niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

Ostateczny koniec kłamstwa. Mieszkańcy Uchań nie mordowali Żydów

Dodano: 22.12.2014 [08:07]
Ostateczny koniec kłamstwa. Mieszkańcy Uchań nie mordowali Żydów - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu zamojskim wygrał w sądzie ze Stowarzyszeniem Panorama Kultur. Sprawa dotyczyła pomówień w książce „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”, w której zarzucono żołnierzom Państwa Podziemnego i mieszkańcom Uchań wymordowanie ukrywających się tam Żydów. Teraz wydawca książki musi przeprosić.

Uchanie to niewielka wieś w województwie lubelskim, leżąca w powiecie hrubieszowskim. O tej spokojnej i małej miejscowości zrobiło się głośno, gdy w 2011 r. na rynku ukazała się książka „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”. Pojawiła się tam informacja, że w lipcu 1944 r., na dwa tygodnie przed końcem okupacji niemieckiej, polscy partyzanci przy pomocy mieszkańców Uchań mieli wymordować 80 Żydów, którzy ukrywali się w pobliskich lasach od 1942 r. Opis ten był jednak fałszywy. Opierał się na relacji Mosze Opatowskiego, który wskazuje nie na 80, tylko 6 lub 7 zabitych. Ponadto zabójstw dokonali bandyci, którzy tuż po okupacji hitlerowskiej wstąpili w szeregi milicji chroniącej nowy komunistyczny reżim.

Publikacja oburzyła mieszkańców niewielkiej miejscowości, ale również tamtejszych weteranów Państwa Podziemnego. Sprawa znalazła swój finał w sądzie. Ten przyznał rację mieszkańcom Uchań i weteranom. W efekcie wydawca książki, Stowarzyszenie Panorama Kultur, musi wystosować oficjalne przeprosiny pod adresem członków Światowego Związku Żołnierzy AK oraz wysłać erratę prostującą fałszywą informację do wszystkich bibliotek, do których trafiła publikacja „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”. Będzie również musiał zamieścić przeprosiny na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej”, a także „Naszego Dziennika”, „Kroniki Tygodnia” i „Tygodnika Zamojskiego”.

– Jesteśmy szczęśliwi, że sąd przyznał nam rację. To bardzo ważna decyzja zarówno dla mieszkańców Uchań, jak i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – mówi nam Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość.

Książka „Śladami Żydów. Lubelszczyzna” została wydana przy współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” z Lublina, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Zakładem Kultury i Historii Żydów UMCS. Autorzy publikacji przyznają się do błędu i do tego, że w wyniku redakcji tekstu pełna relacja została w „niefortunny” sposób skrócona.

„Zniekształcenie informacji w ten sposób nie było celowe i wynikło z błędu w procesie redakcji tekstu” – napisał w wydanym sprostowaniu Emil Majuk, prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur. Wydawcy wzbraniali się jednak przed zamieszczeniem oświadczenia w prasie ogólnopolskiej, tłumacząc się lokalnym zasięgiem publikacji.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Żydowska norma w kłamstwach, fałszowaniu historii i stawianiu siebie jako najbardziej poszkodowanych w wojnę. Dlaczego nikt nie napisze dziś książki o zbrodniach zydów na Polskich patriotach i narodzie. UB założona przez zydów, żydzi kierowali eksterminacja Polskich patriotów ,a my milczymy ,przerwać trzeba ten zaklęty krąg, plucie nam w twarz, skończyć raz na zawsze oddawać do sądów, myślę, ze znajdą sie sędziowie, którzy nie będą zgnać karku przed lobby żydowskim i wydadza właściwe wyroki na oszustów, kłamców żydowskich i żydowskiego pochodzenia.

Wyrok prawomocny, ma być wykonany. Co to znaczy, że "wydawcy się wzbraniali" ? Mają robić co sąd każe, albo apelacja. Jeśli się przyznali, a odmawiają wykonania wyroku, to są bandytami. Bandytów trzeba ująć i osądzić. Wtedy, okaże się, czy to przestępcy, czy niewinne osoby. Co robi Policja ?

Byl paszkwil,,poklosie,,teraz promuje sie drugi,,ida,, i tak niestety europa postrzega Polakow -jako mordujacych zydow.....
My im muzea oni nam pogarde i paszkwile....

dlaczego....

Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz (w tym jej mąż)zarobiła fortunę na sprzedaży warszawskiej kamienicy, ukradzionej prawowitym żydowskim właścicielom.
Zwracam się do Stowarzyszenia Panorama Kultur, by zajęło się tą krzywdą wyrządzoną Ofiarom Holocaustu.

"Teraz wydawca książki musi przeprosić"...
przeprosić to jedno, a odszkodowanie takie, żeby im w papcie weszło, to drugie! I do tego nadać sprawie medialny rozgłos!

A co z Jedwabnem? Czy mieszkańcy godzą się na bycie sprawcami zamordowania Żydów jak podaje Gross?

Dopóki z PKW nie wymiecie się sowieckiej agentury , dotąd Polską zarządzać będą sprzedawczyki

Cyt. "Zniekształcenie informacji w ten sposób nie było celowe i wynikło z błędu w procesie redakcji tekstu” - już ja wam wierzę, że to nie było celowe! Określenie "polskie obozy koncentracyjne" ukazujące się z regularnoscią szwajcarskiego zegarka w różnych publikacjach na Zachodzie też oczywiście "nie jest celowe"? To jest pisanie historii II wojny światowej na nowo, i to jest robione celowo. "Polska będzie upokarzana".

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl