Ten wniosek może zakończyć ucieczki HGW przed komisją. Poseł proponuje przełomowe rozwiązanie

Hanna Gronkiewicz-Waltz / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Dziś prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz ponownie nie stawiła się na wezwanie przed Komisję Weryfikacyjną badającą sprawę warszawskiej reprywatyzacji. Z oficjalnego pisma wynika, że powodem niestawiennictwa ma być "zbyt ogólny charakter rozprawy". Tymczasem poseł Adam Andruszkiewicz przedstawił ewentualny scenariusz, gdy HGW przestanie być już prezydentem stolicy. Podkreślił, że konieczne jest w tej sytuacji sporządzenie konkretnego wniosku - o zakaz opuszczania kraju przez Gronkiewicz-Waltz.

Na dzisiejsze posiedzenie ogólne Komisji Weryfikacyjnej wezwane zostały dwie osoby - przewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska oraz prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przed komisją pod przewodnictwem Patryka Jakiego stawiła się jednak tylko pierwsza z pań. HGW - co jest już niemal tradycją - postanowiła nie pojawić się na posiedzeniu.

Powodem - "zbyt ogólny charakter rozprawy".

- (...) Dotychczas nie mogła się stawić, bo konkretna sprawa, teraz przeszkadza ogólny charakter przesłuchania w związku z wykonywanym nadzorem nad urzędnikami

- zauważył wiceprzewodniczący komisji, Sebastian Kaleta. 

CZYTAJ WIĘCEJ: HGW znów nie stawi się przed Komisją Weryfikacyjną. Tłumaczenie – kuriozalne

Poseł Wolnych i Solidarnych, Adam Andruszkiewicz, zamieścił na Twitterze wpis, w którym prognozuje, jak sytuacja może wyglądać, gdy po jesiennych wyborach samorządowych HGW straci stanowisko prezydenta Warszawy.

Czy taki wniosek się pojawi? Hanna Gronkiewicz-Waltz dziś pokazała, że nie obawia się zwiększonych kar za niestawiennictwo, które ustalono w nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej. Nie jest zatem wykluczone, że unikanie komisji zajmującej się warszawską reprywatyzacją przez HGW będzie się w przyszłości powtarzać. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poznań: oto Mistrzowie Mowy Polskiej

Halina Frąckowiak / Ja Fryta; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Piosenkarka Halina Frąckowiak, zarządca spółki "Majątek Rogalin" Mikołaj Pietraszak – Dmowski oraz dziennikarze: Grzegorz Kajdanowicz i Grzegorz Markowski otrzymali tytuły Mistrza Mowy Polskiej 2018. Nazwiska laureatów ogłoszono w poniedziałek wieczorem podczas gali w Poznaniu.

Program społeczny Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski konkurs, promujący polską mowę. Jak podkreślają organizatorzy, jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą.

W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych było 11 osób: korespondent Polskiego Radia Marek Brzeziński, aktor Andrzej Ferenc, piosenkarka Halina Frąckowiak, dziennikarz, poeta, autor tekstów Marek Gaszyński, propagator gwary poznańskiej z "Radia Merkury" Jacek Hałasik, dziennikarz TVN24 Grzegorz Kajdanowicz, dyrygent Marcin Sompoliński, dziennikarz "Szkła Kontaktowego" w telewizji TVN 24 Grzegorz Markowski, rolnik, zarządca spółki "Majątek Rogalin" Sp. z o.o. Mikołaj Pietraszak-Dmowski, dziennikarka Polskiego Radia, prowadząca audycję "zagadkowa Niedziela" Katarzyna Stoparczyk, oraz dziennikarz, satyryk i aktor Grzegorz Wasowski.

Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. W tym roku zdecydowali oni, że tytułem Mistrza Mowy Polskiej wyróżnionych zostanie czworo kandydatów. mistrzami zostali: piosenkarka Halina Frąckowiak, zarządca spółki "Majątek Rogalin" Sp. z o.o. Mikołaj Pietraszak – Dmowski oraz dziennikarze: Grzegorz Kajdanowicz i Grzegorz Markowski. Tytuł „Vox Populi” Mistrza Mowy Polskiej otrzymała natomiast dziennikarka Katarzyna Stoparczyk.

W trakcie gali finałowej, która odbyła się w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Akademia Mistrzów Mowy Polskiej ogłosiła także tegorocznego laureata tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej. Tegoroczny tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej otrzymała Poradnia Językowa PWN, z kolei tytuł „Vox Populi” trafił do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w wielkopolskim Śremie.

Podczas gali nagrodę specjalną - Wawrzyn Mowy Polskiej – otrzymał aktor Franciszek Pieczka.

Wśród dotychczasowych laureatów tytułu Mistrz Mowy Polskiej znajdują się m.in.: Jeremi Przybora, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Danuta Szafarska, Stefan Stuligrosz czy Wojciech Młynarski.

Program Mistrz Mowy Polskiej został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl