Dzisiaj Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków, który jest jednym z dokumentów Zielonego Ładu. Jak zauważa europoseł PiS, Witold Waszczykowski, przyjęcie tej dyrektywy oznacza olbrzymie koszty, które poniosą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe korzystające z ciepła systemowego dostarczanego przez ciepłownie opalane węglem. Dyrektywa ta wyklucza ponadto funkcjonowanie kotłów na paliwa kopalne, w tym kotłów gazowych. - To będzie dramat dla wielu rodzin - mówi europoseł PiS.
Dyrektywa dotycząca budynków została przegłosowana głosami 370 "za", 199 "przeciw". 46 europosłów wstrzymało się od głosu. Wśród europosłów z Polski, którzy poparli te rozwiązania znaleźli się m.in. Róża Thun, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz i Sylwia Spurek a wstrzymali się od głosu Danuta Hübner i Magdalena Adamowicz. W ramach przyjętej przez Parlament Europejski dyrektywy o charakterystyce energetycznej od 2030 roku nowe budynki mają być zeroemisyjne. Nowe budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością powinny być zeroemisyjne od 2028 roku.
W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki, które mają doprowadzić do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 roku i co najmniej 20–22 % do 2035 roku.
Zgodnie z nową dyrektywą państwa członkowskie będą musiały do 2030 roku wyremontować 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku 26% takich budynków.
Jak informuje Parlament Europejski państwa członkowskie muszą przyjąć środki, które przyczynią się do dekarbonizacji systemów grzewczych i wycofywania paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu. Do 2040 roku należy całkowicie wycofać kotły na paliwa kopalne. Od 2025 roku nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne. Rozwiązanie to uderza w realizowany program "Czyste Powietrze", który umożliwia wymianę tzw. kopciuchów na kotły gazowe. Przepisów z dyrektywy będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych.
Jak wyjaśnia europoseł PiS, Witold Waszczykowski, dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków oznacza olbrzymie i szybkie koszty ocieplania budynków, zmiany systemu ogrzewania, instalacje paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła.
Zdaniem europosła PiS tak duże poparcie dla dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków wynika z kwestii ideologicznych. Inni europosłowie mogą zaś być pod wpływem lobby promującego nowe technologie.
Realizacja Zielonego Ładu oznaczać będą dla milionów Europejczyków duże koszty i zmianę trybu życia, ponieważ Zielony Ład należy traktować jako inżynierię społeczną.