niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Bohaterska szarża pod Rokitną

Dodano: 13.06.2017 [13:40]
Bohaterska szarża pod Rokitną - niezalezna.pl
foto: By Wojciech Kossak - http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Kossak_W/Images/Rokitna.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia
13 czerwca 1915 roku dwa szwadrony rtm. Dunina-Wąsowicza działające w okolicach wsi Rokitna dostały rozkaz szarży na umocnione rosyjskie okopy.  Było to wysłanie polskich żołnierzy na pewną śmierć. Dunin-Wąsowicz, chcąc zminimalizować straty, zdecydował się na atak tylko jednym szwadronem. Drugi miał został w odwodzie. 

Późną wiosną 1915 r. front austriacko-rosyjski przebiegał na pograniczu Besarabii i Bukowiny. W skład sił austriackich wchodziła m.in. II Brygada Legionów Polskich, oddziały związku taktycznego pułkownika Pappa i 42. Dywizji Piechoty. Na początku czerwca 1915 r. w okolicy Rokitnej koło Rarańczy rosyjskie oddziały saperskie zbudowały system potrójnych i poczwórnych sieci okopów, zabezpieczonych dodatkowo drutem kolczastym. Z innych odcinków frontu ściągnięto artylerię i karabiny maszynowe typu Maxim kal. 7,62 mm. Wspólny atak na Rosjan 12 czerwca nie przyniósł efektów. Rtm. Dunin-Wąsowicz został wówczas wezwany do szefa sztabu II Brygady kapitana Vargasa. Rozkazano mu, aby oba szwadrony polskie zaatakowały z lewej flanki, wspierając piechotę szturmującą potrójne okopy rosyjskie. Rotmistrz zadecydował, że szarżować będzie tylko 2. szwadron. Wiedząc, że czeka wszystkich pewna śmierć osobiście poprowadził kawalerzystów na linie wroga. Rozpoczęła się jedna z najbardziej bohaterskich szarż w historii Polski. Chwilę po jej rozpoczęciu zabrzmiały salwy austriackiej artylerii, które okazały się równie mordercze, co ogień rosyjskich Maximów. W ciągu ok. 15 min. ułani przedarli się przez trzy linie wroga, ale z 64 ułanów o własnych siłach wróciło sześciu. Zginęło 16, w tym rtm. Dunin-Wąsowicz i por. Topór-Kisielnicki. Brawurowa akcja Polaków nie została należycie wykorzystane przez austriackie dowództwo. Jednak wkrótce po szarży Rosjanie wycofali się w kierunku Besarabii.

W 1917 r. uczestnicy szarży i rodziny poległych otrzymali „Krzyż Rokitniański”. 26 lutego 1923 r. szczątki ułanów poległych w szarży pod Rokitną ekshumowano i przeniesiono na wydzieloną kwaterę Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Marszałek Józef Piłsudski dekorował trumny krzyżami Virtuti Militari. W II Rzeczypospolitej bitwa pod Rokitną stała się symbolem bezgranicznego poświęcenia i bohaterstwa legionistów.

 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jeżeli piszecie o odwadze polskich żołnierzy to od razu widzę odważnego wojownika frasyniuka na krakowskim przedmieściu gdzie polożył się przed jadącym czołgiem którym kierował Pan Kaczyński. No niesamowicie bohaterski kozak. Na szczęscie uratowali go od niechybnej śmierci młodzi policjanci niższej szarży.Ale on dla zmylenia przeciwnika zamiast nazwiska podał pseudonim bodajże Kowalski Roch.

Wysyłanie żołnierzy na pewną śmierć, to skrajna głupota i morderstwo. W tym, jest CHWAŁA wynikająca z postawy i zdyscyplinowania żołnierza, ponieważ wysłanie i pójście na pewną śmierć nie powinno być bohaterstwem. Z 64 o własnych siłach wróciło tylko 6-ciu, dlatego za doprowadzenie szwadronu do pogromu, dowódcy austriaccy powinni być postawieni pod sąd polowy. Zacznijmy DOCENIAĆ polskiego żołnierza i OCENIAĆ niepolskich dowódców. Takich sytuacji mieliśmy w historii o wiele więcej. Oto niektóre przykłady:
- Atak 600 polskich ułanów na 10.000 armię hiszpańską w wąwozie Samo Sierra.
- Wyżej wspomniana szarża pod Rokitną.
- Bitwa pod Lenino, gdzie sowieci wysłali polskich żołnierzy na zatracenie, a o tym już się nie mówi.
- Bitwa pod Monte Casino. -ITD.
Tak WYKORZYSTYWANO I EKSTERMINOWANO POLAKÓW. Dlatego dzisiaj, należy doceniać poświęcenie naszych rodaków, którzy za Polskę oddali najcenniejszy skarb, jaki posiada człowiek - ŻYCIE. Dlatego nie można dopuścić, żeby ten co mordował i morduje nadal najechał, a raczej naszadł naszą Ojczyznę.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl