraczał wszystko, co można sobie wyobrazić – mówił dziś przed posiedzeniem sejmowej komisji obrony Antoni Macierewicz.


Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej ujawnił dziś, że stan polskiej armii, który zastało nowe kierownictwo resortu po rządach PO-PSL był bardzo zły.

- Decyzje, jakie podejmowano w przeszłości były nietrafne i bez wyobraźni. Stan polskiej armii był bardzo zły – mówił na antenie TVP Info Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

 
Fragment audytu Ministerstwa Obrony Narodowej :

„Siły zbrojne nie były w stanie przeprowadzić operacji obronnej, ani nawet skutecznie przeciwstawić się pojedynczym formom agresywnych działań najbardziej prawdopodobnego przeciwnika w dającej się przewidzieć skali. Planowanie rozwoju sił zbrojnych RP, realizowano w oparciu o program byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, zakładający, że prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego jest i pozostaje bardzo małe w ciągu najbliższych dwudziestu lat.” - wynika z treści audytu MON.

Kolejny fragment audytu Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczy potencjału militarnego i zans na realizację operacji obronnej do chwili uzyskania wsparcia od sojuszników:

„Rodzaje i ilość uzbrojenia i sprzętu ujęte w 14 programach operacyjnych, odnoszono do 52 batalionów chociaż z opracowania oceny obszaru wymaganej obrony, wynikała liczba 78 batalionów, jako niezbędnego minimum dającego szanse na realizacje operacji obronnej do przewidywanego czasu uzyskania sojuszniczego wsparcia.” - wynika z treści audytu MON.

 
Przeprowadzenie audytu w MON zapowiedział po objęciu resortu minister Antoni Macierewicz.

- Jednym z elementów audytu będzie informacja na temat wykrycia szerokiej, naprawdę olbrzymiej siatki skorumpowanych polityków, urzędników, wysokich funkcjonariuszy państwa polskiego, który doprowadzili wojsko do złego stanu – mówił w lutym Antoni Macierewicz.

Już wówczas minister obrony narodowej nie pozostawił wątpliwości – rząd PO-PSL doprowadził polską armię do dramatycznego stanu.

- Mała grupka ludzi mogła się czuć komfortowo, ale to nie miało nic wspólnego ze stanem armii, jako aparatem, który jest przeznaczony do obrony bezpieczeństwa narodu i państwa polskiego. W tym zakresie zaniedbania są gigantyczne i to zarówno jeśli chodzi o modernizację, jak i o realny stan armii jako siły zdolnej do walki. Ta sytuacja wygląda tak, że wolałbym tego nie referować. Nie wszystkie dane będą mogły być upublicznione, dlatego że mówiąc najprościej nie ma powodu, żeby nasi wrogowie znali wszystkie nasze słabości i potrafili je zlokalizować dokładnie – tłumaczył minister Antoni Macierewicz na antenie Telewizji Republika w styczniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MON zdradza, w jakim stanie zastał polską armię. „Był dramatyczny”

Wyniki audytu w MON:
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Po przygotowując plan modernizacji i rozwoju polskiej armii stawiał za cel "przetrzymania" tygodnia, dwóch tygodni do momentu pomocy armii sojuszniczych. Taka naiwność nikt nam nie pomoże, nawet obecność kilkudziesięciu amerykańskich żołnierzy nie jest zapowiedzią realizacji spełnienia obietnic. I teraz Pis co słyszymy - niemal to samo rozwój armii by móc się bronić kilka tygodni by naiwnie wierząc- armie sojusznicze stawiłyby się nad Wisłą z "odsieczą".
Żadnej odsieczy nie będzie, czy też pomocy, jedynie "słowa oburzenia" i nic nieznaczące noty dyplomatyczne. Zachód dogada się z Rosją oczywiście za naszymi plecami za cenę naszego kraju, który będzie złożony w ofierze Putinowi lub jego następcy. Smutne, że miliardy w modernizację mają przynieść kilkutygodniowe odwleczenie kapitulacji. Powinniśmy budować armię, która oprze się agresji, ale o takich koncepcjach pewnie mało kto myśli.

Panie Antek.....daj se siana, to walka z wiatrakami...
Berdychowski, Petelicki......
szkoda Cię, Panie Antek.
Skrzypczak, Czempiński siedli na 4 literach, milczenie jest złotem, mamoną, szmalem...życiem!

jesteś ciut starszy od mnie....obejrzyj se serial włoski z 1984 OSMIORNICA.....

Mojżesz nie wszedł do Kaanan; lustrowali się po pustyni 40 lat....
innego rozwiązanie nie ma.

Przez te osiem lat rządów mamy coś jeszcze gorszego.
Mamy beznadziejną strukturę armii i dowodzenia.
Niecałe 100 tys żołnierzy [z tego może 20tys nadających się do walki] i ok 118 generałów!!! Więc jeden generał na 847 żołnierzy.
Włoska armia dla przykładu 260 tys żołnierzy i ... 50 generałów. Więc jeden generał na 5200 żołnierzy.

Gowno mnie obchodzi pisanie eseji o niegospodarności poprzedniej władzy ,ja chce slyszec o osadzeniu i skazaniu bandytow i politykow jeżeli sa winni.

To jest sedno sprawy. Inaczej można te słowa ministra traktować jako baju baju.

A co z wałkami, przekrętami i korupcją przy Caracalach. Tyle było gadania i nic. Oby ten audyt na gadaniu się nie skończył.

Tuż obok znajduje się artykuł o tym, że interwencja Rosji w obronie Asada wydrenowała jej budżet. Wojna i wojsko to są po prostu potworne koszty.
Może po prostu nie stać nas było na większe wydatki na armię, szczególnie wobec konieczności ograniczenia deficytu budżetowego po to, żeby nie narażać się na utratę wielkich pieniędzy na rozwój infrastruktury? Przecież przed takimi, realnym alternatywami stała poprzednia władza i stoi obecna, co zapewne rozumieją ludzie rozsądni niezależnie od sympatii politycznych.
(Korupcja i marnotrawstwo to inne sprawy - nie dla analizy politycznej, ale dla prokuratury.)

Chyba nie pojmujesz podstawowych błędów PO . Jak ma być dobry budżet i silna armia jeżeli chcieli kupić zamiast 70 to w tej cenie 50 helikopterów płacąc dwa razy więcej niż Brazylijczycy za ten sam typ? Czy myślisz , że wielki plan Komorowskiego wydania 100 miliardów na dozbrojenie miał na celu wzmocnienie armii czy wydrenowanie kasy Państwa ? Kupując broń od lasa do sasa bez wytworzenia jednolitej bazy to jest tylko na rękę ruskim . Co z tego że np. kupimy patrioty jak nie będzie systemu wczesnego ostrzegania ? Można to zrobić taniej - dać Polakom broń , wyprodukować gromy do zwalczania samolotów , lekką broń ppanc. , drony ale musi być też duży system do zwalczania rakiet krótkiego i średniego zasięgu . Wtedy można się bronić ale nie kontratakować dając szansę przeciwnikowi na ciągłe nękanie Polski . Najlepiej jak będzie silna obrona terytorialna powstrzymująca atak oraz żelazna pięść odrzucająca wroga daleko od polskich granic.

Znasz oba kontrakty by je porównywać. Wystarczy kilka zmiennych i twoje domniemania lezą.
W tej liczbie 70 heli 48 to były transportowce, teraz w tym kontrakcie tylko 14 to już transportowce, to raz. Jak nie ogarniasz takich podstaw, to już twój problem.
A teraz do tego kontraktu w Brazylii.
Po doliczeniu inflacji za 10 lat, a w Brazylii ona jest na poziomie 506 % rocznie, to ile ten kontrakt był by dzisiaj warty. Spokojnie 2,5 mld Euro i mamy już 10 mld do 13,5 mld zł.
VAT w Polsce jest na poziomie 23 %, a w Brazylii 7%, więc mamy 10,975 mld do 9,345 mld za heli.
Gdy do Brazylijskiego kontrasktu doliczymy mld zł za pakiet szkolny to robi się ciekawie. dla twojej wiedzy Brazylia całe szkolenie oddała Airbasowi, tak samo jak serwis, a to kolejne 5-6 mld na konto AH. My serwis sobie zagwaranotwaliśmy w panstwowej firmie.

Znalazł się obrońca francuskich łapówkarzy. Modus operandi identyczny z przetargiem i zakupem " jedynie słusznego " taboru kolejowego Pendolino we francuskim Alstomie.

To wskaż co konkretnie w mojej wypowiedzi jest nieprawdą. Z chęcią z tobą podyskutuje o parametrach heli, ofercie poszczególnych firm czy różnicach w kontraktach AH w Polsce i Brazylii, a ty jesteś chętny by wykazać się faktami.
Ty jesteś pewnie wielbicielem zakupu Amerykańskiego gówna. Może teraz dadzą nam heli z uzbrojeniem, wojskową elektroniką i awioniką i tak błachimi rzeczami jak porządny pakiet szkoleniowy, pełny serwis czy cenie w zł.
I ten złom, jak ty to nazwałeś, w ubiegłym roku kupiło 4 kraje, cudo z Mielca żaden. Nawet UH 60 sprzedano w oszałamiającej liczbie 10 sztuk

Mamy tu do czynienia z wewnętrzną sprzecznością w myśleniu ministra obrony.
Wygląda na to, że raport z audytu pomija czynnik, który jako podstawa naszej obronności został wzięty pod uwagę w raporcie o tworzeniu obrony cywilnej, to znaczy krucyfiksów i wody święconej jako głównej siły obronnej i zarazem uderzeniowej naszej armii.

Dokładnie - uzupełnienie tych niedoborów przez ministra, będzie podstawą do stworzenia armii, która powstrzyma kacapię i zgniły zachód

Albo bedzie bicie piany i uzywanie audytu do walki z przeciwnikiem politycznym, czego sie obawiam...
Albo bedzie tez ponoszenie odpowiedzialnosci karnej urzednikow i politykow za swoje decyzje na kazdym szczeblu i po tych audytach spora liczba ludzi winnych kradziezom, lapowkom , zaniedbaniom i zaniechaniom pojdzie na dlugie lata do pierdla.Kto zarzadzal armią, kto byl jej zwierzchnikiem, ministrem, dowodcami itp.?To chyba łatwo ustalic?
Jesli skonczy sie tylko na slowach, to pozostanie to tylko
w obszarze propagandy, a strona rzadzaca bedzie tak samo winna, jak ta, ktora rzadzila poprzednio i do tego doprowadzila.Mamy teraz papierek lakmusowy prawdziwych intencji rzadzacych "po owocach ich poznamy a nie po slowach"

Siemoniaka i Komorowskiego pod TS. NIe mogę, że tacy ludzie rządzili Polską, bo głupia część narodu na nich głosowała, bo wierzyła w zielona wyspę ha ha. Teraz też głosowali na kopniętego Petru i Gasiuki, Laubermy...

No chyba żartujesz Trybunał Stanu pod rządami I Prezesa SN Małgorzaty Gersdorf na czele niezlustrowanych sędziów to tylko maskarada.

Rozkład Wojska Polskiego rozpoczął się praktycznie w momencie podjęcia transformacji ustrojowej Państwa w 1989 roku. Wydaje się , że początkowo miał podłoże finansowe ze względu na katastrofalny stan finansów Rzeczpospolitej, a później było to celowe , z góry zaplanowane działanie mające równolegle do demontażu gospodarki Rzeczpospolitej pozbawić ją zdolności obronnych na skutek likwidacji większości jednostek pierwszoliniowych Wojska Polskiego , likwidacja jednostek obrony rakietowej , likwidacja wszystkich jednostek Obrony Terytorialnej Kraju , likwidacja poboru i zasadniczej służby wojskowej , odsyłanie do cywila doświadczonych w boju na misjach zagranicznych po 12 -letnim kontrakcie żołnierzy ,śmierć dowództwa sił lotniczych w " katastrofie " Casy w Mirosławcu, śmierć całego dowództwa rodzajów sił zbrojnych w " katastrofie " prezydenckiego TU 154 w Smoleńsku , brak jakichkolwiek szkoleń i ćwiczeń dla żołnierzy i podchorążych rezerwistów po dawnej zasadniczej służbie wojskowej , demontaż systemu dowodzenia Wojskiem Polskim.Z drugiej strony prowadzone usilne działania metodą ustawionych przetargów prowadzących do drenowania gospodarki Rzeczpospolitej poprzez z jednej strony niszczenie bądź wyprzedawanie za grosze w drodze tzw. " prywatyzacji "własnych przedsiębiorstw o znaczeniu strategicznym dla obrony narodowej dla przykładu ( Bumar Łabędy , Zakłady Mechaniczne Wola , PZL Mielec, Jelcz Laskowice, Star Starachowice, Autosan Sanok , HSW Stalowa Wola , Ursus , Stocznia Gdańska, Stocznia Szczecińska, Stocznia Remontowa Marynarki Wojennej, HCP Cegielski Poznań , Pafawag Wrocław ) , a z drugiej strony wybór ofert kontraktowych w przetargach na dziesiątki miliardów PLN z firm zagranicznych na zakup sprzętu wojskowego bez należytego zabezpieczenia interesu Państwa Polskiego i jego Gospodarki Narodowej . Całokształt tych działań miał uczynić Rzeczpospolitą całkowicie bezwolną i bez jakiejkolwiek realnej zdolności obronnej . Do tego dochodzą jeszcze często szkodliwe działania strategiczne dowództwa rodzajów sił zbrojnych i sztabu generalnego WP które objęło swoje stanowiska po 10.04.2010 roku , których członkowie reprezentują stanowisko iż nie ma potrzeby powoływania i szkolenia Obrony Terytorialnej Kraju bowiem o potencjalnym zagrożeniu Siły Zbrojne dowiedzą się co najmniej z półrocznym wyprzedzeniem i wówczas będzie czas na pobór i szkolenie. Trudno sobie wyobrazić bardziej szkodliwe podejście do strategicznego zarządzania Wojskiem Polskim.
Ministra Macierewicza , cały Rząd i Naród jako Suwerena Rzeczpospolitej czeka ciężka wieloletnia praca u podstaw, aby skutki tych celowych niszczycielskich działań zostały stopniowo usunięte , a zdolność obronna Państwa uczynić zdolnością rzeczywistą , prawdziwą a nie na ładnie wypełnionych tabelkach Sztabu Generalnego WP.

I dla wzmocnienia naszego przemysłu zbrojeniowego zaczynają się cyrki przy HSW. Nagle IU dyskutuje z HSW o zagłówkach dla dowódcy wozu w Rakach, mimo iż w każdym Rosomaku są takie same.
Nagle BWP ma być z zagranicy, bo trzeba uwalić projekt HSW.

Od dawna twierdzę, że PO i PSL trzeba zdelegalizować i pod sąd

Takie zaniedbania to zdrada albo sabotaz. Odpowiedzialni powinni poniesc surowe kary. A trzoda z KODa bronin ta bande zlodziei, zdrajcow i sabotazystow. Precz z komuna i lewactwem!

A co tam takiego wyczytałeś. Jakieś konkrety, czy tylko same ogólniki. Nic konkretnego nie ma i nie będzie.

Z KODa to bronią na rozkaz Berlina i Moskwy, którym ukróciły się wpływy w Polsce. Kto płaci ten wymaga. To Berlin z Moskwą tak wyją.

Sa winni czy sie rozejdzie po kosciach??

Ten karabin ponoc przypada na 100-tu zolnierzy.Jak jednego
trafia, staje nastepny.Generalow mamy tyle,ze nie mozemy
obawiac sie braku dowodztwa.Wrog moglby wybic 2/3 i tak
byloby ich za duzo do tej ilosci zolnierzy,a co najgorsze
wydawaliby nieskoordynowane rozkazy i nasze wojsko
strzelaloby do swoich.Min.Macierewicz dostal obrosnietych
tluszczem dowodcow i niezla zagryche.

Wystarczy tego narzekania, a czas zaczac sie zbroic i zamykac granice. Inwazja islamska nadchodzi duzymi krokami...

No i wyjaśnia się powoli po co w Polsce potrzeba tylu generałów. Gdyby zdarzyło się nieszczęscie i większość z nich by poległa, to zawsze jest jakaś szansa że któryś
z nich się uchowa. Nie można przecież dopuścić, aby kapitulację podpisywał na przykład jakiś magister historii.

Bo nas miały bronić zespoły piłkarskie i brygady bierdonowe.

To oznacza: są jakieś karabiny, ale nie ma do nich amunicji, a jeśli jakaś jest, to przyleci samolotem z drugiego końca Polski, ew. firmą kurierską. Są za to zapasy czekoladowych orłów w dużej ilości, można wydawać żołnierzom w okopach, wiadomo czekolada rozgrzewa i napawa żołnierza optymizmem.

Mam nadzieję że zostaną wszczęte postępowania karne wobec osób winnych.

A co aktualnie robi Mieczysław Ostojski, przyjaciel Stanisława Gawłowskiego oraz zażyły promotor byłego Zastępcy Dyrektora IMGW, Łukasza L. , a także promotor zastępcy Dyrektora Rafała B. oraz Przewodniczącego Rady Naukowej prof. dr hab. Janusza Z.?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl