Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Cichanouska dla Niezalezna.pl po śmierci Nawalnego. „Nawalny został celowo zabity przez reżim Putina”

„Aleksiej, podobnie jak wielu białoruskich więźniów politycznych, był wielokrotnie osadzany w celi karnej. W lutym stało się to po raz 27. Wszyscy widzieliśmy na zdjęciu, jak takie warunki przetrzymywania wpłynęły na jego stan. Dlatego nie mam wątpliwości, że Nawalny został celowo zabity przez reżim Putina” – napisała w oświadczeniu, przekazanym przez służbę prasową portalowi Niezalezna.pl, liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Swiatłana Cichanouska
Arch. - www.facebook.com/S.Tsikhanouskaya/

Poniżej publikujemy cały tekst oświadczenia, nadesłany naszemu portalowi:

„Dziś świat stracił symbol wolności. My straciliśmy symbol innej Rosji. Aleksiej Nawalny oddał swoje życie, aby przekształcić jego kraj. Aby wprowadzić demokrację. Będziemy go pamiętać za odwagę i poświęcenie, jakie poniósł.

Nie ma wątpliwości, że został zabity. I nie ma wątpliwości, kto jest winien jego śmierci. Ta śmierć to kolejny dowód na to, że dla dyktatorów życie ludzkie nie ma żadnej wartości. Reżim Putina, podobnie jak reżim Łukaszenki, chcąc utrzymać władzę, wszelkimi sposobami pozbywa się przeciwników.

Obecnie na Białorusi dziesiątki więźniów politycznych jest przetrzymywanych w odosobnieniu – życie Mikoły Statkiewicza, Maszy Kolesnikowej, Alesia Bialackiego, mojego męża Siarhieja i innych jest obecnie bezpośrednio zagrożone. Nie wiemy nawet, czy żyją.

Witold Aszurak, Wadzim Chrasko, Aleś Puszkin, Mikoła Klimowicz już zmarli w areszcie. A setki innych osób przetrzymywanych jest w nieludzkich warunkach i bez żadnej pomocy.

Aleksiej, podobnie jak wielu białoruskich więźniów politycznych, był wielokrotnie osadzany w celi karnej. W lutym stało się to po raz 27. Wszyscy widzieliśmy na zdjęciu, jak takie warunki przetrzymywania wpłynęły na jego stan.

Dlatego nie mam wątpliwości, że Nawalny został celowo zabity przez reżim Putina.

Jako żona więźnia politycznego doskonale rozumiem, jak ta wiadomość porusza serca wszystkich, których bliscy przebywają teraz w więzieniu.

Julia Nawalna oraz jej Aleksieja dzieci otrzymali dziś najstraszniejszą wiadomość, jakiej boimy się otrzymać w sprawie tysięcy naszych bliskich.

Rodzinie, bliskim i współpracownikom Aleksieja Nawalnego składam najszczersze kondolencje. Moje serce jest dzisiaj z wami.

Wzywam społeczność międzynarodową, aby zadbała o to, by jego śmierć nie poszła na marne. Do podjęcia pilnych działań w celu ochrony więźniów politycznych, którzy są obecnie narażeni na jeszcze większe ryzyko.

Apeluję do Was. Proszę ratujcie więźniów politycznych, którzy są bezpośrednio zagrożeni ze strony białoruskiego reżimu. Dyktatorzy nie ustaną, dopóki ich nie powstrzymamy”.

Zebrał – Wołodymir Buha
Tłumaczyła – Olga Alehno

 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wołodymyr Buha
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo