Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

KPO dla Polski. Kiedy zostanie złożony wniosek? Rzecznik PiS odpowiada: „Chodzi o konkretne ustawy...”

Co dalej z KPO dla Polski? Na to pytanie odpowiada rzecznik PiS Rafał Bochenek. "Wniosek o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony, kiedy będą dopięte kwestie związane z konkretnymi ustawami" - powiedział polityk.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Bochenek był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

"Środki unijne do Polski płyną, jeżeli chodzi o perspektywę budżetową na lata 2021-2027"

- mówił.

"Zaraz będą wypłacane zaliczki. Pierwsze 5 miliardów złotych na programy regionalne, programy ogólnopolskie już zostały wypłacone. Na fundusz sprawiedliwej transformacji do regionów, zwłaszcza na południu Polski, takie środki zostały skierowane"

- podkreślił.

Co dalej z nowelizacją ustawy o SN?

"Jeżeli chodzi o środki z KPO, to te środki są uzależnione od spełnienia kamieni milowych"

- mówił rzecznik PiS.

"Wniosek, jeżeli chodzi o środki z KPO, zostanie złożony w stosownym czasie, wtedy, kiedy będziemy mieli dopięte kwestie związane z konkretnymi ustawami. Te ustawy są procedowane"

- wskazywał i przypomniał, że tzw. ustawa wiatrakowa jest rozpatrywana jeszcze przez parlament, a prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak dodał, "czekamy teraz na Trybunał Konstytucyjny".

"Kiedy będzie decyzja Trybunału - liczymy na to, że oczywiście będzie ona zgodna z polską konstytucją przede wszystkim, ale również z prawnej unijnym - to wówczas będziemy mogli pójść dalej"

- powiedział rzecznik PiS.

Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, ma według jej autorów, wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Informując o skierowaniu noweli do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się nią.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#KPO #Polska #Komisja Europejska #Unia Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo