Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prokuratura Krajowa wszczęła poszukiwania listem gończym za Marcinem Romanowskim • • • Macron: mamy obawy co do wpływu umowy z krajami Mercosuru na rynek rolny; nie zgadzam się na porozumienie w obecnym kształcie; z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku • • •

Ziobro składa wniosek do Trybunału, a totalni już pisza o "Polexicie". Chodzi o pytania prejudycjalne

Pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii polskiego wymiaru sprawiedliwości będą uznane za niekonstytucyjne? Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do TSUE w sprawach związanych z sądownictwem za niekonstytucyjne. Totalna opozycja już rozpisuje się o "Polexicie" i wyprowadzaniu Polski z UE. Sebastian Kaleta przypomniał im, czym zajął się TK w 2011 r., gdy na jego czele stał Andrzej Rzepliński.

Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Wniosek ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego w tej sprawie to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia 2018 r. Pismo Ziobry rozszerzające tamten sierpniowy wniosek zostało zamieszczone na stronach Trybunału Konstytucyjnego - wpłynęło do TK 5 października.

(trybunal.gov.pl; link)

W sierpniu prokurator generalny skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN.

- We wniosku z dnia 23 sierpnia 2018 r. kwestionowana jest jedynie konstytucyjność zaskarżonego przepisu w takim rozumieniu, które dopuszcza kierowanie pytań prejudycjalnych niezwiązanych z przedmiotem sprawy rozpoznawanej przez sąd kierujący tego rodzaju pytanie. W ocenie wnioskodawcy, niezbędne jest natomiast przeprowadzenie kontroli także w kontekście zgodności z Konstytucją RP przedmiotowego (merytorycznego) zakresu treści normatywnych, mogących być osnową pytania prejudycjalnego

 - zaznaczył prokurator generalny w piśmie rozszerzającym wniosek.

W piśmie tym chodzi o przepis art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który mówi o właściwości TSUE. Jak ocenił Ziobro w piśmie do TK "wprawdzie art. 267 Traktatu jest przepisem przyjętym przez Polskę w drodze ratyfikacji umowy międzynarodowej na podstawie Konstytucji RP, jednak nie można zgodzić się z twierdzeniem, że Rzeczpospolita Polska zgodziła się, by poprzez ten przepis objąć właściwością TSUE sprawy, które są konstytucyjnie zastrzeżone dla organów krajowych poprzez przepisy kompetencyjne wskazane wprost w Konstytucji RP oraz w zawartych w ustawie zasadniczej odesłaniach do uregulowania danych materii w ustawie".

- Sąd zadający pytanie prejudycjalne na podstawie art. 267 Traktatu, jest związany nie tylko prawem unijnym, ale także prawem krajowym, a przede wszystkim Konstytucją RP

 - podkreślił prokurator generalny.

Totalna opozycja i jej akolici podnieśli już na Twitterze larum o "wychodzeniu Polski z Unii Europejskiej.

Były minister sprawiedliwości Borys Budka z PO stwierdził, że "to nie jest zwykły wniosek do TK. Tak naprawdę Ziobro przygotowuje nieuznanie przez rząd wyroku TSUE. Czyli PiS wyprowadza Polskę z UE". 

Głos zabrał także Marcin Matczak, prawnik, kojarzony w ostatnich tygodniach ze skandaliczną wypowiedzią dotyczącą córki znanego blogera.

CZYTAJ: Skandaliczny wpis Matczaka! Uniwersytet Warszawski zareagował - ale to chyba nie wystarczy!

Na narrację o "Polexicie" odpowiedział na Twitterze Sebastian Kaleta, prawnik, obecnie zastępca przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji.

Przypomniał także o pracach Trybunału za czasów przewodnictwa Andrzeja Rzeplińskiego, który badał kwestie zgodności prawa unijnego z konstytucją. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, Twitter, PAP

#Trybunał Konstytucyjny #Sebastian Kaleta #Marcin Matczak #Borys Budka #pytania prejudycjalne #Trybunał Sprawiedliwości UE #TSUE #Zbigniew Ziobro

redakcja