Poznań
Czy Czerwiec '76 był początkiem końca dekady Gierka?
25 czerwca 1976 r. w Polsce doszło do jednej z największych fali strajków i demonstracji robotniczych w okresie rządów Edwarda Gierka. W co najmniej 90 zakładach przemysłowych na terenie 24 województw strajkowało wtedy około 70-80 tys. osób. W Radomiu, Ursusie i Płocku ludzie wyszli na ulice, a demonstracje przerodziły się w starcia z milicją i ZOMO, w których zginęły dwie osoby.
Prezydent Nawrocki uczcił powstańców w kolebce polskości. ZOBACZ ZDJĘCIA
– Inspirujmy się Wielkopolską i wspaniałym Poznaniem w całej Polsce, bo to Wielkopolska dała nam przykład, jak zwyciężać – powiedział w Poznaniu prezydent RP Karol Nawrocki podczas głównych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.