Gazeta Polska: Chcieli zagłodzić PiS, zmobilizowali Polaków Czytaj więcej!

W weekend popada i zagrzmi. Sprawdź, gdzie

Do niedzieli w pogodzie będzie głównie spokojnie, jedynie na południu kraju spodziewamy się groźnych zjawisk - przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

burza
Zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

II stopniem ostrzeżenia przed silnymi deszczami i burzami objęte są w woj. lubuskim powiaty: świebodziński, krośnieński, żarski, zielonogórski, wschowski, nowosolski oraz Zielona Góra; w woj. wielkopolskim pow.: wolsztyński, grodziski, kościański, leszczyński i Leszno; w woj. dolnośląskim pow.: żagański, zgorzelecki, bolesławiecki, lubański, lwówecki, karkonoski, kamiennogórski, jaworski, złotoryjski, legnicki, polkowicki, głogowski, lubiński, wołowski, górowski, Legnica oraz Jelenia Góra.

"Na tych terenach spodziewamy się do 70 mm opadów i wbudowanych w nie burz z porywami wiatru do 65 km/h"- powiedziała synoptyk. "Nie wykluczmy także drobnego gradu"

– dodała.

Ostrzeżenia obowiązują do 3 sierpnia do godz. 1.

II stopień ostrzeżenia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zjawiska lub skutki ich wystąpienia mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Ostrzeżenia o silnym deszczu z burzami rozprzestrzeniają się na całe południe. Ostrzeżeniem I stopnia przed silnymi deszczami i burzami objęte są: pozostały obszar woj. dolnośląskiego, woj.: opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz południowe powiaty lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego. W trakcie dnia będą one obowiązywać w coraz to dalej na wschód wysuniętych powiatach kraju. "Najpóźniej ostrzeżenia zaczną obowiązywać na południowo wschodnim krańcu. Zaczną się tam w godzinach nocnych i trwać będą do jutra do godziny 17"- podkreśliła synoptyk.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wskazują na opady deszczu od 40 do 55 mm. W nocy z tymi silnymi opadami związane mogą być burze z porywami wiatrów do 60 km/h.

W związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym IMGW wydało również ostrzeżenia na południu Polski przed gwałtownym wzrostem stanów wody. Jak informuje IMGW, "na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych wzrosty stanów wody mogą być gwałtowne".

"W piątkowe popołudnie i wieczór na północy spodziewamy się zmiennego zachmurzenia, ale bez opadów i groźnych zjawisk"- prognozowała Dąbrowska. "Na południu natomiast będą występowały stopniowo postępujące od Zachodu opady deszczu i burze"- dodała. Temperatura powietrza w rejonach opadów wyniesie około 20 stopni, na identyczną temperaturę mogą liczyć turyści i mieszkańcy nadmorskich miejscowości. Najcieplej będzie na Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie, gdzie termometry pokażą 27 st. C. Wiać będzie głównie z kierunków północnych, wiatr poza rejonami burz będzie raczej słaby.

Według IMGW noc z piątku na sobotę na południu i w centrum Polski przyniesie duże zachmurzenie z opadami deszczu. Na północy kraju lokalnie nad ranem utworzą się krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Najniższa temperatura nocą wyniesie od 11 st. C, na Suwalszczyźnie do 16 na krańcach południowo wschodnich. Przez całą noc wiać będzie słaby i umiarkowany wiatr z kierunków północnych, jedynie na południowym spodziewane są porywy do 55 km/h.

W sobotę IMGW prognozuje na południu i w centrum kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu i południowym wschodzie opady deszczu.

"Na południowym wschodzie spodziewamy się, że może spaść jeszcze od 15, do 25 mm deszczu"

– przekazała synoptyk.

Temperatura maksymalna będzie się wahać od 14 st. C., rejonach podgórskich Karpat do 27 na północy Mazowsza. W dzień prognozowany jest słaby i umiarkowany wiatr z kierunków północnych i zachodnich, z porywami do 40 km/h na południu.

Noc w soboty na niedzielę zapowiada się pogodnie na przeważającym obszarze kraju, dopiero nad ranem na zachodzie nastąpi wzrost zachmurzenia, które przyniesie ze sobą opady deszczu. "To jest zapowiedź kolejnego frontu, który będzie przemieszczał się przez Polskę w niedzielę"- zauważyła synoptyk. "Na pozostałym obszarze kraju spodziewamy się mgieł gęstszych niż w nocy z piątku na sobotę, mogą one ograniczać widzialność do 100 m"- dodała. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 10 st. C. w rejonach podgórskich Karpat do 16 st. C. na zachodzie. W nocy będzie wiał słaby wiatr, na ogół z kierunków północnych i zachodnich.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#IMGW #deszcze #burze #alert

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mm
Wczytuję ocenę...
Wideo