Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Manuela Schwesig chce przyjechać do Polski. "Prorosyjscy politycy próbują odbudować wpływy"

Wczoraj niemieckie media poinformowały o tym, że premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig chciałaby się wybrać z wizytą do Polski 1 września na rocznicę wybuchu II wojny światowej. - Zważywszy na jej zaangażowanie po stronie Rosji powinna przyjechać 17 września – mówi Cezary Gmyz. To za jej rządów w Meklemburgii-Pomorzu Przednim powstała Fundacja Ochrony Klimatu (Stiftung Klimaschutz) za sprawą której chciano dokończyć projekt Nord Stream 2 oraz ominąć sankcje nałożone przez USA – przypomina ekspert ds. Niemiec. Kilka dni temu ze "Schroederem w spódnicy" spotkali się w Berlinie senatorowie koalicji 13 grudnia.

Spotkanie w Niemczech
Frank Brauer - Bundesrat


Kancelaria premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego liczy na otrzymanie od Polski zaproszenia na uroczystości związane z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej wywołanej przez niemiecką III Rzeszę. 

- Jest to próba nowego otwarcia po zmianie władzy w Polsce. Prorosyjscy politycy próbują budować wpływy oraz możliwości oddziaływania w Polsce

– zauważa poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

W ubiegłym tygodniu kraje związkowe dawnej NRD wraz z Nadrenią Północną-Westfalią i Szlezwikiem-Holsztynem przedstawiły w Bundesracie propozycję zacieśnienia stosunków z Polską.

Jak przypomina były wiceszef polskiej dyplomacji pani Manuela wie, że ma fatalną prasę w Polsce ze względu na jej kontakty z Rosją. Niedawne działania premier Meklemburgii- Pomorza Przedniego to próba wybielenia swojej postaci wśród polskich polityków, żeby realizować pewne inicjatywy z Polską, co jest trudnym zadaniem - wyjaśnia poseł PiS. 

W ubiegłym tygodniu senatorowie parlamentarnej większości z PO, Lewicy i Trzeciej Drogi spotkali się w Niemczech z prorosyjskimi politykami Manuelą Schwesig oraz Michaelem Kretschmer. Okazją do spotkania z szefową Bundesratu oraz premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, a także premierem Saksonii było doroczne spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu RFN.


Związana z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) Manuelą Schwesig zasłynęła tym, że za jej rządów w Meklemburgii-Pomorzu Przednim powstała Fundacja Ochrony Klimatu (Stiftung Klimaschutz), za sprawą której chciano dokończyć projekt Nord Stream 2 oraz ominąć sankcje nałożone przez USA. Fundacja ta otrzymała łącznie 192 mln euro od spółki zależnej Gazpromu — Nord Stream 2 AG" o czym informował "Welt am Sonntag".

- Była to przykrywka mająca na celu ominiecie sankcji amerykańskich nałożonych na Nord Stream 2. W momencie wybuchu wojny na Ukrainę zaczęto interesować się tą fundacją. Dziwnym trafem okazało się dokumenty tej fundacji zniknęły

– wyjaśnia Cezary Gmyz, ekspert ds. Niemiec.

Z kolei premier Saksonii Michael Kretschmer nie tak dawno wzywał do negocjacji pokojowych i zakończenia konfliktu na Ukrainie, co oznaczałoby straty terytorialne dla Ukrainy. Polityk CDU już w połowie stycznia apelował w sprawie naprawy gazociągu Nord Stream I, który został zniszczony we wrześniu 2022 roku. 

Dla mnie jest rzeczą oczywistą, że politycy koalicji rządzącej w Polsce doskonale wiedzieli, z kim się spotykają w Berlinie. W styczniu tego roku Manuela Schwesig zamierzała przyjechać na zaproszenie Małgorzaty Kidawy Błońskiej do Polski. Miała być to pierwsza wizyta jako szefowej Bundesratu tej polityk. To zaproszenie zostało w ostatniej chwili odwołane ze względu na kontrowersje związane z prorosyjskimi poglądami i zaangażowaniem po stronie Federacji Rosyjskiej. Jak wiemy, Schwesig miała liczne spotkania z przedstawicielami reżimu kremlowskiego

– kończy Cezary Gmyz.

 

 Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

 

#Manuela Schwesig #Polska #Niemcy #Meklemburgia-Pomorze Przednie #dyplomacja #Arkadiusz Mularczyk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wideo