Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ten to ma tupet. Kramek stawia na prowokację! W nocy rozwiesza plakaty i... czeka na zarzuty

Szef Rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek postanowił o sobie przypomnieć. W ramach tzw. "akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa" chce sprowokować prokuraturę i nocą rozwiesza obrazoburcze plakaty. Kramek twierdzi, że w ten właśnie sposób chce wesprzeć działaczkę LGBT, która sprofanowała kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.

Bartosz Kramek
youtube.com/print screen/@Przemysław Wiszniewski

W poniedziałek policja zatrzymała 51-letnią Elżbietę Podleśną, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Pod koniec kwietnia w Płocku kobieta rozkleiła plakaty i nalepki z Matką Boską i dzieciątkiem Jezus z tęczowymi aureolami.

We wtorek w internecie, m.in. na Twitterze, pojawiały się zdjęcia Kramka na tle plakatów z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy, a także na tle zdjęć prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jedzącego banana, także otoczonego tęczową aureolą.

Na zdjęciach widać również, że plakaty są powieszone m.in. na budynku przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie znajduje się siedziba PiS, na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości i na biurze poselskim szefa MON Mariusza Błaszczaka (PiS).

Kramek pytany o motywację tego działania odpowiedział:

"Podstawową motywacją była solidarność z aktywistką uliczną Elżbietą Podleśną. Fundacja nie ma z tym wiele wspólnego. Razem z kolegą Marcinem Mycielskim rzeczywiście rozwieszaliśmy w nocy plakaty na siedzibach różnych ministerstw i urzędów"

- mówił.

Kramek poinformował, że rozwiesił plakaty na "Ministerstwie Sprawiedliwości, siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej, kilku biurach poselskich" oraz na "słupach ogłoszeniowych na mieście".

"Robiliśmy to po to, żeby pokazać absurd zarzutów, unaocznić bezsens tej całej afery i w geście obywatelskiego nieposłuszeństwa sprowokować organy takie jak prokuratura, czy policja do tego, żeby nam postawiły zarzuty i pokazały, czy są konsekwentne. Rzucamy wyzwanie ministrowi (spraw wewnętrznych i administracji) Joachimowi Brudzińskiemu i sprawdzamy, czy wobec wszystkich rozpowszechniających takie grafiki zostaną wyciągnięte konsekwencje karne. Weryfikujemy, czy są gotowi się dalej kompromitować, czy też skończy się tylko i wyłącznie na Elżbiecie Podleśnej"

- powiedział Kramek.

Podkreślił też, że Elżbieta Podleśna miała prawo do rozlepiania plakatów podczas swojej akcji w Płocku.

"Nie chcę oceniać akcji pod względem tego, w jakich miejscach te plakaty się pojawiły, kluczowe są przede wszystkim reperkusje jakie ją spotkały. Najistotniejsze jest to, co się wydarzyło później, czyli wszystkie czynności przeprowadzone wobec niej przez organy ścigania"

- stwierdził Kramek.

Jak wyjaśnił chodzi mu o takie czynności jak "przeszukanie w miejscu zamieszkania", "rekwirowanie sprzętu komputerowego" i "zatrzymanie osoby, która po prostu korzysta z wolności słowa, z prawa do ekspresji artystycznej, czy aktywności obywatelskiej".

"To jest z całą pewnością niewspółmierne, a nawet groteskowe i absurdalne, gdy władza najwyższego szczebla, czyli szef MSWiA Joachim Brudziński, uznaje tę sprawę za na tyle istotną, jak gdyby chodziłoby o zatrzymanie jakiegoś terrorysty, który planował przeprowadzenie zamachu, nowego wcielenia Kuby Rozpruwacza, szefa mafii, czy innego człowieka związanego w sposób poważny z przestępczością zorganizowaną, a nie jednej, indywidualnej aktywistki"

- ocenił Kramek.

Kramek podkreślił też, że nie ocenia gestu artystycznego Elżbiety Podleśnej krytycznie, ale "nie zna na tyle okoliczności jej działania, żeby wchodzić w to głębiej".

"Miała do tego pełne prawo, nie powinny jej spotykać tego rodzaju konsekwencje. Spotykają i to jest skandal"

- oświadczył Kramek.

O Fundacji Otwarty Dialog zrobiło się głośno w sierpniu ub.r., gdy żona Bartosza Kramka, szefowa Fundacji, Ludmiła Kozłowska została deportowana z Polski do Kijowa po alercie, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen, SIS. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego tłumaczyła wówczas, że negatywną opinię w jej sprawie wydano ze względu na "poważne wątpliwości" co do finansowania fundacji, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE.

[polecamhttps://niezalezna.pl/233334-stalo-sie-kozlowska-z-otwartego-dialogu-wydalona-z-unii-europejskiej]

We wrześniu ub.r. Kozłowska dostała ograniczoną czasowo wizę od władz belgijskich, dzięki czemu mogła przyjechać do Parlamentu Europejskiego. Była też w Wielkiej Brytanii oraz Radzie Europy w Strasburgu. Wcześniej o swojej sytuacji opowiadała w niemieckim Bundestagu.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Bartosz Kramek #Fundacja Otwarty Dialog #Elżbieta Podleśna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo