Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rozpoczął się mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy pomiędzy Niemcami a Szkocją • • •

To już szaleństwo. "Wyborcza" publikuje plakat "IV rozbiór Polski" i zachęca, by z nim wiecować

Choć do 17 września jeszcze daleko, do dzisiejszego wydania "Gazety Wyborczej" dołączono plakat z wyraźnym napisem "IV Rozbiór Polski", autorstwa Piotra Depty-Kleśty. Jak czytamy, redakcja zachęca, by "wziąć go na demonstrację" lub "wysłać w prezencie, np. do Kancelarii Prezydenta". - Nie wyobrażałem sobie, znając historię, że może się zrodzić taki pomysł jak IV rozbiór Polski - mówił dziś, komentując zamieszczony w "GW" plakat prezydencki minister Andrzej Dera.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Na pierwszej stronie piątkowej "Gazety Wyborczej" dostrzec możemy wyraźny nagłówek "Dziś plakat!". Obok widzimy ułożone na czerwonym tle w rzymską cyfrę IV długopisy, będące częścią napisu "IV Rozbiór Polski". Jak zachęca redakcja "GW", plakat autorstwa Piotra Depty-Kleśty można "wziąć na demonstrację" lub "wysłać w prezencie, np. do Kancelarii Prezydenta".

- Nie wyobrażałem sobie, znając historię, że może się zrodzić taki pomysł jak IV rozbiór Polski

- powiedział o plakatach zamieszczonych w "GW" prezydencki minister Andrzej Dera podczas "Kwadransu politycznego" w TVP.

Mianem IV rozbioru Polski zwykło się określać w historiografii podział terytorium Polski między hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję po agresji obu państw w 1939 r. Określenie takie pojawiało się także w ustach dyplomatów sowieckich i niemieckich jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

- Nie widzę dla nas innego wyjścia, jak czwarty rozbiór Polski

- miał mówić w 1938 r. Władimir Potiomkin, sowiecki dyplomata, zastępca ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS.

 

 Źródło: Twitter, niezalezna.pl

 

#plakat #IV Rozbiór Polski #Gazeta Wyborcza

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo