„Film o Naszości zgłaszam do listy oscarowych propozycji w kategorii - dokument epoki. Pokazał i uchwycił bowiem uniwersalny problem przeistaczania się systemów totalitarnych w iluzoryczne demokracje - bez odpowiedzialności za przeszłość. Naszość nie wyrażała na to zgody. Śmiechem, karykaturą i satyrą obnażała wszystkie absurdy i paradoksy czasów przełomu - demaskując fałsz i obłudę postkomunistycznych elit” – napisał Mieczysław Ślesicki, powieściopisarz, autor głośnej powieści „Gniazdo” o katastrofie w Czarnobylu, więzień komunizmu.
Jak stwierdza Ślesicki film Magdaleny Piejko „Naszość – tylko dla nienormalnych” jednocześnie wbija w fotel, i prowokuje wybuchy śmiechu całej sali: „Dwa dni temu - w Pile obejrzałem film Naszość w obecności głównych bohaterów. Wbił mnie w fotel, ale na koniec poderwał do owacji na stojąco. Dynamicznie i atrakcyjnie zrealizowany. Od początku fascynujący, a w miarę rozwoju akcji emocje rosły. Śmiech przeplatał się z refleksją i nieustającym podziwem dla fenomenu kulturowego i społecznego, jakim bez wątpienia była Naszość. Z podziwem dla jej niezwykłych bohaterów - z oryginalnym i odlotowym Piotrem Lisiewiczem w roli głównej”.
Zdaniem powieściopisarza film świetnie ukazuje karykaturę postkomunizmu: „4 czerwca (1989) jest z jednej strony krokiem do wolnej Polski, ale jednocześnie etapem przeistaczania się i przefarbowania. Umacniania i przeobrażania się dawnej dyktatury w demokratów, którzy wcześniej zniewalali Polskę. Był to czas niezwykłych cudów. Z niedzieli na poniedziałek wilki stawały się owieczkami, które na polskiej scenie grasują do dzisiaj, siejąc zamęt i chaos”.
Oscar za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (ang. Academy Award for Best Documentary Feature) to nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1942. Nominacje dla reżysera i producenta danego filmu przyznawane są przez członków Akademii należących do sekcji dokumentalnej, wybieranych przez Radę Gubernatorów Akademii. Najwięcej statuetek w tej kategorii zdobył producent Arthur Cohn, który był trzykrotnie nagrodzony. Dwukrotnymi laureatami nagrody byli: Simon Chinn, Jacques-Yves Cousteau, Walt Disney, Rob Epstein, Marvin Hier i Barbara Kopple.
Mieczysław Ślesicki to autor powieści „Gniazdo”, „Zakładnik”, „Awaria”, „Pod platanem”, „Rekonesans” i „Kopuła”. Aresztowany w stanie wojennym siedział w aresztach na Młyńskiej w Poznaniu, we Wronkach, Sieradzu, Kaliszu i Wrocławiu.