Kandydat totalnych przegrywa w sądzie

Tomasz Lenz musi sprostować informacje dotyczące finansowania rocznicy Radia Maryja / pixabay.com/CC0/AJEL

  

Sąd Okręgowy w Toruniu orzekł, że kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta, Tomasz Lenz, musi sprostować informacje, które zawarł w wypowiedzi podczas poniedziałkowej debaty prezydenckiej w Toruniu. Zarzucił on władzom miasta, jakoby miały dokładać z miejskiej kasy do organizacji uroczystości rocznicowych Radia Maryja.

- "(...) miasto [Toruń] dokłada się do rocznic Radia Maryja. Tutaj nie ma problemu, żeby jakieś środki finansowe zostały przekazane (...)"

- powiedział podczas odbywającej się w poniedziałek debaty prezydenckiej Tomasz Lenz, poseł Platformy Obywatelskiej, kandydat na prezydenta Torunia z ramienia KO.

- "Proszę nie kłamać. Miasto nie dokłada złotówki do wydarzeń takich, jak rocznice Radia Maryja"

- ripostował ubiegający się o reelekcję prezydent miasta, Michał Zaleski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest pozew przeciw kandydatowi KO

Komitet wyborczy obecnego prezydenta postanowił pozwać Lenza w trybie wyborczym, Był to pierwszy tego rodzaju proces w obecnej kampanii w Toruniu.

Sąd Okręgowy zdecydował, że Lenz musi sprostować podane informacje oraz wpłacić 5000 złotych na rzecz jednego z hospicjów.

- Zdaniem sądu uczestnik postępowania nie był w stanie wykazać, że gmina Miasta Toruń dokłada się do rocznic Radia Maryja, a tym samym, że przekazuje środki finansowe z tej okazji. Sformułowania takie należy uznać za gołosłowne

- głosi postanowienie toruńskiego SO.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej ma 24 godziny na złożenie zażalenia na postanowienie sądu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radiopik.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Afera wyborcza w Olsztynie: z komisji wyborczej zginęło 399 kart do głosowania!

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W obwodowej komisji wyborczej przy ul. Warszawskiej w Olsztynie zginęło 399 kart do głosowania. "Czy zostały one użyte w wyborach, okaże się po podliczeniu wyników we wszystkich obwodowych komisjach w mieście" - powiedział dyrektor delegatury KBW w Olsztynie Piotr Sarnacki.

Jak poinformował dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki, obwodowa komisja wyborcza w Olsztynie, która pracowała w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy ul. Warszawskiej, stwierdziła brak 399 kart do głosowania. O sprawie jest już powiadomiona policja, która prowadzi w tej sprawie czynności wyjaśniające oraz komisarz wyborczy. Karty były ostemplowane.

"Na razie trudno stwierdzić, czy karty, których nie ma, zostały użyte w głosowaniu. To się okaże, gdy wszystkie obwodowe komisje w Olsztynie podliczą wyniki. Wtedy będzie można stwierdzić, czy liczba kart wydanych do głosowania i kart wyjętych z urn jest taka sama, czy nie"

- wyjaśnił Sarnacki.

Sarnacki przyznał, że zakładane są dwa scenariusze zdarzenia: że ktoś karty wyniósł z lokalu i ich nie użył, jak i taki, że karty zostały wyniesione i użyte w wyborach. W przypadku tego drugiego scenariusza, prawdopodobnie dojdzie do protestu wyborczego i wówczas sąd zdecyduje, czy miało to wpływ na wynik wyborów, czy nie.

Sarnacki powiedział, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż około godz. 17 przewodnicząca komisji przy ul. Warszawskiej stwierdziła, że "kupka z kartami do głosowania jest jakaś dziwnie mniejsza". Komisja kilka razy przeliczała karty i szukała brakujących, jednak ich nie odnaleziono. W ocenie Sarnackiego brak tylu kart nie może być pomyłką przy ich przeliczaniu. "Czasem dochodzi do sklejenia się dwóch czy trzech kart, ale nie aż tylu" - wyjaśnił dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.

Założono, że karty z komisji wyborczej zostały wyniesione od rana do godz. 17. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl