Komisja Europejska złożyła pozew do TSUE przeciwko polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, twierdząc, że powodem były wyroki TK, w których uznał postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP. Skarga KE pojawia się w momencie, gdy Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrywać ważną dla KPO nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.
Komisja Europejska zdecydowała w środę o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o spór o prymat prawa UE nad prawem państw członkowskich.
Komisja wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r.
"Powodem były wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których uznał on postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa UE. Celem Komisji jest zapewnienie obywatelom polskim ochrony ich praw oraz umożliwienie im korzystania z przynależności do UE na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do wszystkich innych obywateli UE. Pierwszeństwo prawa UE zapewnia równe stosowanie prawa UE w całej Unii"
- argumentuje KE w opublikowanym dzisiaj komunikacie.
Zdaniem Komisji, polski Trybunał Konstytucyjny naruszył swoimi wyrokami "ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".
KE uważa, że wyroki te naruszają także art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej, poddając go nadmiernie zawężającej wykładni.
"Komisja uważa również, że Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy. Wynika to z nieprawidłowości przy mianowaniu trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r."
- oceniła KE.
Warto dodać, że obecnie Trybunał Konstytucyjny w Polsce ma zająć się oceną zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która jest jednym z kluczowych dokumentów dla wypełnienia kamieni milowych potrzebnych do wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. TK nie ma określonego terminu na rozpoznanie sprawy, jednak dzisiaj minister ds. europejskich, Szymon Szynkowski vel Sęk, zapowiedział, że poprosi prezes TK o udzielenie informacji, "czy jest szansa na to, że TK ten termin rozprawy wyznaczy w miarę możliwości sprawnie".