Poprawa jakości powietrza, zwiększenie budżetu na fundusz ruchu pieszego, racjonalna gospodarka odpadami - to niektóre z założeń programowych przedstawionych w sobotę przez kandydatkę Partii Zieloni na prezydenta Wrocławia Małgorzatę Tracz.
Przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz, która ubiega się o fotel prezydenta Wrocławia, poinformowała w sobotę na konferencji prasowej, że w kraju ponad 400 osób kandyduje w nadchodzących wyborach z list Zielonych.
"Tym, co nas łączy, jest przeświadczenie, że Polska i polski samorząd potrzebuje oddechu, a Wrocław i polskie miasta - dobrego klimatu do tego, by żyć, by oddychać czystym powietrzem" - powiedziała.
Kandydatka podkreśliła, że jednym z priorytetów partii jest walka o czyste powietrze. "Mamy kompleksowy plan, jak realnie walczyć ze smogiem. Musi być on długofalowy i obejmować m.in. podłączanie do sieci ciepłowniczej w miastach i miasteczkach, ocieplanie budynków, a także inwestycje w energetykę odnawialną" – mówiła.
Jak podkreśliła, wyzwaniem jest także rozwój sieci połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku i zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego. Zapowiedziała zwiększenie budżetu na fundusz ruchu pieszego z 12 do 30 mln, z czego większość miałaby być przeznaczona na remont chodników.
Kolejnym priorytetem dla Zielonych jest racjonalna gospodarka odpadami. "Po pierwsze: produkujmy mniej odpadów, po drugie: ułatwmy system recyklingu oraz odbioru odpadów, postawmy na segregację, nie pozwólmy, by Wrocław był miastem zaśmieconym" – apelowała Tracz. "Należy również postawić na lepszą jakość opieki żłobkowej, przedszkolnej, na lepszą edukację w szkołach, zapewnić większą liczbę opiekunów dla danej grupy dzieci" – przekonywała.
"Musimy zmienić priorytety, skorygować dotychczasową politykę, by zostawić nasz region lepszym miejscem dla przyszłych pokoleń" - mówiła kandydatka Zielonych.
Paweł Pomian, przewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu i kandydat na radnego w okręgu nr 1, przypomniał, że "to Zieloni jako pierwsi zaczęli mówić o problemie smogu". "Dzięki m.in. wsparciu Zielonych udało się wprowadzić uchwały antysmogowe dla Dolnego Śląska" – dodał. Podkreślił, że wyzwaniem dla Wrocławia jest m.in. stworzenie rozbudowanej polityki osiedlowej i sprawny transport publiczny. "Należy wprowadzić realny priorytet w komunikacji miejskiej we Wrocławiu po to, aby kierowcy mieli realną alternatywę do poruszania się po mieście" – przekonywał.
Robert Reisigova-Kielawski, który kandyduje do rady miejskiej w okręgu nr 2, mówił o potrzebie poprawy polityki mieszkaniowej. "Wszystkie pustostany, które Wrocław posiada, należałoby zliczyć i włączyć do zasobu komunalnego. Miasto powinno też pozyskiwać środki rządowe na budowę nowych lokali. Jeżeli popatrzymy na rankingi miast, w których żyje się najlepiej, to właśnie dzięki polityce mieszkaniowej. Jako radny będą dążył do tego, aby miasto miało realny wpływ na wysokość czynszów - tak, jak to działa w Wiedniu" – powiedział.