Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Tatry: bardzo trudne warunki turystyczne. TPN ostrzega

Tatrzański Park Narodowy (TPN) informuje o bardzo trudnych warunkach turystycznych panujących w wyższych partiach Tatr. Z treści komunikatu wynika, że na szlakach zalega śnieg, który powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany. Co więcej, lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Tatry
Alex Niemczyk - Pexels.com

Na Kasprowym Wierchu leży 78 cm śniegu, a temperatura na szczycie w poniedziałek rano wynosiła -13 st. C. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już ponad metr śniegu.

„Wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny ugięły się miejscami uniemożliwiając przejście. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków”

– czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Podczas wysokogórskich wypraw konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. W plecaku warto mieć latarkę czołową.

Do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego odcinki szlaków: Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko; Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz; Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Tatry #Polska #góry #turystyka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo