Zjawisko szabrownictwa na terenach powodziowych przyjmuje coraz bardziej bulwersujący charakter. - W akademiku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu sprawca, wykorzystując sen ratowników WOPR, biorących udział w działaniach ratowniczych związanych z powodzią, dokonał kradzieży z ich pokoju pieniędzy w wysokości 1000 złotych oraz aparatu fotograficznego z obiektywem - przekazała dzisiaj policja podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu.
Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu, policja w raporcie przekazała informacje o bulwersującym incydencie we Wrocławiu.
- To zdarzenie nie jest na terenie popowodziowym, ale dotyczy osób, które udzielają pomocy i miało miejsce we Wrocławiu. Kwalifikujemy je jako szabrownictwo. W akademiku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu sprawca, wykorzystując sen ratowników WOPR, biorących udział w działaniach ratowniczych związanych z powodzią, dokonał kradzieży z ich pokoju pieniędzy w wysokości 1000 złotych oraz aparatu fotograficznego z obiektywem
- poinformowano.
Łącznie - jak przekazali policjanci, zatrzymano dotychczas 10 osób w związku z 9 zdarzeniami szabrownictwa na terenach powodziowych.
Zjawisko to - wyjątkowo obrzydliwe - pojawiło się niemal od pierwszych dni powodzi. Według relacji radnego Stronia Śląskiego, Remigiusza Sławika, proceder rabunku w mieście jest szczególnie duży.
Policja informowała także dzisiaj o fałszywych zbiórkach na pomoc dla powodzian, funkcjonujących w internecie. Stróże prawa ujawnili już 34 takie przestępcze przedsięwzięcia.
W sprawie zdarzenia otrzymaliśmy oświadczenie od Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Publikujemy je poniżej w całości:
18 września 2024 r. w godzinach porannych na terenie jednego z domów akademickich Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu doszło do kradzieży, której ofiarami padli zakwaterowani tam ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Sprawca podszył się pod jednego z ratowników.
Dzięki sprawnemu działaniu Władz Uczelni we współpracy z Policją tożsamość złodzieja została szybko ustalona, a aparat fotograficzny o wartości ponad 20 tys. złotych zostały odnaleziony i odzyskany. Służby zobowiązały się do zwiększenia patroli na terenie kampusu. Natychmiast podjęliśmy również działania umożliwiające zabezpieczanie cennego mienia w domach studenckich.
To zdarzenie jest o tyle bulwersujące, że jego ofiarami padli odpoczywający po akcji ochotnicy, którzy swej pomocy udzielają bezinteresownie. Społeczność Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zdecydowanie potępia wszelkie akty kradzieży, szabrownictwa, oszustw i nieuczciwości związanych z wykorzystaniem sytuacji zagrożenia powodziowego.
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu dokłada wszelkich starań, aby w obliczu wielkiej wody wspomagać działania służb i ochotników m.in. poprzez nieodpłatne kwaterowanie osób zaangażowanych w akcję pomocową w naszych domach akademickich. Wyrażamy głębokie ubolewanie z faktu, iż do takiej sytuacji doszło na terenie naszego kampusu.
Zachęcamy ponadto do uczestnictwa w działaniach mających na celu wsparcie osób zamieszkałych na terenach dotkniętych powodzią. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu prowadzi zbiórkę artykułów dla powodzian: wody butelkowanej, artykułów higienicznych i żywności o długim terminie przydatności do spożycia. Zbiórka prowadzona jest w dniach 19-20 września w budynku A, sala 2 (dojazd od ul. Kamiennej).