Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niemieckie organizacje pozarządowe zwożą migrantów do Włoch. Na Lampedusę docierają kolejne statki!

Siedem statków organizacji pozarządowych pod banderą Niemiec płynie w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa. Szef MSW Italii zaznacza, że sprawa budzi niepokój. Rzym od kilku dni zwraca się do Berlina o rozsądek, ponieważ ten postanowił finansować organizacje przywożące migrantów z Morza Śródziemnego do Włoch.

Statki niemieckich organizacji pozarządowych wciąż docierają na Lampedusę
X/@thijsreuten

Przeciwko finansowaniu przez Niemcy tych organizacji zaprotestowała wcześniej w liście do kancleraz Olafa Scholza premier Włoch Giorgia Meloni.

W wywiadzie dla dziennika “La Repubblica” w piątek szef włoskiej dyplomacji podkreślił, że o swoim zaniepokojeniu mówił w czwartek niemieckiej minister spraw zagranicznych Annalenie Baerbock.

“Wydaje mi się to naprawdę dziwne, niepokojące”

– stwierdził Tajani. Zapytał, czy za tą decyzją o wysłaniu statków kryją się „interesy wyborcze” i czy komuś zależy na tym, aby nie doszło do porozumienia w sprawie migrantów na forum UE?

Kwestia wysłania statków, przyznał, budzi „wielkie zdumienie”.

O co chodzi Berlinowi?

Wskazał, że ratowanie na morzu jest "święte", ale - dodał – „nie można finansować statków, które płyną po migrantów, a potem przewożą ich do Włoch”.

„Jeśli naprawdę chce się takiej drogi postępowania, to w takim razie niech migranci zabrani przez statek NGO trafiają do kraju, pod którego banderą pływa ta jednostka. To jedyne możliwe rozwiązanie, także dlatego, że bardzo wielu z tych uciekających mężczyzn i kobiet chciałoby dostać się do innych krajów europejskich”

– oświadczył szef włoskiego MSZ.

Czy chodzi o to - zapytał minister Tajani - „by ratować migrantów czy też, by nie dopuścić do tego, aby przybyli do Niemiec?”.

Rzym protestuje przeciwko temu, że wszyscy migranci ratowani na Morzu Śródziemnym przez organizacje pozarządowe z różnych państw schodzą na ląd wyłącznie na włoskich wybrzeżach. Ponadto według władz Włoch obecność statków NGO nasila zjawisko wysyłania ludzi przez przemytników.

Włoski wicepremier mówiąc o potrzebie europejskiego rozwiązania kwestii migracji podkreślił również, że konieczna jest też „operacja przyjaźni z Afryką”.

„To jest zadanie dla Europy, szczególnie dla Włochów” - uważa.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#nielegalni migranci #Włochy #Berlin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo