Gazeta Polska: SMOLEŃSKA ZEMSTA TUSKA Czytaj więcej!

Rosatom zarobił miliony dzięki holenderskiej spółce. Dlaczego niestraszne mu unijne sankcje?

Pomimo zastosowania przez Unię Europejską sankcji gospodarczych wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, Rosja nadal zarabiała na wydobyciu uranu, sprzedając go do Europy. Zyski szły przez Holandię. Tamtejsza spółka zależna Rosatomu przesyłała setki milionów euro zysków. O sprawie poinformował NOS, holenderski nadawca publiczny. Zwrócił też uwagę na fakt, że Europa jest zależna od rosyjskiego uranu, co utrudniło objęcie sankcjami handel tym surowcem.

Zakład wzbogacania uranu w Nowouralsku w Rosji
Zakład wzbogacania uranu w Nowouralsku w Rosji
Rosatom - rosatom.ru

Część państw Europy pozostaje uzależnionych od rosyjskiego uranu i do tej pory nie odważyło się nałożyć sankcji na Rosatom. Firma ta jest głównym producentem wzbogaconego uranu, posiadającym 35-procentowy udział w światowym rynku. Jak wynika z raportu rocznego, Rosatom zapłacił w 2022 roku ponad 3,1 mld euro podatków.

Gigantyczne zyski Rosatomu

Jak poinformował NOS, Rosatom wydobywa uran w Kazachstanie i Tanzanii za pośrednictwem swojej holenderskiej spółki zależnej. Dochody z tych krajów płyną do Holandii, a następnie są przekazywane do Rosji. W 2022 roku holenderska firma osiągnęła zysk w wysokości 222 mln euro. Dziesiątki milionów z tej kwoty zostały przekazane rosyjskiej spółce macierzystej.

Rosyjski uran nadal trafia również do Holandii. W lutym br. holenderski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej (ANVS) przyznał kilka zezwoleń na import rosyjskiego paliwa jądrowego, przeznaczonego dla firmy Urenco w mieście Almelo.

Europa uzależniona od rosyjskiego uranu

Nadawca powiadomił, ze całkowite zastąpienie Rosji w sektorze energii jądrowej nie jest jeszcze możliwe.

Rosja jest obecnie, na przykład, jedyną opcją recyklingu zużytego uranu. Dawne sowieckie elektrownie w Czechach, Słowacji, Bułgarii, na Węgrzech i w Finlandii są również uzależnione od rosyjskich prętów paliwowych

– wyjaśniono w materiale NOS.

Według badań norweskiej organizacji ochrony środowiska Bellona wielkość europejskiego importu paliwa jądrowego z Rosji podwoiła się w 2023 roku.

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #atom #Uran #sankcje

JG