Ilu żołnierzy zginęło na wojnie rozpętanej przez Rosjan? Amerykańskie media ujawniają zatrważające statystyki

Łączna liczba zabitych i rannych żołnierzy w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie zbliża się do 500 tysięcy - podał dziennik "New York Times", powołując się na przedstawicieli władz USA. Według amerykańskich szacunków rosyjskie straty sięgają 300 tys., zaś ukraińskie - 170-190 tys. żołnierzy.

Do statystyk nie wliczono ofiar w cywilach
facebook.com/MNS.GOV.UA/screen

Jak informuje "NYT", zgodnie z ocenami podanymi przez oficjela, w inwazji na Ukrainę zginęło 120 tys. rosyjskich żołnierzy, zaś rany odniosło 170-180 tys. Straty Ukraińców to 70 tys. zabitych i 100-120 tys. rannych. Gazeta zauważa, że Rosja ma ogółem ponad dwukrotnie więcej żołnierzy - 1,3 mln, niż Siły Zbrojne Ukrainy - ok. 500 tys.

"NYT" zastrzega, że szacunki te - oparte na zdjęciach satelitarnych, przechwyconej komunikacji oraz doniesieniach z prasy i oficjalnych statystykach - nie są dokładne i różnią się nawet wewnątrz amerykańskich agencji rządowych.

Szczególnie wiele ofiar pochłonęła bitwa o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Według cytowanych przez dziennik amerykańskich i europejskich urzędników, kosztowne dla Ukrainy były zwłaszcza pierwsze tygodnie rozpoczętej w czerwcu kontrofensywy, podczas której straciła tysiące żołnierzy i do 20 proc. sprzętu wojskowego. Później jednak zmieniła taktykę, polegając w większej mierze na artyleryjskim ostrzale rosyjskich pozycji.

Wysoki rangą oficjel amerykański stwierdził jednak, że w ostatnich dniach Ukraińcy zaczęli przebijać się przez pierwsze linie obrony Rosjan. Waszyngton martwi się jednak, że zmiana sposobu walki szybko wyczerpie zasoby amunicji i że Kijów jest zbyt zachowawczy, jeśli chodzi o skłonność do ponoszenia strat. Te są zaś nieuniknione przy atakowaniu linii obrony chronionych polami minowymi.

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

#wojna #Ukraina #Rosja #śmierć #żołnierze

bm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (80)
onim 08.09.2023 08:38
W tej wojnie kłóci mi się strategia USA i innych satelitów. Przerwy w dostawie broni dla Ukrainy są tak duże że Rosja zdążą że swoim uzbrojeniem i z zaminowaniem terenów przed ukraińską kontrofensywą.Czy to normalne?
Anonim 15.09.2023 01:49
To normalne bo Germanie chcą zniszczenia zarówno Rosjan jak i Ukraińców. Oni nie cierpią Słowian i ta wojna jest po to. Polska jest już podbita i służy Germanom.
Anonim 07.09.2023 16:35
To sie zgadza, a to jeszcze nie koniec, wielu imigruje do goscinnych jak zawsze Niemiec.
Anonim 07.09.2023 16:33
Polacke to sa Kanakee!, co Niemcy poprawiaja, ze Polacke sa Polacke, ale nie Kanaake, bo Kanakee to sa Turcy, ktorzy w Koeln postawili sobie Wielki Meczet wiekszy od Katolisch Katedry w Koeln....
Anonim 07.09.2023 16:26
No tak, ale głupiehwilowa Polske, tylko ruskie spryciarze przelali swoje winy na niemcow, ktorzy zapłacili utrata swoich terytoriow na rzecz Polski ktorej tam nigdy nie bylo. Polaki nie zadaja tych odszkodowań od Rosji za napad na ta chwilową Polske
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo