Zemsta za protest przeciw Baumanowi? Lider kibiców Śląska oskarżony za książkę sprzed… ośmiu lat - WIDEO

Magdalena Piejko

  

Roman Zieliński, zwany przez „Gazetę Wyborczą” „hersztem”, „guru” oraz „mentorem” kibiców Śląska Wrocław będzie sądzony za swoją, wydaną osiem lat temu książkę  „Jak pokochałam Adolfa Hitlera”. Na dzisiejszym posiedzeniu sąd poinformował, że pierwsza sprawa przeciwko Zielińskiemu z zawiadomienia… urzędniczki prezydenta Dutkiewicza odbędzie się 29 października.

- Dutkiewicz naciął się na chwyt reklamowy w postaci tytułu i teraz w charakterze popularyzatorów antykomunistycznej i śmiejącej się z poprawności politycznej książki występują prokurator, sędzia i media. Muszę się zastanowić, czy jej nie dodrukować – skomentował wszczęcie sprawy Zieliński, redaktor naczelny serwisu FanŚląsk.com, uczestnik działań antykomunistycznej opozycji w czasach PRL.

Wbrew niektórym informacjom medialnym biegli nie dopatrzyli się w książce propagowania faszyzmu, natomiast uznali, że niektóre sformułowania „mogą” stanowić mowę nienawiści.

Sąd przy pomocy psychologa i językoznawcy zbada czy książka „nawołuje do nienawiści” (zarzut z art. 256) oraz czy „znieważa grupę ludności ze względu na pochodzenie etniczne” (art.257 kk).

Przedstawiciele środowisk patriotycznych Wrocławia i niezależni dziennikarze nie mają wątpliwości, to, że ta sprawa ma związek z działalnością polityczną lidera kibiców.

- Proces jest ewidentnie polityczny i jest konsekwencją obietnicy, jaką prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złożył Monice Olejnik, która przypomniała o tytule książki w swoim programie „Kropka nad i” z udziałem Dutkiewicza. Prezydent Wrocławia obiecał wtedy, że zrobi z tym człowiekiem porządek. Każdy kto przeczytał tą książkę wie, że książka nie opowiada o miłości do Hitlera, a jest tylko zbiorem luźnych refleksji na tematy historyczne, które mieszczą się w zakresie określonym przez prawo do wolności słowa - mówi nam dziennikarka wrocławskiej „Gazety Obywatelskiej” Urszula Radziszewska, która przygląda się rozprawie.

W rozmowie z portalem niezależna.pl Roman Zieliński przyznaje, że decyzja o wszczęciu sprawy, teraz po ośmiu latach od wydania książki go zaskoczyła. Był przekonany, że sprawa jednak  „nie przejdzie”.

O sprawie pisała w ubiegłym tygodniu „Gazeta Polska”.  „To historia, która nie mogłaby się wydarzyć w żadnym państwie niebędącym postkomunistyczną republiką bananową. Bo jak wytłumaczyć mieszkańcowi cywilizowanego kraju, że przez osiem lat bez przeszkód sprzedawana była w Polsce książka, która teraz staje się powodem prokuratorskiego aktu oskarżenia?” – pytał na jej łamach Piotr Lisiewicz. „Establishment odkrył, że jest książka, której można użyć jej jako bata na kibiców. Nie da się obronić stalinowskiej przeszłości Baumana? Jak to nie? Wystarczy >>ujawnić<, że jego przeciwnicy to hitlerowcy!” – wyjaśniał przyczyny wniesienia sprawy.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wypowiedział wojnę Romanowi Zielińskiemu  po tym, jak Śląsk zasłynął z opraw o Żołnierzach Wyklętych i protestów przeciwko  byłemu majorowi KBW prof. Zygmuntowi Baumanowi, który był gościem honorowym prezydenta Wrocławia.

Po wysokich wyrokach na kibiców sprzeciwiających się honorom dla stalinowca,  w marszu solidarności ze skazanymi  „Wszystkich nas nie zamkniecie”  przeszło ponad dwa tysiące młodych ludzi. „Gdzie masz Baumana, Dutkiewicz gdzie masz Baumana” - krzyczeli w stronę miejskiego ratusza protestujący w czerwcu tego roku.

Roman Zieliński, uważany powszechnie za legendę ruchu kibicowskiego, nie rozmawia z mediami. Wyjątek zrobił dla serwisu GazetaPolska.vod i portalu niezależna.pl. Zapraszamy do jej obejrzenia.


Autor filmu: Robert Krauz; (współpraca Urszula Radziszewska)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ważna deklaracja Rady Atlantyckiej ws. rozmieszczenia sił USA w Polsce. Znamy SZCZEGÓŁY!

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Koncepcja wzmocnienia obecności sił USA w Polsce została wstępnie poparta przez grupę roboczą Rady Atlantyckiej. Ostateczny raport w tej sprawie zostanie przedstawiony na początku 2019 roku, jednak już teraz wiadomo, że wstępne rekomendacje grupy roboczej (The Atlantic Council Task Force on US Force Posture in Europe) obejmują m.in. stworzenie na terenie Polski stałych ośrodków szkoleniowych dla sił amerykańskich i wojsk NATO stwarzające takie same możliwości ćwiczeń, jak używane obecnie do tego celu poligony na terenie Niemiec, a także rozmieszczenie w Polsce na „zasadzie kontynuowanej rotacyjnej obecności opartej na stałej infrastrukturze” jednej brygady amerykańskich sił lądowych (ok. 3 tys. żołnierzy).

Wstępne rekomendacje przedstawione w czwartek przez grupę są oparte na ośmiu zasadach, które wraz z naczelną zasadą wzmocnienia zdolności NATO do powstrzymywania zagrożeń militarnych płynących z Rosji, obejmują m.in.: postulat wzmocnienia spójności Sojuszu Atlantyckiego i zwiększenia stabilności NATO w obliczu dyslokacji sił rosyjskich oraz zgodności rekomendacji z narodową doktryną militarną Stanów Zjednoczonych.

Wśród szczegółowych zaleceń grupy roboczej Rady Atlantyckiej warto odnotować podniesienie rangi Elementu Dowództwa Misji (Mission Command Element) sił USA w Poznaniu do rangi Dowództwa Dywizji Stanów Zjednoczonych, a także modernizację i rozbudowę przez polskie władze obecnej infrastruktury w bazie wojskowej w okolicach Żagania, z której obecnie korzysta amerykańska brygada pancerna i dostosowanie jej do norm amerykańskich. Rozbudowa zaplecza szkoleniowego powinna umożliwić korzystanie z bazy zarówno przez siły amerykańskie, jak i wojska sojusznicze NATO.

Ponadto członkowie grupy zalecają też przyśpieszenie - „na tyle, na ile to możliwe” - realizacji projektów zaplanowanych w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI; European Detterence Initiative) w tym – szybką rozbudowę pasów startowych w Powidzu, budowę tam rampy kolejowej do rozładunku ciężkiego sprzętu oraz wzniesienie nowych składów paliwa i amunicji.

Grupa rekomenduje także wzmocnienie zdolności obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu w celu zapewnienia bezpieczeństwa wojskom USA w Polsce, a także przeprowadzenie szkoleń polskich sił zbrojnych z użyciem systemu obrony antyrakietowej Patriot. Grupa uważa też za wskazane całkowite powierzenie 10. grupie sił specjalnych USA (10th US Special Forces Group) - odpowiedzialnej za operacje na obszarze EUCOM (Europejskie Dowództwo Sił Zbrojnych USA) - szkolenia w Krakowie polskich sił specjalnych, a w przyszłości także takich sił z państw bałtyckich.

Te, wciąż wstępne, rekomendacje wzmocnienia obecności sił USA w Polsce oraz na północnym wschodzie Europy będą przedmiotem dalszej dyskusji w ramach grupy roboczej z udziałem ekspertów z innych ośrodków.
- zapewnił dr Hans Binnendijk, ekspert Rady Atlantyckiej i RAND, a w przeszłości m.in. dyrektor ds. rozbrojenia i kontroli zbrojeń w Radzie Bezpieczeństwa Krajowego Białego Domu podczas prezentacji wstępnych zaleceń grupy na czwartkowej konferencji prasowej.

Wcześniej z tymi wstępnymi rekomendacjami wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce miał okazję zapoznać się podczas poufnego spotkania z ekspertami Rady Atlantyckiej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który w środę zakończył swą wizytę w Waszyngtonie.

Zalecenia Rady Atlantyckiej są już drugim w kolejności głosem płynącym z opiniotwórczych amerykańskich ośrodków wpływających na politykę w sferze bezpieczeństwa międzynarodowego za wzmocnieniem obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl