Prąd mamy tani i taki pozostanie. Minister: Obietnica braku podwyżki cen energii się spełni

W nowy rok wejdziemy ze starymi taryfami cen energii. Rząd ma wiele instrumentów, by odsuwać potencjalny wzrost cen – zapewniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Z danych Eurostatu wynika, że średnia cena prądu w Polsce jest niższa od średniej w UE i ponad dwukrotnie mniejsza niż w Danii.

Obietnica braku podwyżki cen energii się spełni. 1 stycznia wejdziemy w nowy rok ze starymi taryfami – zapewniła wczoraj minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w TVN24. Przypomniała, że energetyczne koncerny mają czas do 18 grudnia, by odpowiedzieć na wezwanie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie korekty planowanej podwyżki cen prądu.

To oznacza, że 1 stycznia nie będzie nowych taryf, dlatego że prezes URE nie zdąży ich ustanowić

– powiedziała minister.

Emilewicz podkreśliła, że rząd dysponuje wieloma instrumentami, by odsuwać potencjalny wzrost cen. – Mamy kilka elementów, które możemy jak na suwaku przesuwać, jednocześnie odsuwając potencjalny wzrost cen. Jest kilka opłat w strukturze ceny jednej megawatogodziny, których możemy się pozbyć. Pracuje nad tym minister energii Krzysztof Tchórzewski, a we wtorek sprawą cen prądu zajmie się rząd – wyjaśniła Emilewicz.

Przedstawiciele rządu twierdzą, że straszenie przez opozycję Polaków wysokimi cenami energii elektrycznej nie ma sensu, bo prąd w Polsce mamy tani i taki pozostanie. Świadczą o tym dane Eurostatu, z których wynika, że średnia cena za kilowatogodzinę jest u nas niższa od średniej w Unii Europejskiej. My płacimy średnio 14 eurocentów za kWh, a średnia w UE to 20 eurocentów za kWh.

Najdroższy prąd w Europie jest w Danii – średnio 0,31 euro za kWh, a najtańszy w Bułgarii – 0,09 euro za kWh. Różnice w cenach energii – oprócz takich czynników, jak aktualny popyt i podaż, koszty przesyłu i warunki pogodowe – są głównie efektem podatków i innych opłat stosowanych przez poszczególne państwa.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Jan Kamieniecki
Wczytuję ocenę...
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Napisz pierwszy!

Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo