Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niekończące się manewry na Białorusi. Putin z Łukaszenką szykują nowe uderzenie na Ukrainę?

Niezależne białoruskie kanały w serwisie społecznościowym Telegram podają, że po raz kolejny przesunięto termin zakończenia wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych. Oznacza to, że wojska Putina i Łukaszenki ćwiczą na Białorusi nieprzerwanie już od 80 tygodni.

zdj. ilustracyjne
mil.ru

O sprawie napisał także m.in. portal Charter97.org. Z informacji, do których dotarli dziennikarze, wynika, że wspólne, rosyjsko-białoruskie manewry zostały wydłużone o kolejny tydzień i zakończą się nie wcześniej niż 12 listopada. A to tylko umowna data, biorąc pod uwagę fakt, że takich "przedłużeń" było w ostatnich tygodniach kilkanaście. 

Portalowi udało się anonimowo porozmawiać z jednym z białoruskich oficerów. Wskazał on, że "rosyjski personel wojskowy w dalszym ciągu przebywa na terytorium Białorusi. Jest ich wielu w Mozyrzu, Baranowiczach, Wilejce. Wspólne ćwiczenia są przedłużane właśnie po to, aby zalegalizować ich pobyt". 

Jeśli chodzi o „ćwiczenia” białoruskiej armii, jest to błazenada, natomiast „wagnerowcy” prowadzą zajęcia z poszczególnymi jednostkami. Wiem, że najemnicy współpracowali z oddziałami wewnętrznymi, oficerami i snajperami.

– wskazał białoruski oficer, którego wypowiedź cytuje m.in. portal Kresy24.pl.

Jak dodał, z "wagnerowcami", czyli z najemnikami byłej Grupy Wagnera "jest największy kłopot".

Śmieją się z poziomu wyszkolenia naszej armii i obrażają na wszelkie możliwe sposoby, używając żargonu więziennego (...) Ponadto pozwalają sobie na dużo. Np. pijani wagnerowcy grozili karabinem milicjantowi, który ich zatrzymał. 

– dodał.

Rozmówca odniósł się też do systemu mobilizacji do wojska, które rozsyłane są poprzez sms-y. 

Uważam, że chcą zastraszyć ludzi, zapędzić ich do koszar i ciągle przypominać o wojnie. Teraz cała propaganda opiera się na ostrzeżeniach, że "ktoś przygotowuje się do ataku na nas", a Łukaszenka wszystkich uratuje.

– wskazuje oficer. Jego zdaniem, niewykluczone też, że nadal istnieją plany wysłania Białorusinów na wojnę, jeśli Rosja powtórzy próbę marszu na Kijów.

Dopóki Łukaszenka jest u władzy, takie zagrożenie pozostanie zawsze.

– kończy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, Kresy24.pl, Charter97

 

#Białoruś #Rosja #poligon #manewry #Putin #Łukaszenka #wojna #Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo