Sanitariuszka majora "Łupaszki" wzruszona. "To niezwykły dzień"

Igor Smirnow/Gazeta Polska; na zdj. Lidia Lwow

  

Po ogłoszeniu nazwisk ofiar komunistycznej bezpieki, których szczątki znaleziono na Powązkach, odbyła się wzruszająca ceremonia wręczenia zaproszonym rodzinom informacji o identyfikacji ofiar. Krewni odnalezionych po kilkudziesięciu latach żołnierzy niepodległościowej Polski serdecznie dziękowali ekspertom za ich wysiłek.

Narzeczona "Łupaszki" Lidia Eberle z domu Lwow, która służyła w jego oddziale, mówiła wzruszonym głosem, że podanie informacji o odnalezieniu ukochanego mężczyzny stało się niezwykle ważną chwilą w jej życiu. Byłam sanitariuszką u "Łupaszki" od samego początku, od momentu utworzenia przez niego oddziału i do końca byłam w jego oddziale tutaj na Podlasiu. Razem z nim zostałam aresztowana (...) To dla mnie wspaniały, niezwykły dzień" - podkreślała wzruszona.

Janina Lewicka, siostra Zygfryda Kulińskiego ps. Albin, mówiła dziennikarzom, że wreszcie, po wielu latach, będzie mogła 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych zapalić świeczkę bratu w miejscu, gdzie są jego szczątki. Ocierając łzy, mówiła, że Zygfryd był dla niej jako najmłodszej siostry wspaniałym bratem. "Teraz będę wiedziała, gdzie mu światełko postawić" - mówiła łamiącym się głosem.

Krystyna Frąszczak, siostrzenica mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", podkreśliła, że w jej rodzinie jest on traktowany jak bohater. "Wiadomo jakie były czasy, ale mimo komunistycznej propagandy, mimo nakładanej na naszą rodzinę hańby, nigdy w to nie wątpiliśmy" - powiedziała Frąszczak. Dodała, że jej rodzina była szykanowana przez komunistów. "Moja mama nauczycielka nie mogła dostać pracy w zawodzie. Powiedziano jej szczerze, że osoba z takiej reakcyjnej rodziny nie może uczyć młodzieży" - opowiadała.

Wybitni dowódcy oddziałów AK i WiN mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" i mjr Hieronim Dekutowski "Zapora" to kolejne ofiary komunistycznej bezpieki, które udało się zidentyfikować po ekshumacjach na warszawskich Powązkach. Poza Szendzielarzem i Dekutowskim, zidentyfikowano siedmiu innych żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez funkcjonariuszy UB. Wśród nich są Władysław Borowiec "Żbik", Henryk Borowy-Borowski "Trzmiel", Zygfryd Kuliński "Albin", Józef Łukaszewicz "Walek", Henryk Pawłowski "Henryk Orłowski", Wacław Walicki "111" i Ryszard Widelski "Irydion".


 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Robi się coraz ciekawiej... Krąży plotka, że Giertych będzie ministrem od sprawiedliwości. Ale niby kiedy?!

Roman Giertych / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Spekulacje, rozmaite giełdy nazwisk, roszady personalne - to często pojawia się w politycznych komentarzach. Ale plotka, która dzisiaj pojawiła się na portalu wp.pl brzmi już jak science fiction. Rzekomo w kręgach Platformy Obywatelskiej widzieliby Romana Giertycha jako ministra. Do tego w resorcie sprawiedliwości. Takie fantazje mają co niektórzy...

Wystarczy spojrzeć, kogo w ostatnim czasie reprezentował Giertych, by zrozumieć skąd takie spekulacje. Na liście klientów Giertycha są m.in. Donald Tusk i jego syn Michał, Stanisław Gawłowski czy ostatnio Leszek Czarnecki. Mecenas ruszał także ochoczo na marsze Komitetu Obrony Demokracji...

Nic dziwnego, że Giertych cieszy się dużą popularnością w środowisku Platformy.

 Roman to pełnokrwisty polityk, ale przede wszystkim świetny prawnik. Jeńców na wojnie z PiS brać nie będzie

– twierdzi informator Wirtualnej Polski.

A teraz najciekawszy fragment tekstu wp.pl, który oparty jest głównie na cytatach "anonimów".

"Nasi informatorzy w partii są przekonani, że gdyby doszło do zmiany władzy, a przyszły premier z Platformy Obywatelskiej złożyłby "ofertę" wejścia do rządu Giertychowi, ten by nie odmówił. Warunek jest jeden: teka ministra sprawiedliwości i powierzenie funkcji Prokuratora Generalnego (choć nie do końca wiadomo, czy PO nie będzie chciała rozdzielić oby dwu urzędów)" - pisze portal.

Kluczowe stwierdzenie: "gdyby doszło do zmiany władzy". I dalsze spekulacje nie mają sensu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl