Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

"Uśmiechnięci" niszczą prestiżowy ośrodek naukowy. Do Tuska skierowano kolejne listy protestacyjne!

- Odsunięcie od kierowania Instytutem IDEAS NCBiR twórcy tego sukcesu, na dodatek bez uzasadnienia merytorycznego, będzie miało wysoce negatywny wpływ nie tylko na funkcjonowanie tej instytucji, ale też na rozwój w obszarze AI w Polsce oraz na przyszłe decyzje naukowców o tym, czy wybierać Polskę jako miejsce swojej działalności naukowej i wdrożeniowej - wskazali w liście otwartym skierowanym do premiera i ministra nauki laureaci grantów ERC, czyli Europejskiej Rady ds. Badań.

Donald Tusk
Donald Tusk
fot. transmisja - Kancelaria Premiera

Działania Gduli wobec IDEAS NCBR 

Od kilku dni opisujemy działania, jakie podejmuje Maciej Gdula, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które są szeroko krytykowane przez środowisko naukowe. Rozpadła się ekipa IDEAS NCBR, złożona ze światowej sławy naukowców w dziedzinie informatyki i sztucznej inteligencji. Gdula zarzucał byłemu szefowi za duże wydatki, a jego kolejne wpisy to pokaz całkowitego niezrozumienia tematu.

Podobnie dzieje się w Polskiej Akademii Nauk, czyli w miejscu, w którym... byli tacy, co wyczekiwali z utęsknieniem zmiany ministra Przemysława Czarnka. Przy nowej władzy mają jednak problemy, których nie mieli wcześniej.

List otwarty naukowców 

Laureaci grantów ERC oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce zwrócili się z pytaniem do premiera i ministra nauki o powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR. W listach otwartych zaapelowali też o "ewentualną rewizję podjętych kroków".

"Zaledwie kilka dni temu gościła w Polsce prof. Maria Leptin – Prezydentka Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). W swoim wystąpieniu na konferencji poświęconej udziałowi polskich naukowców w konkursach ERC podkreśliła, jak ważna dla sukcesu gospodarczego kraju jest nauka i będące jej efektem innowacje, a jednym z kluczowych obszarów rozwoju nauki i przemysłu w najbliższych latach jest AI. Dwa dni później dowiedzieliśmy się, że czterokrotny laureat ERC prof. Piotr Sankowski został zastąpiony na stanowisku Prezesa stworzonego przez siebie instytutu IDEAS NCBiR przez nieznanego szerzej w środowisku naukowym prof. Grzegorza Borowika"

– napisali w liście otwartym opublikowanym 28 września laureaci grantów ERC, czyli Europejskiej Rady ds. Badań.

Przypomnieli, że w reakcji na informacje o odwołaniu prof. Sankowskiego z zasiadania w radzie naukowej IDEAS zrezygnowało sześcioro jej członków, a odejście z instytutu rozważa kilku liderów grup badawczych.

"Biorąc pod uwagę jak szybko Instytut IDEAS NCBiR zdobył światową rozpoznawalność i jak doskonałych naukowców przyciągnął, odsunięcie od kierowania nim twórcy tego sukcesu, na dodatek bez uzasadnienia merytorycznego, będzie miało wysoce negatywny wpływ nie tylko na funkcjonowanie tej instytucji, ale też na rozwój w obszarze AI w Polsce oraz na przyszłe decyzje naukowców o tym, czy wybierać Polskę jako miejsce swojej działalności naukowej i wdrożeniowej. Jako laureaci grantów ERC, którzy wybrali Polskę jako kraj swojej pracy naukowej, apelujemy do Panów (premiera i ministra nauki - PAP), by w imię interesu publicznego pilnie wyjaśnić, dlaczego podjęto tak kontrowersyjną i niemerytoryczną decyzję i w miarę możliwości odwrócić jej skutki"

– czytamy w liście, podpisanym przez 30 osób.

Kolejny list 

W kolejnym liście, opublikowanym 29 września, profesorowie Dariusz Jemielniak i Aleksandra Przegalińska podkreślili, że prof. Piotr Sankowski "to wysokiej klasy naukowiec, co potwierdzają wybitne osiągnięcia mierzone międzynarodowym uznaniem - znalazł się w rankingu Stanford University najlepszych 2 proc. badaczy z całego świata, jako jedyny w Polsce zdobył aż czterokrotnie prestiżowe europejskie granty ERC".

"Ale to także wybitny lider, którego renoma i wizja przyciągały zarówno członków Rady z najważniejszych uczelni na świecie (Oksford, MIT), uzdolnioną kadrę (o czym świadczą publikacje efektów projektów przez nich prowadzonych w IDEAS na najlepszych międzynarodowych konferencjach), jak również światowej sławy gości na seminaria i spotkania organizowane w IDEAS - w tym m.in. z OpenAI, co przyczyniało się istotnie do budowy wizerunku Polski jako partnera w dyskusji na światowej arenie postępu sztucznej inteligencji. IDEAS NCBR w krótkim czasie zdobył międzynarodowe uznanie, i przyciągnął znakomitych badaczy, dając nadzieję na wykorzystanie potencjału Polski i włączenie jej do współtworzenia najważniejszej technologii XXI wieku, jaką jest sztuczna inteligencja"

– napisali.

Uznali, że zmiana w kierownictwie ośrodka - "szczególnie bez realnego uzasadnienia merytorycznego, zaprzepaści szansę na funkcjonowanie tej instytucji, zahamuje rozwój badań nad AI w Polsce, a także zniechęci wielu najlepszych naukowców rozważających Polskę jako miejsce swojej pracy badawczej i wdrożeniowej". I zaapelowali o wyjaśnienie powodów tej decyzji oraz o "rozważenie możliwości ponownej analizy sytuacji i ewentualnej rewizji podjętych kroków".

Piotr Sankowski obejmował stanowisko prezesa IDEAS NCBR od 2021 r. do czerwca br.; od czerwca pozostawał nadal liderem grupy badawczej "Inteligentne algorytmy i struktury danych". Pod koniec września w mediach społecznościowych ogłosił, że z dniem 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej.

W konsekwencji grupa naukowców zrezygnowała z zasiadania w radzie naukowej IDEAS NCBR, m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie i prof. Aleksander Mądry z MIT (Massachusetts Institute of Technology) i OpenAI.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#bezprawie Tuska #Maciej Gdula #nauka #PAN

mm