Do 2030 r. w UE będzie należało chronić 30 proc. powierzchni lądowej, z czego jedna trzecia – czyli 10 proc. – będzie podlegać ochronie ścisłej. Oprócz lasów pierwotnych i starodrzewów każde państwo członkowskie może zdecydować, które ekosystemy obejmie ścisłą ochroną – powiedział komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius, który w czwartek i piątek składa oficjalną wizytę w Polsce.
Sinkeviczius dziś w Warszawie spotyka się m.in. z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą oraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem. Jak powiedział, zgodnie z unijną strategią ochrony różnorodności biologicznej, do 2030 r. należy chronić 30 proc. powierzchni lądowej UE, z czego jedna trzecia – czyli 10 proc. – podlega ochronie ścisłej.
Oczywiście cel ten obejmuje wszystkie ekosystemy, a nie tylko lasy. Oprócz lasów pierwotnych i starodrzewów każde państwo członkowskie może zdecydować, które ekosystemy obejmie ścisłą ochroną do celów ochronnych. Tak więc 10 proc. będzie mieszanką obejmującą inne ekosystemy bogate w węgiel, takie jak torfowiska, tereny podmokłe lub łąki. Jeśli chodzi o ścisłą ochronę lasów pierwotnych i starodrzewów z natury rzeczy na tych obszarach nie ma miejsca działalność człowieka, taka jak wycinka. W rzeczywistości brak interwencji człowieka czyni je tak cennymi. Więc nie może być żadnego ograniczenia wyrębu, ponieważ od początku go nie było
Jak dodaje, lasy zapewniają nieocenione korzyści, na przykład jako ośrodki i siedliska różnorodności biologicznej, regulatory klimatu i wody oraz jako elementy adaptacji do zmiany klimatu i łagodzenia jej skutków.
Las o większej różnorodności biologicznej to las zdrowszy i las, który usuwa więcej węgla z atmosfery. Sama ochrona przyrody nie wystarczy, aby odwrócić utratę różnorodności biologicznej. Będziemy musieli aktywnie przywrócić przyrodę do naszego życia: nasze miasta, nasze obszary rolne, nasze lasy. Wniosek Komisji Europejskiej dotyczący ustawy o odtwarzaniu przyrody jest pierwszą tego rodzaju kompleksową ustawą obejmującą cały kontynent
Propozycja, jak wskazuje, ma na celu odtworzenie ekosystemów, siedlisk i gatunków na obszarach lądowych i morskich UE, aby umożliwić długoterminową i trwałą odbudowę różnorodnej biologicznie i odpornej przyrody.